Keď sa niekto zaujíma o Bellator, je veľmi pravdepodobné, že sa už aspoň vo všeobecnosti stretol s pojmami ako UFC a MMA. Následne môžeme predpokladať, že jeden z jeho známych – nepochybne zanietený fanúšik zmiešaných bojových umení – mu odporučil pozrieť sa na Bellator.
Bellator je v podstate druhou najväčšou organizáciou v oblasti zmiešaných bojových umení na svete, čo znamená, že v súčasnosti sa považuje za najväčšieho „rivala“ UFC. Jedná sa o pozoruhodný výkon najmä z dôvodu, že organizácia UFC (Ultimate Fighting Championship) má monopol na mainstreamové MMA už odkedy v roku 2007 pohltila japonskú organizáciu Pride, ako aj inštitúcie Strikeforce a WEC. Pozrime sa teda na to, čo vlastne Bellator zahŕňa a ako funguje.
História
Organizáciu Bellator Fighting Championships – po novom nazývanú ako Bellator MMA – rozbehol v roku 2008 jej vtedajší predseda a generálny riaditeľ Bjorn Rebney. Inštitúcia Bellator sa vo svojej podstate zamerala na turnajový formát zmiešaných bojových umení a propagovala sa pod sloganom „najtvrdší turnaj vo svete športu“. Táto turnajová štruktúra spočívala v jedinom eliminačnom šampionáte, na konci ktorého víťaz spomedzi ôsmich alebo štyroch účastníkov získal 100 000 dolárov, ako aj garantovaný súboj proti kraľujúcemu šampiónovi v rámci príslušnej váhovej kategórie.
Podobné: Čo je to UFC?
Mediálny gigant Viacom v decembri roku 2011 získal väčšinový vlastnícky podiel v spoločnosti Bellator a počnúc januárom 2013 sa každé športové podujatie organizácie Bellator začalo vysielať na televíznej stanici Spike TV. Organizácia Bellator do roku 2015 každoročne zastrešovala 25 naživo vysielaných podujatí spolu s ďalšími divácky populárnymi programami, medzi ktorými sa vyskytovali reportáže o bojovníkoch, zostrihy najlepších momentov zo stretnutí a tiež televízne reality show, ako napríklad mimoriadne úspešná relácia s názvom „Fight Master“.
Organizácia Bellator v máji roku 2014 hostila svoje prvé podujatie, ktorého sledovanie na televíznych obrazovkách bolo spoplatnené. Zápasy sa konali v športovej hale Landers Centre v meste Southaven v štáte Mississippi. Vo finálovom súboji poloťažkej váhy sa tu stretli Quinton „Rampage“ Jackson a King Mo, o titul v ľahkej váhovej kategórii zápasili Michael Chandler a Will Brooks, ako aj Alexander Shlemenko a Tito Ortiz, postavili sa tu proti sebe aj Rick Rainey a Michael Page a vo finále desiatej sezóny turnaja v ťažkej váhe súperili Aleksander Volkov a Blagoi Ivanov.
Pravidlá
Bellator má rovnaké pravidlá ako UFC, čo znamená, že sa riadi kódexom „Jednotných pravidiel zmiešaných bojových umení“, ktoré boli po prvýkrát formulované v apríli roku 2000.
Medzi nedovolené techniky patria útoky na slabiny, na oči, kopanie alebo útoky lakťom na súpera ležiaceho na zemi, údery do zadnej časti hlavy, hryzenie, útoky hlavou či držanie sa oplotenia arény. Ak je niektoré z týchto pravidiel počas stretnutia úmyselne porušené, rozhodca má právo odobrať previnenému zápasníkovi body, alebo v prípade obzvlášť závažného priestupku ho definitívne diskvalifikovať z turnaja.
Éra Scotta Cokera
Scott Coker, úspešný promotér MMA a zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Strikeforce, bol 18. júna roku 2014 vymenovaný za nového prezidenta organizácie Bellator MMA. V tejto pozícii nahradil zakladateľa a bývalého generálneho riaditeľa Bjorna Rebneyho, čo nadchlo mnohých zápasníkov MMA. Rebney bol totiž neslávne známy svojou problematickou povahou v súvislosti s rokovaniami o kontraktoch pre niektorých zápasníkov, medzi ktorými sa ocitol aj bývalý šampión UFC v ľahkej váhe Eddie Alvarez a King Mo, ktorý bol v roku 2016 kráľom poloťažkej váhy v rámci organizácie Bellator.
Cokerov nástup do vedenia organizácie sa stal všeobecnou senzáciou v celej komunite sústredenej okolo MMA, k čomu nepochybne prispeli aj jeho predošlé úspechy v rámci propagácie bojových športov pod záštitou organizácie Strikeforce. Odkedy sa Coker stal predsedom organizácie Bellator, vykonal niekoľko zásadných zmien v celkovej štruktúre spoločnosti:
• Zrušil štruktúru turnajov s ôsmymi súťažiacimi a namiesto toho sa rozhodol propagovať menšie turnaje so štyrmi zápasníkmi v rámci kratších časových intervalov. Zároveň začal vo väčšej miere podporovať platené televízne vysielania z bojových stretnutí – a to organizovaním „teatrálnejších“ podujatí, za ktoré by si boli diváci ochotní platiť.
