Ako sa stať šampiónom UFC?

Dnes si postupne rozoberieme, ako sa dostať na úplný vrchol MMA: Od momentu, keď vkročíte do telocvične až dokiaľ nezískate titul majstra sveta v klietke.

Premýšľali ste niekedy nad tým, či by ste boli dostatočne bojovní na to, aby ste sa dostali do najväčšej organizácie MMA na svete? Kto vie? Možno by ste sa mohli stať budúcim Conorom McGregorom, alebo aspoň ďalším CM Punkom.

V špeciálnom vydaní podcastu BBC MMA Show si žurnalista Nick Peet pozval bývalého zápasníka UFC Dana Hardyho, známeho aj pod prezývkou „Psanec“, ktorý v súčasnosti pracuje ako televízny komentátor. Vrámci rozhovoru o kľúčových bodoch v kariére bojovníka zmiešaných bojových umení prezrádzajú viac o tom, ako sa postupne dokážete vypracovať z amatéra až na šampióna.

Vyberte si vhodný gym

Anderson Silva.

Dan Hardy: S narastajúcou popularitou MMA v Anglicku a po celom svete vzrastá aj množstvo kvalitných telocviční, ktoré ponúkajú potrebné zázemie a kde môžete začať naplno trénovať. (Je tomu tak aj v našom klube Spartakus Fight Gym.)

Podobne ako iní, môžete začať tradičnou cestou zmiešaných bojových umení, alebo napríklad s brazílskym jiu-jitsu, ale nakoniec sa aj tak naučíte jeden bojový šport a skúsite ho aplikovať do ďalšieho.

Ak sa naozaj chcete stať bojovníkom MMA, mali by ste absolvovať výcvik vo viacerých disciplínach – wrestling, brazílske jiu-jitsu, muay thai, kickbox, džudo či ďalších. Aby ste boli schopní zvíťaziť v ktoromkoľvek súboji, musíte byť všestranne zameraným bojovníkom so špičkovými zručnosťami.

Neexistuje najlepšie bojové umenie, takže musíte nájsť to, ktoré vám najviac sedí a ktoré vás najviac osloví svojou technikou – kopami a údermi pri zápasení. Nájdite si telocvične, ktoré ponúkajú bezplatný skúšobný tréning, aby ste si mohli otestovať čo vám najviac vyhovuje. A potom? Začnite tvrdo trénovať! Nemajte obavy osloviť skúsených bojovníkov MMA vo výslužbe, ktorí vás môžu trénovať až kým nedosiahnete požadovanú úroveň, aby ste mohli začať súťažiť.

Podobné: Čo je to UFC?

Začnite vašu amatérsku kariéru

Ronda Rouseyová.

Približne po 3 rokoch intenzívneho tréningu by ste mali byť primerane pripravení na váš prvý zápas v amatérskej MMA, na lokálnej aj regionálnej úrovni. Aj keď možno trénujete od útleho detstva a ste si vedomí, že dokážete tvrdo bojovať, potrebujete rozvinúť vašu výdrž, spoznať svoje silné a slabé stránky a zlepšiť vaše zručnosti. Rozvíjajte si svoju výdrž cvičením a jogou. Môžete vyskúšať cvičenia ako beh, kliky, drepy, sumo drepy, strečing a ostatné. Taktiež sa zamerajte na vašu rýchlosť ešte predtým, než vstúpite do arény ako profesionálny bojovník MMA.

V súčasnom svete MMA sa najviac cení takzvaný „all round fighter“ – absolútna zápasnícka špička, ktorá bez problémov zvláda všetky bojové štýly. To je dôvod, prečo by ste tomu mali prispôsobiť celý váš tréningový režim.
Nick Peet: Medzinárodná federácia bojových umení (IMAF) významne podporuje amatérskych zápasníkov v oblasti zmiešaných bojových umení a organizácia UFC je jej dôveryhodným partnerom.

Vidíme bývalých zlatých medailistov z Majstrovstiev sveta IMAF, ktorí v súčasnosti vstupujú do UFC a ďalších veľkých propagácií v rámci ostatných organizácií.

Organizácia Cage Warriors tiež zakladá svoju vlastnú akadémiu pre amatérskych bojovníkov a ponúka tak príležitosti zápasiť v amatérskych súťažiach, ktoré vás dokonale pripravia na vašu profesionálnu kariéru bojovníka MMA. Ak ešte stále váhate – teraz je ten správny čas, aby ste si zvolili zmiešané bojové umenia. (Samozrejme podobne služby viete využiť aj v gyme klubu Spartkus Fight Gym.)

Tvrdo na sebe pracujte a staňte sa profesionálom

Cody Garbrandt.


