Čo je dôležitejšie: Disciplína alebo motivácia?

Keď potrebujeme niečo urobiť, existujú dva spôsoby, ako sa naštartovať. Prvý a najobľúbenejší spôsob je motivácia. Druhý, ktorý sa nevyužíva až tak často, je sebadisciplína. Ako sa vlastne líšia? A čo je dôležitejšie, disciplína alebo motivácia?

Disciplína vs. motivácia

Známa autorka – Miranda Marquit v jednom zo svojich článkov uviedla: „Jednou z prvých vecí, ktoré si musíme uvedomiť, je to, že sebadisciplína sa od sebamotivácie líši. Možno ste schopní robiť veci, ktoré by ste mali urobiť, ale to zďaleka nie je to isté ako motivácia k vyššiemu zámeru alebo vnútorná motivácia pokračovať v činnosti, keď je vaše odhodlanie už vyčerpané.

Sila vôle je obmedzený zdroj – niečo, čo môžete„ spotrebovať“. Ak opakovane odolávate pokušeniu alebo sa do niečoho nútite, nakoniec sa vyčerpáte a situácia sa stáva ťažšou a ťažšou. Ak naozaj chcete pokračovať, potrebujete takú dávku sebamotivácie, ktorá vás udrží nad vodou práve vtedy, keď ste unavení z rozhodovania a vaša sila vôle klesá.

Avšak, David Burke ktorý strávil 23 rokov ako elitný stíhací pilot tvrdí, že motivácia je bezvýznamná. Burke v jednom magazíne poznamenal: „Domáci tím Hollywoodu vyhráva zápas vďaka inšpiratívnemu prejavu trénera a vojenské jednotky držia líniu vďaka hrdinskému výkladu generála.“

Keď sa v skutočnom živote objavia strach, únava a pochybnosti, žiadny preslov vám neposkytne motiváciu, ktorú potrebujete, aby ste pokračovali ďalej. Jediná vec, na ktorú sa vy a váš tím môžete spoľahnúť, je disciplína. Disciplína sa u námorných jednotiek veľmi cení. Udržujeme ju vo všetkom, čo robíme, od toho ako bojujeme, až k tomu ako sa obliekame, striháme vlasy a upratujeme si svoju izby alebo domácnosti.

Podobné: Kľúč k mentálnemu, fyzickému a technickému rozvoju športovcov

Odkedy je v dôchodku, Burke uviedol: „Táto disciplína poskytuje aj vzor toho, čo by podniky u svojich zamestnancov mali identifikovať a rozvíjať. Disciplína, viac ako ktorákoľvek iná kvalita, je to, čo vedie človeka k úspechu, keď čelí ťažkostiam. A reálny svet je plný nástrah.“

Disciplína je to, čo vás vedie k práci, ktorú nemáte radi, ale je to nevyhnutné. Disciplína prekonáva strach a udržuje vás na ceste, keď sa vaša zvedavosť, motivácia a vzrušenie vytrácajú.“

Jim Rohn, ktorý je považovaný za popredného amerického obchodného filozofa, s Burkeom súhlasí: „Osvojenie si umenia stanovenia cieľov, organizácie času, vedenia, rodičovstva a vzťahov, vyžaduje dôslednú sebadisciplínu. Pokiaľ do nášho každodenného života nezavedieme dôslednú sebadisciplínu, výsledky ktoré hľadáme, budú sporadické a nepolapiteľné.”

Ak skutočne chceme mať svoj drahocenný čas pod kontrolou, musíme sa neustále snažiť. Bez neho by sme boli neustále frustrovaní. Náš čas pohltia iní, ktorých potreby sú silnejšie ako naše vlastné. Aby sme premohli negatívne hlasy v našich mysliach, musíme byť disciplinovaní: strach zo zlyhania, strach z úspechu, strach z chudoby, strach zo zlomeného srdca. Prijatie našich chýb a rozpoznanie našich obmedzení vyžaduje disciplínu. Hlas ľudského ega prehovára k nám všetkým.

Okrem toho „tento hlas nám hovorí, aby sme povýšili našu hodnotu alebo úspechy nad rámec našich skutočných výsledkov. Vedie nás to k zveličovaniu a k tomu, aby sme neboli úplne úprimní. Je potrebné, aby sme boli plne úprimní a to sami voči sebe, ale aj voči ostatným.“

Rohn tiež uviedol, že zmena zvyku a plánov vyžaduje sebadisciplínu: „Osobne som tiež zistil, že disciplinovanosť je jedným z najlepších spôsobov, ako zostať produktívnym. Sebadisciplína zvyšuje sebavedomie, trpezlivosť vás zasa učí, ako prekonať neúspech a zaručuje, že vás poháňa niečo iné a nie len impulz.“

Stále potrebujeme oboje

Keď Gro Jordalenová, z Nórskej školy športových vied v Osle študovala koreláciu medzi motiváciou a sebadisciplínou u športovcov, zistila, že títo elitní športovci sa spoliehajú na oboje. Jordalen študovala športovcov na celoštátnej úrovni vo veku 16 až 20 rokov a zistila, že aby v krátkodobom horizonte zostali motivovaní, musia byť veľmi disciplinovaní.

