Box je naozaj skvelý šport, ktorý je vhodný pre každého a nie iba pre boxerov, ktorých môžete vidieť v televízii, alebo na sociálnych sieťach. Box nie je iba o zápasení s inými ľuďmi, ale aj o trénovaní svalov, o ktorých ste ani nevedeli, že ich máte. Na to, aby ste tento šport mohli vykonávať, vôbec nemusíte vojsť do zápasníckeho ringu. Box sa spája s množstvom rôznych výhod. Všetky tieto benefity prispievajú k udržaiu zdravej mysle a tela.
1) Kardiovaskulárne zdravie
Boxovanie je mimoriadne prospešné pre vaše kardiovaskulárne zdravie. Na vykonanie akéhokoľvek úderu totižto potrebujete zapojiť veľký počet rôznych svalov. Kvôli tomu, že potrebujete naraz zapojiť tak veľa svalov, musí vaše srdce pracovať mimoriadne usilovne a pumpovať do nich krv a kyslík. Takýto typ záťaže dáva srdcu naozaj zabrať.
Okrem toho je pri boxe dôležité, aby ste boli stále v pohybe a nestáli na jednom mieste. Tento nepretržitý pohyb ovplyvňuje činnosť srdca a pľúc. Boxový tréning zahrňuje množstvo kardiovaskulárnej kondície. Boxeri zvyčajne zvyšujú svoju vytrvalosť skákaním cez švihadlo, kruhovým tréningom, bicyklovaním alebo behom.
Podobné: Tréning boxu pre začiatočníkov
2) Silné kosti a kĺby
Jedna z vecí, ktorá box so sebou prináša je skutočnosť, že tento typ cvičenia posilňuje tvorbu kostí. Silné a husté kosti prispievajú k celkovému telesnému zdraviu, najmä v čase, keď začne telo starnúť. S pribúdajúcim vekom majú kosti tendenciu slabnúť, kvôli čomu sa zvyšuje výskyt zlomenín alebo degeneratívnych ochorení, ako je napríklad osteoporóza.
Tieto problémy sa však dajú pomerne jednoducho vyriešiť posilňovaním tvorby kostí, prostredníctvom cvičeniami s pridanými závažiami. Box je vo svojej podstate cvičenie so záťažou. Pri boxe musíte celý čas stáť a poskakovať, čím zaťažujete nohy a kolená. Okrem toho, zakaždým keď udriete, zvyšujete tlak na vaše lakte, ramená a zvyšok paží. Udieranie do boxovacieho mechu sa síce v mnohom odlišuje od cvičenia so závažiami, no podstata je tá istá.
Vaše kosti pracujú rovnako ako vaše svaly. Cvičením ich môžete spevniť alebo zväčšiť. Čím väčšiu záťaž kladiete na svoje kosti a kĺby, tým viac tieto kosti produkujú kostnú hmotu. Kostná hmota slúži na zväčšenie a zahustenie kostí, čím ich posilňuje.
3) Väčšie svaly a vypracovanejšia postava
Ďalšou veľkou výhodou boxovania je, že ide o komplexný šport, ktorý pomáha s rastom a spevňovaním svalov. Výsledkom bude, že vaša postava bude vypracovanejšia. Pri boxe nestačí, ak ste rýchly. Musíte mať aj dostatočnú silu. Profesionálni boxeri absolvujú veľké množstvo rôznych tréningov, medzi ktoré patrí posilňovanie s váhami, odporový tréning, kliky, zhyby a kopec ďalších.
Nakoľko musíte pri boxovaní vykonávať veľmi rýchle pohyby, ktoré kombinujú rýchlosť a silu, napínate veľký počet svalov. Vaše svaly preto nebudú také objemné ako svaly vzpieračov, ale budú vyzerať prirodzenejšie a vypracovanejšie.
4) Zlepšenie koordinácie
Box zlepšuje koordináciu na úrovni “oko-ruka“. Cvičenie koordinácie “oko-ruka“ funguje rovnako ako tréning kardiovaskulárnej vytrvalosti alebo svalovej sily v tom zmysle, že čím viac ju budete trénovať, tým lepšie vám to pôjde.
Pri boxe musíte byť schopný odraziť úder, presúvať sa z miesta na miesto, poskakovať a zároveň aj zasadzovať rany. Ak chcete svojho súpera udrieť do presne vytýčeného miesta, musíte skvelo ovládať koordináciu medzi okom a rukou. Boxovaním, skákaním cez švihadlo alebo využívaním boxovacej hrušky trénujete koordináciu “oko-ruka“ a spojenie medzi mozgom, ktorý vám hovorí čo máte robiť, a rukami a nohami, ktoré dané manévre na príkaz mozgu vykonávajú.
