- Chatri Sityodtong, zakladateľ a výkonný riaditeľ ázijskej miliardovej spoločnosti ONE Championship, vstupuje na americký trh a stáva sa tak konkurentom svetoznámej spoločnosti UFC
- Vízia Sityodtonga o tom, ako by sa zmiešané bojové umenia mali propagovať, je v zásadnej miere odlišná od toho, na čo sme zvyknutí od lídra UFC – Dana Whitea
- Sityodtong sa pri zakladaní spoločnosti inšpiroval olympijskými hrami a spôsobom, akým prezentujú jednotlivých športovcov. Často sa totižto zamýšľal nad tým, prečo má práve táto udalosť miliardy divákov. Došiel k presvedčeniu, že je tomu tak na základe prezentácie toho najlepšieho z ľudskosti. Neprezentuje sa tak len to najlepšie zo športu, ale aj z rešpektu, cti, oddanosti a disciplíny. S hrdosťou preto konštatuje, že aj keď žánrom ONE Championship sú zmiešané bojové umenia, ich platformou je ľudskosť.
- Tvrdí, že bojovníci ONE Championship nespôsobili za celú svoju kariéru ani jeden škandál a sú super-hrdinami aj pre rodiny s deťmi, narozdiel od športovcov UFC ako je napríklad Conor McGregor, ktorý je známy svojou kontroverznosťou. Domnieva sa pritom, že práve to celkovej MMA v značnej miere škodí.
- Dňa 13. októbra usporiadala spoločnosť ONE Championship veľkolepú šou pri príležitosti jej stého zápasu, ktorej priebeh bol vysielaný naživo aj pre divákov USA.
48-ročný podnikateľ Chatri Sityodtong, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti ONE Championship uviedol, že jeho firma sa môže popýšiť zoznamom bojovníkov, ktorí sú bezúhonní, bez škandalóznej minulosti a sú vzormi aj pre rodiny s deťmi.
ONE Championship propaguje svoje udalosti prostredníctvom prezentácie týchto bojovníkov ako superhrdinov, čo je v zreteľnom protiklade od propagácie zápasov spoločnosti UFC.
Sityodtong tvrdí, že UFC a jeho riaditeľ Dana White prezentuje všetky pripravované zápasy s využitím hnevu, nenávisti a násilia. Práve to je však v protiklade s tradíciami zmiešaných bojových umení, ktoré sa v Ázii vyvíjali po dobu 5 000 rokov. Domnieva sa preto, že západný svet bojové umenia týmto spôsobom znesväcuje.
Ako príklad uvádza situáciu, kedy UFC využilo nahrávku miesta činu ako propagačný materiál pre pripravovaný zápas ľahkej váhy medzi Khabibom Nurmagomedovom a Conorom McGregorom v súťaži UFC 229. Reklama totižto zachytávala Íra – McGregora z každého uhla popri tom, ako sa v zápale hnevu zmocnil kovového vozíka a následne ním zaútočil na autobus, v ktorom sedeli zápasníci z UFC. Vozík pritom nielen že rozbil okno, no taktiež aj niekoľkých športovcov zranil. Následne tak McGregor čelil obvineniu z vykonania trestného činu spôsobenia škody a ohrozenia osobnej bezpečnosti. Následne navyše pokračoval v prehre aj v samotnom ringu, kedy Nurmagomedovovi podľahol. Okrem spomínaného incidentu sa však McGegor preslávil aj inými svojim výstrelkami. Americký časopis New York Times uviedol, že írska polícia ho taktiež vyšetrovala v súvislosti s obvinením zo sexuálneho napadnutia, na sociálnej sieti Twitter zverejnil islamofóbny príspevok a v jednej z krčiem napadol staršieho muža. Taktiež bol obvinený z násilného odvlečenia pracovníčky nočného klubu po prehýrenom večeri v Las Vegas.
Sityodtong preto poznamenáva, že McGregor by v Ázii predstavoval dokonalé zlyhanie športového sveta a ani náhodou by tak nebol považovaný za populárneho športovca, akým je dnes ako v USA, tak aj v Európe. Podotkol, že „niektoré z vecí, ktoré urobil, by boli ázijskými spoločnosťami brané veľmi vážne.“ Tvrdí, že Conora rešpektuje, avšak rozhodne ho nepovažuje za vhodného športovca pre ONE Championship alebo vo všeobecnosti pre Áziu.
