Ženy a MMA

Zápasy v zmiešaných bojových umeniach (MMA) sú športom, v ktorom jednoznačne dominujú muži. V posledných rokoch však môžeme pozorovať rapídny nárast žien – zápasníčok. Dokonca japonská organizácia Deep Jewels usporadúva zápasy len pre ženy. V Spojených štátoch amerických usporadúva čisto ženské zápasy organizácia Invicta Fighting Championships . Ďalšie organizácie, ako napríklad Ultimate Fighting Championship (UFC), Bellator Fighting Championships, Legacy Fighting Championship, alebo Resurrection Fighting Alliance, usporadúvajú zápasy rovnako pre mužov ako aj pre ženy.

História ženských zápasov

V Japonsku sa prvé zápasy medzi ženami odohrali v 90. rokoch minulého storočia. V roku 2001 bola založená organizácia Smackgirl. V tej dobe bola jedinou výraznejšou organizáciou pre ženy, bojovníčky, práve v MMA. ONE Championship je popredná organizácia zmiešaných bojových umení, ktorá taktiež pôsobí v Ázii a usporadúva profesionálne ženské zápasy.

Medzi prvé organizácie v Spojených štátoch amerických, ktoré usporiadali ženské zápasy patrí napríklad International Fighting Championships, SuperBrawl, King of the Cage, Rage in the Cage, Ring of Combat, Bas Rutten Invitational alebo HOOKnSHOOT. Prvý zaznamenaný ženský zápas v Spojených štátoch amerických organizovala organizácia International Fighting Championships. Tento zápas sa uskutočnil 28. marca 1997. Po roku 2005 začali byť ženy pozývané do šampionátov stále vyššieho počtu organizácií.

Zhang Weiliová z Číny sa stala prvou ženskou šampiónkou v slamovej váhe, keď sa jej podarilo poraziť Jessicu Andearadovú z Brazílie za 34 sekúnd, a ešte k tomu v prvom kole. Weiliová bola prvou šampiónkou pochádzajúcou z Číny. Nasledoval zápas s Joannou Jedrzejczykovou z Poľska, v ktorom opäť vyhrala.

V marci 2011 došlo k akvizícii spoločnosti Strikeforce s firmou Zuffa. Táto akvizícia sa spájala s množstvom špekulácií týkajúcich sa budúcnosti ženských zápasov, a to rovnako z pohľadu ich relevantnosti a popularity.

V ostatných krajinách sveta sú ženské zápasy veľmi slabo zastúpené. Vďaka niektorým významnejším európskym organizáciám , ako napríklad It’s Showtime, Shooto Europe, Cage Warriors a M-1 Global, sa situácia začína postupne zlepšovať aspoň v Európe.

Prvý profesionálny ženský zápas v zmiešaných bojových umeniach sa v Afrike konal až v roku 2015 v juhoafrickom meste Johannesburg. Juhoafrická reprezentantka Danella Eliasová porazila Zitu Varjuovú z Maďarska.

Ženy v UFC

Všetci čakali len na to, kedy Ultimate Fighting Championship (UFC) začne konečne usporadúvať ženské zápasy. No prezident UFC – Dana White bol nezlomný a ešte v roku 2011 tvrdil, že ženy nikdy nebudú bojovať v Oktagone. Nešlo o sexistický komentár. Jeho komentár odrážal realitu žien vo svete MMA čo sa týkalo tej doby. Nakoniec sa však nechal presvedčiť Rondou Rouseyovou. Ona je žena, ktorej môžeme vďačiť za to, že si v Ultimate Fighting Championship bojujú aj ženy.

Ronda Rouseyová je bojaschopná, talentovaná, pracovitá a veľmi silná žena. Okrem toho je veľmi šarmantná a zaujímavá. Pridajte si k tomu jej olympijský rodokmeň a pútavý životný príbeh a je vám jasné, prečo sa ňou White nechal ovplyvniť. Po tom, čo videl jej zápas s Mieshou Tateovou, začal zvažovať otvorenie ženskej divízie v Ultimate Fighting Championship. Koncom roka 2012 konečne oznámil, že sa Rouseyová stane prvou ženskou šampiónkou UFC. Svoj titul musela obhájiť v zápase UFC 157 proti Liz Carmoucheovej.

