10 najlepších boxerov v rebríčku bez ohľadu na váhovú kategóriu

Dovolíme si tvrdiť, že zatiaľ neexistuje talentovanejší boxer na tejto planéte ako Ukrajinec Vasilij Lomačenko. Z tohto dôvodu ho prestížny boxerský magazín The Ring – okrem mnoho ďalších – zaradil na prvé miesto v rebríčku Pound-for-pound („Bez ohľadu na váhovú kategóriu alebo P4P“).

Najlepších 10 boxerov v rebríčku bez ohľadu na váhovú kategóriu podľa magazínu The Ring.

Išlo o však o sporné povýšenie, pretože aj napriek tomu, že Floyd Mayweather ukončil zápasenie v boxerskom ringu, jeho neprekonateľná kariéra ho beztak priviedla na vrchol akéhokoľvek subjektívneho rebríčku „bez ohľadu na váhovú kategóriu“. Vtedy sa do čela rebríčku dočasne dostal v tej dobe neporazený Američan Andre Ward, avšak v roku 2017 sa tento svetový šampión v dvoch váhových kategóriách s konečnou bilanciou 32-0 rozhodol ukončiť svoju dokonalú kariéru.

Je evidentné, že medzi boxerskými elitami prebieha súboj o umiestnenie v rebríčku P4P. Pozrite sa na desať najlepších boxerov podľa prestížeho magazínu The Ring.

10. Manny Pacquiao – 62-7-2 (39 KO)

Po získaní titulu svetového šampióna v roku 2019 si Pacquiao oprávnene zasluhuje svoje miesto medzi súčasnou boxerskou elitou.

Filipíncovi sa darilo skvele, dokiaľ nestratil štatút jedného z najlepších boxerov na svete po šokujúcej prehre na body proti Austrálčanovi Jeffovi Hornovi v roku 2017. Ale Pacquiao sa nevzdal a zaznamenal prvý knokaut za 11 rokov svojej kariéry vo svojom nasledujúcom boji proti Lucasovi Matthyssovi. Predtým však tento rok legendárne zvíťazil proti dvom Američanom – Adrienovi Bronerovi a Keithovi Thurmanovi – víťazstvo nad Thurmanom mu prinieslo titul majstra sveta WBA vo velterovej hmotnostnej kategórii. V rámci svojej 24-ročnej kariéry PacMan vyhral svetové tituly v ôsmich váhových divíziách, začínajúc v kategórii mušej váhy (51 kg) a končiac v divízii velterovej váhy (67 kg). Ako štyridsaťročný impozantne porazil Erika Moralesa, Marca Antonia Barreru, Ricka Hattona, Miguela Cottu, Shana Moselyho aj Oscara De La Hoyu. Po získaní titulu svetového šampióna v roku 2019 si Pacquiao oprávnene zasluhuje svoje miesto medzi súčasnou boxerskou elitou.

9. Mikey Garcia – 39-1 (30 KO)

Mikey Garcia postupuje čoraz vyššie vo svojej boxerskej kariére, a to najmä vďaka svojmu titulu šampióna IBF v super ľahkej váhe, ktorý získal pokorením Sergeja Lipinetsa v roku 2018.

Je majster sveta vo štyroch váhových divíziách. Mikey Garcia postupuje čoraz vyššie vo svojej boxerskej kariére, a to najmä vďaka svojmu titulu šampióna IBF v super ľahkej váhe, ktorý získal v boji proti Sergejovi Lipinetsovi v roku 2018. Keď Mexiko-Američan prvýkrát získal zlato v kategórii pérovej váhy, po získaní opasku v kategórii super pérovej váhy sa mu podarilo dostať do divízie ľahkej váhy. Ale posun do divízie velterovej váhy, aby mohol vyzvať Spencera na zápas – šampióna IBF so silnými rukami – sa tento rok ukázal byť príliš náročný pre 31-ročného Garciu. Piata hmotnostná kategória bola príliš náročná, keďže v marci bol Garcia prepracovaný a zničený. Následne stratil svoj bezkonkurenčný rekord a tiež svoje miesto kandidáta do rebríčku P4P. Napriek tomu, že kalifornský kráľ stále vládne ako najlepší šampión v superľahkej váhe, trvá na tom, že zostane v hmotnostnej kategórii 67 kg a bude bojovať vo veľkých zápasoch.

8. Juan Francisco Estrada – 39-3-1 (26 KO)

https://www.instagram.com/p/Bzvt97lpjO3/?utm_source=ig_embed

Mexičan sa stal viac slávnym po tom, ako odplatil svoju porážku Srisaketovi Sorovi Rungvisaiovi – zápasníkovi, ktorý zosadil kráľa divízie super mušej váhy – Romana Gonzaleza. Tento titul prišiel potom, čo Estrada vládol ako jediný majster sveta v divízii mušej váhy, vďaka víťazstvu nad Brianom Viloriom. Ako 29-ročný neskôr postúpil do divízie super mušej váhy a dosiahol výhru nad smoliarskym hrdinom Rungvisaim.