5) Kontrola hmotnosti
Pravidelné boxovanie vám pomôže schudnúť, respektíve si udržať svoju telesnú hmotnosť. Počas jednej hodiny priemerného tréningu boxu môžu spáliť 400 až 700 kalórií. Počet kalórií, ktoré skutočne spálite sa bude líšiť od vášho metabolizmu ale aj typu konkrétnych cvičení, ktoré vykonávate. Spálené kalórie budú taktiež závisieť od toho, či ide o skutočný boxový súboj, tréning v dvojici, udieranie do boxovacieho vaku, rýchlostný tréning alebo kardio-vaskulárny tréning.
Aj napriek tomu, že hladina kalórií, ktoré počas tréningu spálite závisí od viacerých faktorov, môžete si byť istý, že vám tréning boxu pomôže udržať vašu váhu pod kontrolou. Spaľovanie kalórií je jedna vec. Okrem toho však box pomáha pri spaľovaní tukov, respektíve pri premene tukových zásob uložených prevažne v bruchu na energiu, ktorú počas tréningu budete potrebovať.
Intenzívne fyzické cvičenie, ako je napríklad box, pomáha naštartovať a zrýchliť celý metabolizmus vášho tela. Vďaka tomu spálite viac tukov a kalórií ako kedykoľvek predtým. V tejto súvislosti existuje ešte jedna skutočnosť, na ktorú by ste mali myslieť. Ak máte väčšie svaly, vaše telo potrebuje na to, aby sa udržalo v chode oveľa viac energie.
6) Zvýšená sebadôvera
Jednou z veľmi významných vecí, s ktorou vám môže box pomôcť, je zvýšenie sebaúcty a sebadôvery. Jednoducho povedané, silnejší, zdravší športovci s dobrou formou sa proste cítia lepšie. To, ako sa vnímame, a ako v skutočnosti vyzeráme, má veľký vplyv na mieru našej sebadôvery.
7) Lepšia stabilita hlbokého stabilizačného systému chrbtice
Ďalšia vec, ktorá je skvelá na boxe, je skutočnosť, že zvyšuje stabilitu hlbokého stabilizačného systému chrbtice. Počas boxovania musíte zapájať rôzne skupiny svalov. Silný hlboký stabilizačný systém chrbtice je dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov. Ak je tento systém dostatočne silný, máte lepšie držanie tela a v oveľa menšej miere pociťujete bežné bolesti chrbta. Tento svalový systém vás totižto drží vo vzpriamenej polohe počas celého dňa.
8) Lepšia výdrž
Box zvyšuje celkovú vytrvalosť. Ako sme už spomenuli vyššie, pri boxe posilňujete svoje svaly a zároveň aj kardio-vaskulárny systém. Silnejšie svaly znamenajú, že môžete dlhšie a silnejšie udierať. Nakoľko je kardio-vaskulárny systém posilňovaní rôznymi spôsobmi, dokážu vaše srdce a pľúca pumpovať do vašich svalov viac kyslíka a krvi v obmedzenom časovom období.
Viac krvi a kyslíka vo svaloch znamená, že predtým než sa unavíte, vydržíte oveľa viac fyzickej záťaže a aktivity. Počas tréningu taktiež trénujete svoje pľúca v tom, aby efektívnejšie absorbovali kyslík a vypúšťali ho do krvného obehu. Výsledkom toho bude, že nebudete tak často zadýchaný.
Podobné: Motivácia v športovej psychológii
9) Zmiernenie stresu
Tento benefit boxovania považujeme v súčasnej dobe za asi najdôležitejší. Každá fyzická aktivita pomáha s odbúravaním stresu a napätia v ľudskom tele. Pri intenzívnej fyzickej činnosti totižto mozog uvoľňuje množstvo chemikálií, ktoré zlepšujú celkovú náladu jednotlivca.
Box je však pri zvládaní stresu o niečo lepší ako beh. Ak máte nervy na konkrétnu osobu, môžete si pri udieraní do boxovacieho mechu predstavovať, že je to daná osoba. Ide o skvelý spôsob ako vypustiť paru a ukľudniť sa. Fyzické násilie nie je nikdy dobrým riešením konfliktov, no box vám poskytuje skvelý spôsob ako zmierniť stres bez toho, aby ste niekomu skutočne ublížili.
V SPARTAKUS FIGHT GYME SI TAKTIEŽ VIETE ZACVIČIŤ TENTO OBĽÚBENÝ ŠPORT. VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE NA TEJTO PODSTRÁNKE.