Dan Hardy: Ak vás poháňa len vidina rýchleho zbohatnutia, v konečnom dôsledku pravdepodobne skončíte na turnaji, v ktorom sa nestretnete s vhodnými súpermi. Môžete sa ďalej dostať na zápasy, kde si síce trochu zarobíte, ale potom vás nechajú súperiť s mimoriadne nepríjemným monštrom, ktoré vás úplne zničí a už o vás nikto nikdy nebude počuť.

Vždy budete mať pocit, že nikdy nie je dostatok času na to, aby ste sa naučili všetko. Pretože existuje nespočetné množstvo techník, je niekedy náročné vybrať tú najlepšiu pre vás, vďaka ktorej zdoláte vašu konkurenciu.

Je veľmi dôležité, aby ste si našli správnu organizáciu, ktorá vám nielen dobre zaplatí, ale vám tiež nájde vhodných protivníkov, aby ste sa stali skutočným bojovníkom a prebojovali sa vyššie vo vašej ceste za vytúženým titulom. Akonáhle sa stanete profesionálom a neustále vyhrávate, dostávate sa do povedomia organizátorov aj publika.

Vyhľadávajte dôležité zápasy

Michael Bisping vs. Georges St-Pierre.

Dan Hardy: Je nevyhnutné, aby ste boli aktívny. Keď som bojoval, mal som doma na stene zoznam. Ak ma niekto vyzval, pridal som jeho meno do zoznamu. Ak niekto vyhral konkrétny titul alebo konkrétny súboj, tiež som pridal jeho meno do môjho zoznamu.

Za ďalšie, venoval som veľkú pozornosť tomu, čo sa deje vo veľkých organizáciách – kto odchádzal a komu sa prestalo dariť. Ak som sa mal postaviť niekomu, kto práve stratil titul a opasok Cage Warriors, bol pre mňa perfektným protivníkom, pretože bol dobrým odrazovým mostíkom na ceste k získaniu tohto titulu. 

Keď sa dostanete na vrchol vrámci menších organizácií MMA, pozrite sa na bývalých bojovníkov UFC, pretože je to pre vás príležitosť vybudovať si popularitu a meno.

Celkovo, musíte mať veľa šťastia, aby ste sa stali bojovníkom UFC. Musíte byť cieľavedomý a vytrvalý. Musíte vyhrávať a nájsť spôsob, ako sa prihlásiť. Dokonca aj potom musíte mať veľa šťastia, aby si vôbec vašu prihlášku všimli. Pravdepodobne je to také ťažké ako získať zamestnanie v spoločnosti Google alebo dostať sa na univerzity s označením Ivy League. Pretože do UFC sa dostanú len najlepší z najlepších.

Nikdy sa nevzdávajte! Musí to byť ťažké. Keby to nebolo ťažké, robil by to každý. Práve obtiažnosť je na tom to nádherné.

Získajte príslušný titul

Conor McGregor vo svojom hviezdnom turnaji UFC 205.

Nick Peet: Väčšina novinárov sleduje na domácom trhu propagačné akcie organizácií, ako napríklad Cage Warriors a BAMMA, avšak my chceme sledovať bojovníkov, ktorí začínajú svoju kariéru práve v kvalitných telocvičniach.

 Ak bojovník prichádza z prestížnej telocvične, potom sa dostane do šou Cage Warriors, vyhrá tri či štyrikrát bez akýchkoľvek strát, mali by ste si na neho dávať pozor.

Potom nasleduje titul. Titul v Cage Warriors je odrazovým mostíkom k tomu, aby ste sa dostali do najvýznamnejšej organizácie UFC, výsledne zbohatli vďaka bojovým umeniam a preslávili sa tak po celom svete.

Podobné: 10 šampiónov MMA, ktorí získali svetové tituly aj inde

Udržte si svoj titul

Conor McGregor.

Dan Hardy: Ak ste sa prebojovali až sem, musíte začať vyberať tvrdšie súboje, o to viac, ak ste na vrchole vašej kariéry. Voľte šampiónov, ktorí už titul majú, alebo sa ho snažia získať. Vyzvite týchto velikánov na súboj.

Majte na pamäti, že musíte na seba čo najviac upozorniť, pretože jednou z výhod súčasnej doby sú práve sociálne médiá a tie sú významnou súčasťou vášho triumfu v arénach MMA. Nikto vás nemôže propagovať lepšie ako vy sami. Bojovníci sa musia vedieť spropagovať, keď zápasia na veľkých podujatiach MMA. Silná fanúšikovská základňa vám skutočne môže napomôcť dostať sa späť do rebríčku najlepších, a to aj vďaka vašej popularite.

Akonáhle získate opasok, budete musieť vyzvať hviezdy, ktoré si už svoju slávu a rešpekt v oblasti zmiešaných bojových umení už získali.