7. Gennady Golovkin – 39-1-1 (35 KO)

Gennady Golovkin skĺzol na zozname P4P po tom, čo prišiel o svoje tituly v strednej váhe, zápasením s Canelom Alvarezom.

Skutočnosť, že sa v roku 2017 a následne v roku 2018 neučinilo rozhodnutie proti Canelovi, stojí Golovkina miesto v druhej polovici tohto zoznamu. Potom, čo možno zdolal Mexičana v prvom boji, bol Alvarez aktívnejší v návrate, ktorý správne alebo nesprávne stál Kazacha jeho opasky. Napriek tomu je Golovkin vo veku 37 rokov stále jedným z najlepších boxerov, a tento rok bude mať šancu získať titul IBF v súboji s Canelom, keď sa v októbri stretne so Sergijom Derevyančenkom. Keď sa Canelo snaží dosiahnuť Golovkinov sen o zjednotenie stredných váh ako prvý, nemožno vylúčiť trilógiu. Výhra pre veterána strednej váhy by mu mohla dopomôcť získať späť jeho pozíciu hviezdy v rebríčku bez ohľadu na váhovú kategóriu.

6. Errol Spence Jr – 25-0 (21 KO)

Spenceho údery na telo sa zhodujú iba s Inoueho a jeho neúprosný tlak ste mohli vidieť v šou, kde bojoval proti Kellovi Brookovi.

Bývalý Maywatherov tréningový partner, Spenceové množstvo úderov, telesné útoky a rovnováha mu umožňujú dominovať v divízii velterovej váhy. Kritizovali ho, že zvyšuje svoju váhovú kategóriu, pretože zatienil mnohých svojich protivníkov s hmotnosťou 67kg, vďaka čomu by sa jeho meno mohlo dostať medzi boxerské legendy. Spenceho údery na telo sa zhodujú iba s Inoueho a jeho neúprosný tlak ste mohli vidieť pred tromi rokmi v Sheffieldskej aréne, kde bojoval proti Kellovi Brookovi. Po obhájení svoho titulu IBF v ľahkej váhe proti bývalému kráľovi tejto kategórie Mikeymu Garciiovi, prezývanému tiež „Pravda,“ však preukázal svoje skutočné schopnosti v oblasti boxu, nielen silu a výkon. Víťazstvo jedného zo šampiónov divízie velterovej váhy, Spencera či Crawforda, ako jedného z najväčších boxerských zápasov, by ich katapultovalo na vyššie pozície v rebríčku „P4P.“

Podobné: Čo by ste mali vedieť o boxe

5. Oleksandr Usyk – 16-0 (12 KO)

Usyk dosiahol titul nesporného kráľa divízie poloťažkej váhy, ale nedávno postúpil do divízie ťažkej váhy.

Usyk vládol ako nesporný kráľ poloťažkej váhy, ktorý vyhral zjednocujúci súboj v rámci World Boxing Super Series Cruiserweight („WBSS“), ktorý zahrňuje získanie opaskov v štyroch organizáciách súčasne – WBO, WBA, WBC a IBF. Jeho svižné pohyby nôh, konzistentná rýchlosť útokov a silné ruky ho robia nezdolateľným pre súperov s hmotnosťou 90 kg – legendárne víťazstvo zaznamenal v boji proti Tonymu Bellewovi v Manchestri. Ukrajinský maestro sa odvtedy posunul do divízie ťažkej váhy, ale jeho debut bol presunutý na október, keďže utrpel zranenie ramena. Usykova prchavosť a sila úderov nabádajú k myšlienke, či by si mohol preraziť svoju cestu k nadvláde v kategórii ťažkej váhy. Ale napriek bojom v divízii ťažkej váhy v rámci hybridného amatérskeho turnaja World Series of Boxing sa táto 32-ročná boxerská postava ešte musí otestovať v zápasoch proti silným pästiarom.

4. Naoya Inoue – 18-0 (16 KO)

Monštruózny pästiar Inoue si razí cestu vyššie a zostáva najsilnejším mužom v ringu.

