Čo je One Championship?

One Championship (pôvodne známa aj ako ONE Fighting Championship alebo ONE FC) je ázijská spoločnosť so sídlom v Singapure, ktorá je zameraná na podporu zmiešaných bojových umení, thajského boxu, kickboxu a boxu. Založená bola 14. júla 2011 podnikateľom Chatrim Sityodtongom a pôvodným vedúcim pracovníkom spoločnosti ESPN Star Sports – Victorom Cuim. ONE Championship vysiela pre viac ako 2,6 miliardy svojich potenciálnych sledovateľov v celkovo až 140 krajinách. Zároveň je finančne podporovaná skupinami ako Sequoia Capital, GIC, Temasek Holdings, Iconiq Capital, Mission Holdings a Greenoaks Capital.

Podľa niekoľkých prominentných médií (akým je napríklad aj časopis Forbes) je ONE Championship najväčšou ázijskou športovou platformou, ktorá je zároveň aj najväčšou organizáciou zmiešaných bojových umení na svete. Medzi jej najvýznamnejších športovcov pritom patria napríklad Demetrious Johnson, Eddie Alvarez, Angela Leeová, Nieky Holzken, ale aj Brendon Vera alebo Roger Gracie.

Prvá udalosť spoločnosti ONE Championship sa uskutočnila 3. septembra 2011 na štadióne v Singapure s názvom Singapore Indoor Stadium. Od tohto momentu sa jej veľkosť a vplyv značne rozšírili. ONE Championship tak do dnešného dňa uskutočnila viac ako 100 udalostí, ktoré sa odohrali na tých najrôznejších miestach, ako napríklad v Singapure, v Jakarte, v Dubaji, v Pekingu, či v Makau. Organizácia navyše plánuje rozšíriť svoju pôsobnosť aj do Soulu, Tokia a Vietnamu.

Založenie spoločnosti

ONE Championship odštartovala svoju pôsobnosť na singapurskej tlačovej konferencii dňa 14. júla 2011 pod názvom ONE FC. Jej prvými bojovníkmi, ktorí boli počas tejto udalosti oficiálne predstavení, sa stali Anuwat Kaewsamrit, Eduard Folayang, Yodsanan Sityodtong, Ole Laursen, Leandro Issa, Orono Wor Petchpun a Rolles Gracie.

Spoluzakladateľ spoločnosti Victor Cui pritom uviedol, že ešte pred vysielaním prvého zápasu 3. septembra toho roku, bude ONE Championship vysielaná vo viac než 500 miliónoch domácností naprieč celou Áziou.

Mravné základy ONE Championship

Zakladateľ, predseda a výkonný riaditeľ spoločnosti Chatri Sityodtong si svoj majetok nazbieral v Spojených štátoch amerických na Wall Street, no jeho životnou vášňou odjakživa boli zmiešané bojové umenia. Veril, že v ich prípade ide o ázijské „kultúrne bohatstvo“, no aj napriek tomu neexistovala žiadna pan-ázijská organizácia, či spoločnosť, ktorá by bola kontinent v tejto oblasti spájala.

Víziu propagácie a náležitej prezentácie zmiešaných bojových umení sa tak rozhodol zrealizovať prostredníctvom svojej novozaloženej spoločnosti ONE, ktorej úlohou sa stalo predstavenie tohto športu v inom svetle, ako ho do toho času prezentoval západný svet. Svoju platformu tak vybudoval na hodnotách akými sú pokora, ľudskosť, cnosť a zdokonaľovanie seba samého.

Výkonný riaditeľ Victor Cui tvrdí, že cieľom spoločnosti je „vytvoriť ázijských hrdinov“ v športe, ktorý narozdiel od mnohých ďalších obľúbených športových aktivít kontinentu nebol do Ázie prinesený zo západu.

Otváracia udalosť

Prvá šou s názvom ONE Fighting Championship: Champion vs. Champion, sa odohrala 3. septembra 2011 na štadióne Singapore Indoor Stadium, ktorého kapacita je 12 000 divákov. Hlavným zápasom mal byť pôvodne súboj medzi Olem Laursenom a Eduardom Folayangom, no nakoľko sa Laursen počas tréningu zranil, bol nahradený Sol Kwonom.

