Zápasníci SFG v UFC: Lajoš Klein a Martin Buday

Prvý zápas Lajoša Kleina v UFC neprebehol tak, ako bolo plánované. Pôvodne mal totižto Lajoš bojovať proti Američanovi Nateovi Landwehrovi, ten však musel kvôli pozitívnemu testu na koronavírus zo zápasu odstúpiť. Dvadsaťšesť ročný Slovák bojujúci v najznámejšej organizácii zmiešaných bojových umení na svete nakoniec bojoval proti Shanovi Youngovi. Zápas trval iba 76 sekúnd a ukončil sa Lajošovým víťazstvom v prvom kole.

O pár dní ho však čaká ďalší zápas, tentoraz proti Mikeovi Trizanovi. Mike Trizano sa do UFC dostal cez americkú šou “The Ultimate Fighter“, v ktorej sa stal šampiónom 27. série. Lajoš Klein je zatiaľ jasným favoritom zápasu. Trizano totižto posledné dva roky nebojoval. Najprv sa trápil problémami s kolenom, následne dostal covid. Ďalší zápas, ktorý sa mal uskutočniť vo februári tohto roka v Las Vegas musel Trizano vynechať kvôli zranenému členku.

10 dní pred zápasom Lajoš odletel do Spojených štátov amerických, konkrétne do nikdy nespiaceho mesta Las Vegas. Podľa vlastných slov je Lajoš vo svojej životnej forme a vo Vegas sa bude sústrediť najmä na svoju váhu. Lajoš momentálne trénuje aj v Spartakus Fight Gyme pod krídlami legendárneho Attila Véghu. V rámci prípravy venoval veľa času štúdiu svojho súpera. Je si istý, že je jeho postoj účinnejší a lepší. Okrem toho si Lajoš myslí, že Trizana vyvedie z miery svojím bojovým štýlom.

Tí z vás, ktorí sledujú americkú scénu MMA, určite zaznamenali meno Jake Paul. Tento známy youtuber prednedávnom vyhral svoj prvý zápas proti bývalému zápasníkovi Benovi Askrenovi už v prvom kole. Už predtým sa viacerých zápasov zúčastňoval ako divák, no fanúšikovia UFC mu dali veľmi jasne, že nie je ich obľúbencom.

Nevraživosť fanúšikov UFC môže súvisieť s tým, že Jake Paul často vyzýva do zápasov zápasníkov UFC, ako je napríklad Conor McGregor, Dustin Poiriere, a v poslednej dobe aj prezidenta UFC – Dana White. Lajoš Klein sa presvedčivo vyjadril, že by to zápasu s Jakeom Paulom šiel hneď. Tie peniaze vraj stoja za to.

Aj jeden z jeho trénerov – Richard Konc, uviedol, že ak by náhodou plánoval Jake Paul prísť na Slovensko, kľudne si môže s Lajošom zazápasiť. Lajoš sa pred MMA venoval boxu a v súčasnosti je jediným Slovákom bojujúcim v organizácii UFC. Bojovník a ďalší člen SFG – Karol „Bomby“ Ryšavý, ktorý je Lajošov tréningový partner, potvrdil, že je v skvelej forme a každý tréning s ním mu dá zabrať. V posledných mesiacoch sa mu poradilo vyladiť a odstrániť všetky chyby v pohybovej, silovej aj technickej oblasti. Podľa Ryšavého je jednou z Lajošových výhod aj skutočnosť, že aj keď sa Lajošovemu protivníkovi podarí zasadiť mu úder, zvyčajne ho to bolí viac ako samotného Lajoša.

Z dlhodobého hľadiska, by Lajoš Klein chcel získať v UFC titul v perovej váhe. Zatiaľ to vyzerá tak, že ja na dobrej ceste. Posledných osem zápasov vyhral a iba v jedinom prípade o jeho víťazstve rozhodovali body. Pravdou je, že do ringu sa s ním neodváži postaviť každý bojovník. Ďalšie víťazstvo by ho posunulo v rebríčku ešte vyššie. Stávková kancelária Fortuna si je Lajošovho potenciálu veľmi dobre vedomá, a preto sa prednedávnom stala jeho generálnym partnerom.

Zápasníci UFC, by mali z viacerých dôvodov plynulo ovládať angličtinu. Ide najmä o to, že po zápase sa so zápasníkmi konajú viaceré rozhovory v angličtine pre rôzne medzinárodné portály. Žiaden zápasník sa nechce kvôli svojej neznalosti cudzieho jazyka dostať do nepríjemnej situácie. Lajoš sa však po svojom prvom zápase do takejto situácie dostal. No poučil sa a v súčasnosti navštevuje hodiny angličtiny a poctivo sa učí aj doma.

Ešte predtým ako bude Lajoš zápasiť s Mikeom Trizanom sa však uskutoční pre Slovákov ďalší zaujímavý zápas. Martin Buday sa už 1. mája postaví do ringu proti Poliakovi Kamilovi Mindovi. O Budayovi sa už dlhšie tvrdí, že by mohol onedlho zápasiť aj v ringu svetovej organizácie UFC. Zatiaľ si však musí vystačiť s organizáciou Oktagon.

Buday, tak ako aj Lajoš už roky trénuje a zápasí aj v trnavskom Spartakus Fight Gyme, kde pôsobí aj Attila Végh. Buday začal zápasiť pred približne desiatimi rokmi pod vedením trénera Michala Soboliča. Okrem tréningov sa raz ročne zúčastnil zápasu v amatérskej kategórii.

Asi štyri roky dozadu sa rozhodol, že by sa chcel zmiešaným bojovým umeniam venovať viac, a to ho dostalo do situácie, v ktorej sa nachádza v súčasnosti. Na svojom konte má zatiaľ 7 výhier a jednu prehru. Tú utrpel ešte na začiatku svojej kariéry v zápase proti bojovníkovi organizácie UFC – Juanovi Espinovi.

Kamil Minda je skúsený poľský zápasník, ktorý rovnako ako Buday vyhral svoj posledný zápas. Obidvaja zápasníci zatiaľ prehrali iba jeden profesionálny zápas a v poslednej dobe sa im veľmi darí. Buday sa vraj na svojho protivníka poctivo pripravil a má viacero plánov, ako sa ho pokúsi poraziť. Jeho tréningy boli komplexné a preto, by nemal zaostávať v žiadnej oblasti. Víťaz tohto zápasu sa po prvýkrát stane 2. šampiónom ťažkej váhy organizác