Inoue – monštruózny pästiar (tiež prezývaný „Monštrum“), postupuje vyššie divíziami a zostáva najsilnejším mužom v ringu. Po začatí kariéry s váhou 49 kg sa japonský talentovaný boxer vypracoval k titulom šampióna v divíziách super mušej váhy, juniorskej bantamovej váhy a neskôr tiež bantamovej váhy. Nezdolateľný Inoue sa nedávno odvážil vyzvať na zápas Lomačenka v kategórii pérovej váhy – keď v rámci svojich 18 víťazstiev skóroval 16 knokautov. 26-ročný muž so silnými rukami spočiatku bojoval v kategórii ľahkých váh, ale vo finále WBSS sa stretol s Nonitom Donairom, bývalým svetovým šampiónom v štyroch váhových kategóriách. Výhra proti Filipínčanovi by mohla opäť pritiahnuť pozornosť k jeho ničivej sile, čo by mohla byť motivácia k tomu, aby pri hľadaní väčších výziev urobil to isté, čo Lomačenko a posunul sa nahor vo váhových kategóriách.

3. Canelo Alvarez – 52-1-2 (35 KO)

Mexická superhviezda Canelo Alvarez je bývalým šampiónom sveta v troch hmotnostných kategóriách a jediným kráľom ringu v strednej hmotnostnej kategórii.

Mexický hrdina Saul „Canelo“ Alvarez sa rýchlo stal najväčšou hviezdou boxu, odkedy bývalý protivník Mayweather ukončil svoju závratnú kariéru v športe. Len s jedinou stratou – proti Mayweatherovi v roku 2013 vo veku 23 rokov – Canelo ovládol divíziu super velterovej a strednej váhy, a zároveň získal svetový titul v super strednej váhe. Prostredníctvom ničivej kombinácie útokov a úderov do brady zápasil s elitou a dostal sa na vrchol. Kontroverzná remíza a sporné víťazstvo proti súperovi Gennadijovi Golovkinovi však priniesli pochybnosti o nepremožiteľnosti Canela v trilógii, ktorá sa ešte musí uskutočniť. 28-ročný však odvtedy prešiel k ľahkej váhe, aby sa stal svetovým majstrom s titulom v 4 váhach, čo by ho posunulo na prvú priečku v zozname P4P – čo sa dá dosiahnuť aj tým, že sa stane nesporným kráľom kategórie strednej hmotnosti.

2. Terence Crawford – 35-0 (26 KO)

Terence Crawford bol na špičke ako nesporný svetový šampión v super ľakhej váhe.

Crawford je pravdepodobne najlepší obojstranný boxer súčasnosti. S jeho kombináciou úderov na rôznych úrovniach je schopný premôcť každého protivníka. Američan má skvelú rovnováhu, ktorá mu umožňuje reagovať proti útočníkom – čo Julius Indongo dobre vie – aj keď je rovnako smrtiaci ako agresívny boxer, ktorý často začína útočiť v neskorších kolách. Crawford získal svetové tituly v ľahkej, super ľahkej váhe a v súčasnosti drží titul šampióna WBO vo velterovej váhe. Jeho boxerské schopnosti sú nepopierateľné a jeho zbierka opaskov z viacerých váhových kategórií znamená, že si zaslúži byť uznaný ako jeden z najlepších na svete. Aj keď na rozdiel od ostatných na tomto zozname, Crawford ešte musí poraziť legendu v boxe, ktorá by mohla presiahnuť jeho popularitu – to by sa však stalo v prípade, ak by zaistil zjednocujúci zápas vo velterovej váhe.

1. Vasilij Lomačenko

Loma v súčasnosti drží opasky WBA a WBO v ľahkej váhe.

Potom, čo opustil amatérske zápasi s bilanciou 396-1 – s jednou prehrou proti Albertovi Selimovovi, ktorú mu neskôr oplatil – vyvstala jednoduchá otázka, či by boxerský maestro mohol prekročiť set svojich zručností na 12 kôl. Skorá prehra proti Orlandovi Salidovi – za titul WBO v pérovej váhe, v druhom Lomačenkovom profesionálnom zápase – bola jasnou pripomienkou, že neplatené poradia sú úplne iná hra. Po tom, čo ho veterán Salido zmlátil a zničil, Loma odvtedy netrpel a stal sa najrýchlejším majstrom sveta v troch váhových kategóriách. Len v 14 zápasoch získal 31-ročný Lomačenko štyri svetové tituly a porazil legendy ako Gary Russell Jr, Guillermo Rigondeaux a Jorge Linares. Vďaka jeho „footworku“, teda spôsobu akým sa pohybuje po ringu nohami, úchvatným kombináciám úderov a dokonalému načasovaniu, by ste tohto brilantného boxera v pérovej váhe potenciálne mohli opätovne poraziť len vďaka samotnej veľkosti a sile. Linares, ktorý odhodil Loma skôr, ako bol zastavený v 10. kole, dokázal, že Ukrajinca môže vyradiť z hry väčší muž – aj keď jeho nevyspytateľné pohyby a schopnosť uštedriť údery bez väčšej námahy by mohli zdolať akéhokoľvek väčšieho súpera.