Podobné: 10 najlepších ženských bojovníčok MMA pre rok 2019

A potom sa to všetko začalo. Onedlho začali najlepšie ženské zápasníčky v bantamovej váhe z celého sveta bojovať pod hlavičkou organizácie UFC. Fanúšikovia na celom svete boli nadšení. Rouseyová bola dominantnou šampiónkou. Skvelý výber ambasádorky pre zápasy v zmiešaných bojových umeniach. Obdivovali a chválili ju všetci, vrátane Giny Caranovej.

V roku 2013 predstavil seriál The Ultimate Fighter celú sériu, ktorej vystupovali ženy trénerky. 18. sériu vyhrala Julianna Penová. V roku 2014 otvorila organizácia Ultimate Fighting Championship druhú ženskú divíziu.

V 20. sezóne seriálu The Ultimate Fighter bola predstavená nová váhová kategória pre ženy. V tejto kategórii slamovej váhy mohli bojovať ženy s hmotnosťou od 48 do 52 kilogramov. Carla Esparzová sa stala nielen víťazkou 20. série ale aj prvou UFC šampiónkou v slamovej váhe.

Táto cesta bola náročná a plná prekvapení, no dámy si ju rozhodne užili. Pripisujeme im zásluhy za to, že vydláždili cestu novej generácii zápasníčok v zmiešaných bojových umeniach, ktoré môžu v súčasnosti bez problémov súťažiť vo vrcholových organizáciách. Tieto zápasníčky majú konečne šancu získať rešpekt, ktorý si oprávnene zaslúžia.

Ženská divízia zápasov v MMA sa rozširovala aj v roku 2015. Zvyšok sveta si taktiež konečne všimol tieto vzrušujúce zápasy. Fanúšikovia stále pribúdali. Rouseyová sa nakoniec dostala na titulku časopisu Sports Illutrated, kde ju opísali ako “Najdominantnejšieho športovca na svete”.

Zápasníčky v bantamovej, do 61,2 kilogramov a slamovej váhe, do 52,2 kilogramov, v posledných viac ako štyroch rokoch nadchli mnohých fanúšikov organizácie UFC. Od roku 2017 sa bojuje aj v kategórii pérovej váhy, teda do 66 kilogramov. Onedlho môžeme očakávať spustenie ďalšej váhovej kategórie pre ženské zápasy, takzvanej mušej váhy, v ktorej budú môcť zápasiť ženy s váhou od 52,2 do 56,7 kilogramov. Pridanie ďalšej váhovej kategórie bude znamenať, že sa do zápasov bude hlásiť ešte viac profesionálnych bojovníčok.

Pravidlá pre ženské MMA

Tradičné pravidlá zápasov v MMA boli pre ženské zápasy niekoľkokrát upravované. Najväčším problémom bolo zabezpečiť bezpečnosť zápasníčok. Japonská organizácia ReMix zakázala techniku boja “zraz na zem a dobi“, a zahrnula 20-sekundový časový limit pre boj na podlahe. Toto pravidlo zostalo v platnosti aj po roku 2001, kedy sa organizácia premenovala na Smackgirl. Časový limit však vtedy predĺžili na 30 sekúnd. V roku 2008 bola technika zraz a dobi opäť povolená.

V Spojených štátoch amerických boli pravidlá v minulosti, ale aj v súčasnosti rôzne. Líšia sa podľa organizácií. Organizácia EliteXC organizovala zápasy s trojminútovými kolami, zatiaľ čo kolá v zápasoch organizácie Strikeforce trvali kedysi iba dve minúty. Pre porovnanie, kolo v mužskom zápase trvá päť minút. Organizácia Strikeforce neskôr toto pravidlo zrušila a momentálne trvajú jednotlivé kolá v ženských aj mužských zápasoch 5 minút.

Ďalšou výraznou zmenou v porovnaní s mužskými zápasmi sú hmotnostné limity a klasifikácie. Tieto rozdiely sú najviditeľnejšie v organizáciách ako Strikeforce, Smackgirl alebo Valkyrie. Muži sú pri zápasoch v zmiešaných bojových umeniach povinní nosiť chránič slabín. U žien je to zasa zakázané. Musia však nosiť chránič vrchnej časti trupu a hrudníka, ktoré sú v mužských zápasoch zakázané.

SPARTAKUS FIGHT GYME SI TAKTIEŽ VIETE ZACVIČIŤ MMA A DOKONCA AJ MMA PRE ŹENY. V PRÍPADE ZÁUJMU NÁS NEVAHAJTE KONTAKTOVAŤ.