Jej zistenia zistenia sú nové a zaujímavé. Sebadisciplínu sme považovali za nástroj na zvýšenie motivácie. Teraz vidíme, že silná sebadisciplína ovplyvňuje motiváciu športovcov.“

Jordalenová tiež zistila, že športovci sú náchylnejší na vyhorenie, ak ich poháňa vnútorná motivácia. Ak sú športovci poháňaní vnútornou motiváciou, je pre nich ľahšie odolať veciam, ktoré by negatívne ovplyvnili ich denný rozvrh. Športovci tak majú podľa jej slov, svoj tréning pod kontrolou.

Na základe jej skúseností je motivácia na správny rozbeh nevyhnutná. Avšak je potreba sa držať aj disciplíny. Stručne povedané, na dosiahnutie úspechu potrebujete oba faktory.

Tipy na rozvoj sebadisciplíny

Cesta, ako motivovať samého seba nie je až také náročné, ako rozvíjanie sebadisciplíny. Nie sme si úplne istý prečo. Ale pre viacerých to rozhodne bolo náročnejšie. Samozrejme, s trochou úsilia naviac sú jednotlivci ochotní úspešne rozvíjať svoju sebadisciplínu. Keď ju spoja s motiváciou, urobí ich to ešte úspešnejším. Vy tiež môžete využiť silu disciplíny realizáciou nasledujúcich krokov:

Začnite pomaly, ale isto

Veľké veci sa skladajú z množstva malých vecí. Malé zmeny, ktorých sa držíte a sledujete, prispievajú k prekvapivo veľkým výsledkom. Napríklad, ak trávite každý deň 10 minút pripravovaním na tréning, rýchlo si všimnete, že už nič nezabúdate a tým pádom ste kompletné pripravený na svoj fyzický výkon bez komplikácií. Ak začnete namiesto výťahu, chodiť po schodoch, spálite kalórie a prispejete tým k strate kilogramov a tiež k zvýšeniu energie.

Podobné: 7 princípov jednotky SEAL, pomocou ktorých si udržíte motiváciu

Začnite si určovať priority

Keďže máte len obmedzené množstvo hodín denne, ako aj množstvo energie, musíte si určiť priority. To znamená, že musíte dokončiť najdôležitejšie úlohy skôr, než prejdete na iné aktivity.

Poučte sa z minulých chýb

Viete, čím sa odlišujú tí, ktorí majú silnú sebadisciplínu, od tých, ktorí ju nemajú? Tí s vnútornou disciplínou sa zo svojich minulých chýb poučili. Vďaka tomu, nielenže nezopakujete rovnaké chyby, ale tiež si zlepšíte vašu disciplínu. Napríklad, ak ste v predchádzajúcom zápase dospeli k prehre, pravdepodobne sa s tým v budúcnosti vyrovnáte lepšie. Poukazujeme na skutočnosť, že ste to už raz prežili a už viete, čo urobiť, aby ste túto výzvu na základe vašej minulej skúsenosti prekonali.

Robte si častejšie prestávky

Vytvorenie rutiny a jej dodržiavanie určite vyžaduje disciplínu. Napríklad, ak máte prísnu rannú rutinu, kedy vstávate okolo 5 hodiny ráno, umožňuje Vám to naplánovať deň, cvičiť a dohnať veci, ako sú e-maily, správy alebo vrátiť sa ku knihe, ktorú ste čítali. Sebadisciplína zároveň znamená, že si počas celého dňa naplánujete častejšie prestávky. Tento čas potrebujete na dobitie energie a preorientovanie pozornosti na niečo nové, aby ste sa mohli sústrediť na zvyšok vášho dňa.

Precvičujte si dobré návyky

Disciplinovaní ľudia majú v každom dni pozitívne návyky. Namiesto hamburgera si dajú šalát. Odídu z večierku skôr, aby sa mohli dobre vyspať. Nájdu si čas na to, aby si zacvičili. Rozvíjanie dobrých návykov nie je ľahká úloha. Ale udržuje vás to duševne, emocionálne a fyzicky vo forme.