• Pre Bellator získal niekoľko vysoko-profilových zápasníkov z UFC, pričom medzi najvýznamnejšie akvizície patrili mená ako Cheick Kongo, Phil Davis, v súčasnosti už zosnulý Kimbo Slice, Rampage Jackson, Matt Mitrione, Wanderlei Silva, Benson Henderson, Rory Macdonald a v neposlednom rade Chael Sonnen.
• V roku 2016 začal okrem stretnutí Bellator MMA organizovať aj zápasy v rámci novej promočnej organizácie Bellator Kickboxing.
• Zaviedol nové váhové kategórie v podobe bantamovej váhy do 61,2 kilogramov a ťažkej váhy do 120 kilogramov.
• 29. a 31. decembra roku 2015 sa konalo prestížne podujatie Rizin Fighting World Grand Prix, pre ktoré Coker zabezpečil spoluprácu s japonskou organizáciou Rizin Fighting Federation. Hlavnými senzáciami boli zápasy Fedora Emelianenka a Mo Lawala.
Televízni partneri
Podujatia organizácie Bellator sú od januára roku 2013 dostupné na platforme Spike TV. Organizácia sa 24. septembra toho istého roku dohodla aj na vysielaní podujatí prostredníctvom spoločnosti FOX Sports pre Latinskú Ameriku, čo z tejto televíznej stanice spravilo exkluzívneho sprostredkovateľa športu v celom latinskoamerickom regióne, kde jednotlivé podujatia sleduje viac ako 50 miliónov domácností.
Organizácia Bellator si vo februári 2014 zabezpečila dohodu o vysielaní aj s platenou televíznou sieťou OSN, ktorá je poprednou platformou na území Blízkeho východu a v severnej Afrike.
Zápasy organizácie Bellator sú okrem toho dostupné aj na stanici Eurosport na území mnohých európskych krajín prostredníctvom značky „Fight Club“. Rovnako spolupracuje aj s platformou Russia2, ktorá je najväčšou ruskou televíznou sieťou vysielajúcou bojové športy pre viac než 83 miliónov divákov. Organizácia Bellator má ďalej podpísané zmluvy so spoločnosťami Viva v Spojenom kráľovstve, TENplay v Austrálii a Celestial Tiger Entertainment v Ázii.
Podobné: Zmiešané bojové umenia – MMA
Budúcnosť organizácie Bellator
Na záver môžeme potvrdiť, že organizácia Bellator od svojho vzniku v roku 2008 spravila obrovský pokrok. Aj v súčasnosti je síce ešte ďaleko od toho, aby sa mohla porovnávať s UFC – najmä v súvislosti s počtom a úrovňou zápasníkov, avšak každým dňom sa posúva vpred. Nespochybniteľnou výhodou tejto inštitúcie je skutočnosť, že fanúšikom sprostredkuje kontakt so svetom špičkového MMA aj v prostredí, ktorému vo všeobecnosti dominuje jediná organizácia.
Za zmienku tiež stojí fakt, že čoraz viac bojovníkov UFC vyjadruje nespokojnosť so svojou mzdovou štruktúrou. Tento trend sa umocnil najmä v roku 2014, keď UFC uzavrelo partnerstvo so značkou Reebok. Situácii nepomohol ani predaj organizácie UFC spoločnosti WME-IMG za pozoruhodné 4 miliardy dolárov. Bellator MMA tak efektívne zapĺňa vzniknutú dieru na scéne zmiešaných bojových umení. Vďaka rastu organizácie Bellator čoraz viac zápasníkov UFC vypovedá svoje kontrakty a skúšajú šťastie v nových vodách. Majstri MMA ako Benson Henderson, Rory Macdonald a Chael Sonnen sú iba jednými z mnohých, ktorým sa podarilo získať v rámci Bellator lukratívne kontrakty, o ktorých by v UFC nemohli ani snívať.
Bellator a Attila Végh
Slovenský zápasník ako aj tréner Nášho klubu Spartakus Fight Gym – Attila Végh sa stal víťazom zámorského turnaja MMA organizácie Bellator, keď v roku 2012 vo finále poloťažkej hmotnostnej kategórie (do 93 kg) knokautoval domáceho Američana Travisa Wiuffa už po 25 sekundách.
Vetdy dvadsaťsedemročný Végh zaskočil favorizovaného Wiuffa hneď v úvode duelu, keď po presnej kombinácii úderov z ľavej i pravej ruky poslal súpera do kolien a svoju šancu už nepustil z rúk. Otrasený Wiuff stihol na zemi inkasovať ešte niekoľko tvrdých úderov do hlavy, kým rozhodca definitívne zápas neukončil.