Rebríček 10 najúspešnejších MMA organizácií

Aj keď sa považujete za vášnivého fanúšika zápasov v zmiešaných bojových umeniach (MMA) a sledujete každý a jeden zápas organizácie UFC, existuje pomerne vysoká šanca, že nepoznáte žiadne iné organizácie usporadúvajúce tento typ zápasov. Organizácia Bellator je druhou najlepšou organizáciou v tomto svete, no nie je žiadnym tajomstvom, že medzi ňou a organizáciou UFC existuje značná priepasť týkajúca sa kvality a popularity zápasov.

Organizácia UFC usporadúva špičkové zápasy v MMA po celom svete. Môžeme povedať, že takmer monopolizovala trh. Ide o akýsi zlatý štandard zápasov v zmiešaných bojových umeniach. To však neznamená, že neexistujú aj ďalšie organizácie organizujúce kvalitné zápasy so špičkovými zápasníkmi. V tomto článku si predstavíme ďalšie organizácie, ktorých zápasy sa podľa nášho názoru oplatí sledovať, po prípadne sa do nich prihlásiť.

10) Absolute

Organizácia Absolute Championship Akhmat sídli v Rusku a je jednou z popredných organizácií zmiešaných bojových umení v Európe. Okrem iných bola domovom aj pre aktuálneho šampióna UFC v bantamovej váhe Petra Yana, alebo napríklad zápasníkov ako Zabit Magomedsharipov a Artem Lobov.

Organizácia bola v roku 20114 založená Mairbekom Khasievom. Odvtedy organizuje zápasy po celom svete. Okrem zápasov zmiešaných bojových umení, organizuje aj zápasy v kickboxe alebo brazílskom jiu jitsu.

9) M-1 Global

Vadim Finkelchtein založil spoločnosť M-1 Global v roku 1997. Prvý vlastný zápas však organizácia usporiadala až v roku 2009. Ide o najslávnejšiu organizáciu zmiešaných bojových umení v Rusku, ktorá bola domovom pre zápasníkov ako je napríklad Vadim Nemkov, ktorý je momentálne šampiónom v Bellatore, Fedor alebo napríklad Khabib Nurmagomedov.

Ešte prednedávnom pôsobila spoločnosť M-1 ako prieskumná organizácia hľadajúca ruských zápasníkov do zápasov UFC. Ak sa pozrieme na to, ako taký Khabib Nurmagomedov preslávil Rusko, môžeme si byť takmer istý, že spoločnosť M-1 Global zohrá v nasledujúcich rokoch dôležitú úlohu vo svete MMA.

8) Cage Warriors

Organizácia Cage Warriors vďačí svojej sláve tomu, že bola domovom Conora McGregora predtým, ako sa rozhodol odísť do UFC. Organizácia sídli v anglickom Londýne a v roku 2001 ju založil Dougie Truman. Prvý zápas pod vedením tejto organizácie sa však uskutočnil až v roku 2002.

Organizácia Cage Warriors sa zaslúžila o exponenciálny rozvoj zmiešaných bojových umení vo Veľkej Británii. Okrem Conora McGregora pod ňu spadali aj zápasníci ako Gegard Mousasi a Dan Hardy. Obaja sa stali šampiónmi a následne prešli do UFC.

7) Pancrase

Jednou z najstarších organizácií zmiešaných bojových umení na tomto zozname je Pancrase. Organizácia Pancrase bola založená v rovnakom roku UFC, teda v roku 1993. Za vznikom tejto organizácie stáli Masakatsu Funaki a Suzuki. V zápasoch organizovaných Pancrase sa už stretli významní zápasníci ako Ken Shamrock, Bas Rutten, Josh Barnett a Nate Marquardt.

6) Rizin

Organizácia Rizin Fighting Federation sídli v japonskom Tokiu a bola založená Naboyukim Sakakibarom. Sakakibara je známy svojou výkonnou funkciou v spoločnosti Dream Stage Entertainment a propagácii Pride Fighting Championships. V zápasoch organizovaných spoločnosťou Rizin sa stretli legendárni zápasníci, ako napríklad Fedor, Shane Carwin, Shinya Aoki a aktuálny šampión v bantamovej váhe Kyoji Horiguchi.

5) Invicta

Organizácia Invicta bola založená Shannon Knappovou a Janet Martinovou. Na tomto zozname je tak trochu raritou, pretože ide o organizáciu MMA iba pre zápasníčky. Jedny z najlepších zápasníčok UFC začínali práve v tejto organizácii. Reč je napríklad o Michelle Watersonovej, Angele Hillovej alebo Jennifer Maiaovej. Svoj prvý zápas usporiadala organizácia v apríli 2012 v Kansas City. Po mnoho rokov sa zápasy organizované touto spoločnosťou odohrávali iba v tomto meste.

4) Professional Fighters League

Professional Fighters League (PFL) má uzatvorenú dohodu o vysielaní s televíznou stanicou ESPN. Spoločnosť vedie Ray Sefo, jej výkonným riaditeľom je Peter Murray a predstavenstvu šéfuje Don Davis. Spoločnosť bola založená iba v roku 2018, preto si na jej úspech musíme ešte počkať. Medzi jej súčasné hviezdy patrí Lance Palmer, Natan Schulte, Kayla Harrisonová a Ray Cooper. Palmer patrí medzi najlepším zápasníkom v perovej váhe na svete.

3) ONE Championship

Organizácia One Championship sídli v Singapure a je vedená Chatrim Sityodtongom. Spoločnosť organizuje zápasy v Singapure, Thajsku, Indonézii, Mjanmarsku, Číne, Japonsku a na Filipínach. V súčasnosti sa snaží expandovať do Severnej Ameriky.

Do organizácie ONE Championship vkladajú investičné firmy stovky miliónov amerických dolárov a snažia sa z nej urobiť výnosnú spoločnosť. V roku 2020 síce spoločnosť dosiahla stratu v miliónoch dolároch, no rok 2021 bude údajne lepší.

2) Bellator

Bellator je druhou najväčšou organizáciou vo svete zmiešaných bojových umení (MMA), ktorej sa od roku 2014, kedy ju prevzal Scott Coker začalo dariť. Vďaka miliónom divákov po celom svete si môže byť spoločnosť Bellator pomerne istá svojim budúcim rastom. Vychádzajúce hviezdy zápasov organizácie Bellator môžu čoskoro poraziť najlepších bojovníkov UFC.

Medzi jedných z najlepších zápasníkov na svete, ktorí bojujú len v zápasoch organizácie Bellator, patrí Patricio Pitbull, Vadim Nemkov, Douglas Lima, AJ McKee, Yaroslav Amosov, Juan Archuleta a Aaron Pico.

1) Ultimate Fighting Championship

Nie je žiadnych pochýb o tom, že šampionát UFC prináša zápasy na naozaj svetovej úrovni. Na tomto fakte sa nič nezmení aspoň do doby, kým Dana White, súčasný prezident UFC, neodíde do dôchodku. UFC je globálna spoločnosť s televíznymi kontraktmi v Brazílii, Veľkej Británii a Austrálii.

Do šampionátu UFC sa zapájajú najväčšie hviezdy vo svete zmiešaných bojových umení, ako napríklad Conor McGregor, Israel Adesanya, Jon Jones alebo napríklad Khabib Nurmagomedov. Organizácia UFC sa môže pochváliť špičkovými zápasníkmi v každej a jednej váhovej kategórii Po tom, čo UFC podpísala kontrakt s televíznou sieťou ESPN, jej hodnota raketovo vzrástla. A odvtedy spoločnosť naďalej rastie.