Počas tejto udalosti sa vo vzájomných zápasoch predstavili aj UFC veteráni Phil Baroni a Yoshiyuki Yoshida, rovnako ako aj Gregor Gracie, Leandro Issa, Zorobabel Moreira a Vuyisile Colossa. Aj napriek tomu, že Folayangovi bol v priebehu udalosti zlomený nos, vo finálnom zápase definitívne vyhral a navyše mu bola udelená cena v hodnote 5 000 dolárov za najlepší výkon večera.

Podobné: Čo je Bellator?

Medzinárodný rozmach

Prvou udalosťou organizovanou ONE FC v roku 2012 sa stal ONE Fighting Championship: Zápas hrdinov, ktorý sa uskutočnil 11. februára v BritAma aréne. V priebehu roka sa však spoločnosť rozšírila do dvoch nových krajín, ktorými sa 23. júna stala Kuala Lumpur a 31. augusta aj Manila.

10-ročné partnerstvo so spoločnosťou ESPN Star Sports

Dňa 30. januára 2012 uskutočnila organizácia ONE FC tlačovú konferenciu, počas ktorej oznámila uzavretie 10-ročného partnerstva so spoločnosťou ESPN Star Sports. Zmluva potvrdzujúca túto spoluprácu pritom získala prívlastok najväčšej MMA mediálnej zmluvy v histórii Ázie. ONE FC tak od toho času pravidelne vysiela svoje zápasy na televíznych kanáloch tejto spoločnosti. Po tom, čo sa ESPN Asia premenovala v roku 2014 na Fox Sports Asia – zápasy a udalosti ONE FC sa začali vysielať naprieč celou Áziou na všetkých športových kanáloch tejto televízie.

Prvý ženský zápas

Dňa 31. marca 2012 sa uskutočnil prvý ženský zápas pod hlavičkou ONE FC, medzi Nicole Chuaovou a Jeet Toshiovou, ktorý sa odohral na singapurskom štadióne – Singapore Indoor Stadium. Chuaová pritom Toshiovej podľahla na základe dobrovoľnej rezignácie.

Podpísanie zmluvy so Shinyom Aokim a Bibianom Fernandesom

V priebehu 28. júna 2012 spoločnosť ONE FC oznámila, že do tímu svojich bojovníkov priviedla aj šampiónov Shinya Aokiho a Bibiana Fernandesa a to prostredníctvom podpísania dlhodobých zmlúv s ich organizáciou. Pre ázijskú spoločnosť sa pritom jednalo o veľký úspech, nakoľko o podpísanie zmluvy s týmito športovcami sa uchádzala aj celosvetovo známa konkurenčná spoločnosť UFC.

Sieť spoločnosti ONE FC

Dňa 26. októbra 2011, výkonný riaditeľ Victor Cui oznámil vytvorenie siete ONE FC, ktorá predstavuje alianciu organizácií a propagačných partnerov Ázie, no taktiež aj Oceánie. Tieto subjekty pritom zahŕňajú organizácie a súťaže ako DREAM, GLORY, URCC, Cage Fighting Championship, BRACE, ROAD Fighting Championship a mnohé iné.

Športovci, ktorí sú zmluvnou súčasťou spoločnosti ONE FC, tak majú právo súťažiť v akejkoľvek zo súťaží v spomínanej sieti.

Predstavenie titulov ONE FC

Dňa 6. októbra 2012, v priebehu udalosti ONE Fighting Championship: Vzostup kráľov, boli tituly spoločnosti ONE FC predstavené vôbec po prvý krát. Prvým šampiónom v ľahkej váhovej kategórii sa tak na základe výsledkov tohto zápasu stal Kotetsu Boku a to vďaka porážke Zorobabela Moreira, zatiaľ čo prvým držiteľom pásu v bantamovej váhe sa stal Soo Chul Kim. Dňa 2. februára 2013 sa na základe porážky Erica Kellyho stal prvým šampiónom perovej váhy Honorio Banario.

Vôbec prvým šampiónom velterovej váhy sa dňa 14. marca 2014 stal Nobutatsu Suzuki a dňa 12. septembra sa šampiónom mušej váhovej kategórie stal Adriano Moraes.

Sponzoring

Sponzormi organizácie ONE Championship sú spoločnosti ako napríklad Casio, Disney, Under Armour, Haier, NagaWorld, Sony, LG, Facebook, ale aj Kawasaki.

Zmena názvu

Dňa 13. januára 2015 spoločnosť oznámila, že svoj pôvodný názov zamieňa za nové meno v znení „ONE Championship“. Podľa výkonného riaditeľa Victora Cuiho prebehla zmena názvu spoločnosti na základe lingvistických a kultúrnych pohnútok.

Pravidlá

Vo všeobecnosti je možné konštatovať, že ONE Championship používa základné a globálne známe pravidlá MMA. Narozdiel od mnohých iných súťaží sú však v rámci ONE Championship povolené aj údery kolenom.

Kolá

V prípade zápasov zmiešaných bojových umení ide o tri zápasy v trvaní piatich minút, pričom prestávky medzi kolami trvajú zvyčajne jednu minútu. V majstrovských zápasoch však kolá trvajú päť minút a celkovo ich je až päť. Pravidlá prestávok pritom ostávajú rovnaké.

ONE Super Series (a teda zápasy v kickboxe a thajskom boxe) sú v prípade obyčajných udalostí zložené z troch kôl trvajúcich tri minúty, medzi ktorými sa nachádzajú minútové prestávky. V majstrovských zápasoch tejto kategórie už ale ide o päť kôl trvajúcich iba tri minúty – s minútovými prestávkami medzi nimi.

Posudzovanie zápasu

Podľa klasických pravidiel zmiešaných bojových umení, zápas posudzujú traja rozhodcovia, ktorý sa naň však dívajú ako na celok a teda nerozhodujú o každom kole individuálne.

V prípade zápasov ONE Super Series sú však kolá hodnotené osobitne, pričom sa využíva 10 bodový hodnotiaci systém. Dominantnejší bojovník v kole získava 10 bodov, zatiaľ čo ten menej dominantný iba 9. Pokiaľ zápasník utŕži ranu, v danom kole stráca bod.

Klietka

Súťaž One Championship primárne využíva kruhovú klietku, aj keď v niektorých zápasoch ONE Super Series bol použitý aj klasický ring.

Váhové kategórie

Spoločnosť ONE Championship v súčasnosti využíva 10 rozdielnych váhových kategórií.
Narozdiel od ostatných MMA organizácií však všetky váhové limity nie sú nastavené podľa váhy, ktorú má športovec tesne pred zápasom. Pre zaradenie do jednotlivých divízii sa využíva bežná, respektíve priemerná váha športovca.

Podobné: Čo je to UFC?

Túto zmenu pravidiel týkajúcu sa váhových kategórií vykonala spoločnosť v roku 2015 po tragickej smrti 21-ročnej čínskej bojovníčky Yang Jian Bingovej, ktorá v dôsledku pokusu o zníženie svojej váhy pred súťažou zomrela na dôsledky dehydratácie. Spoločnosť tak od daného dňa jednoznačne zakázala takéto prostriedky zmeny svojej váhy, aby zaistila bezpečnosť svojich športovcov. Rapídne znižovanie hmotnosti týmto spôsobom totižto môže viesť k zníženiu funkcie obličiek a dokonca aj k mŕtvici.

Bojovníci sú tak vo svojich tréningových strediskách pravidelne kontrolovaní a taktiež aj podrobovaní špecifickým testom analýzy moču, ktoré dokážu zaistiť, že športovci sú aj tri hodiny pred zápasom maximálne hydratovaní a zdraví. To sa ale nedá povedať o ostatných súťažiach, do ktorých zápasov vstupujú športovci až v 39% prípadov dehydratovaní a v konečnom dôsledku tak čelia rôznym zdravotným rizikám.