Sityodtong má záujem propagovať len športovcov bez škandalóznej minulosti
Ako výkonný riaditeľ tvrdí: „Neustále zastávam názor, že našu úspešnosť je možné merať počtom plagátov našich športovcov, ktoré visia na stenách detských izieb. Je pre nás dôležité, aby rodičia vedeli, že ich ratolesti sú v rukách našich hrdinov v bezpečí. Vážime si bezúhonnosť, pokoru, česť, rešpekt, odvahu, disciplínu a súcit. Preto dávame priestor iba takým športovcom, ktorí inšpirujú a zjednocujú krajiny prostredníctvom výkladu ich neuveriteľných víťazstiev, ktoré si dokázali vybojovať aj napriek tomu, že ich šance na úspech boli nízke.“
Pri opise svojich bojovníkov pritom s úsmevom konštatuje: „Žiadna z našich popredných hviezd sa ani raz neobjavila v titulkoch novín z dôvodu vykonania nejakého škandálu. Vždy sa tomu tak stalo len na základe výhier svetových titulov, alebo na základe pomoci znevýhodneným deťom. Medzi našimi zápasníkmi nie je možné pozorovať žiadne nenávistné reči, urážky, či nebodaj trestné činy a kriminálne správanie, ktoré by športovým udalostiam predchádzali – na rozdiel od ostatných súťaží v tomto športovom odvetví. ONE Championship sa skladá z dobrých ľudských bytostí, ktoré sú zároveň aj dobrými bojovníkmi zmiešaných umení.“
Podobné: Čo je One Championship?
No ako dokáže Sityodtong zabezpečiť to, že jeho športovci sa škandálom vyhnú? Jeho odpoveď na túto otázku je jednoduchá: ide o zákon príťažlivosti práce.
ONE Championship prilákal pozornosť svetových médií hneď po tom, čo podpísal troj-dohodu s pôvodnými UFC bojovníkmi, ktorí sú v súčasnosti považovaní za jedných zo svetovo najlepších.
V roku 2018 sa dvojitý šampión ľahkej váhy organizácie Bellator a taktiež šampión UFC – Eddie Alvarez, bývalý UFC šampión mušej váhy Demetrious Johnson a 23-ročný nádejný karatista Sage Northcutt pridali k súťaži ONE Championship.
Sityodtong tvrdí, že jeho spoločnosť úmyselne prijíma a zamestnáva iba súťažiacich takého charakteru, ktorí zodpovedajú jej hodnotovému systému. „Všetko je o výberovom procese. Pokiaľ sa pozriete na už spomínaných troch bojovníkov prichádzajúcich zo západu – ich spoločným znakom nie je len to, že sú svetovo najlepší v tom, čo robia. Spája ich predovšetkým to, že sú vynikajúcimi vzormi a dobrými ľudskými bytosťami so zdravými hodnotami. ONE Championship pritom dobré a zdravé hodnoty maximálne podporuje. Ľudia vedia, že reprezentujeme oslavu najväčšieho bohatstva Ázie, ktorým sú zmiešané bojové umenia. Práve z toho dôvodu tak priťahujeme bojovníkov, ktorí sú príkladom týchto hodnôt a ktorí našu DNA zdieľajú.“
Aj napriek tomu, že Demetrious Johsnon sa v UFC nikdy nestal dostatočne oceneným z dôvodu jeho prílišného profesionalizmu, Sityodtong považuje amerického zápasníka za najlepšieho športovca všetkých čias. Tvrdí, že doteraz sa len jednoducho nachádzal v „prostredí, kde všetci propagovali nenávisť, násilie a zneucťovanie tradičných ázijských hodnôt.“ On však taký podľa názoru Sityodtonga nie je. Vedel, že do tohto prostredia nepatrí. V súťaži ONE Championship tak dostal konečne šancu a priestor propagovať a presadzovať svoje rodinné hodnoty, lásku k zmiešaným bojovým umeniam, k športu ako takému, k úcte a rešpektu. Ako Sityodtong podotkol: „Sme totižto iní, ako naši globálni konkurenti.“
Americké politické prostredie vytvára vhodnú príležitosť pre spoločnosť ONE Championship
Dňa 13. októbra uskutočnila spoločnosť ONE Championship svoju zatiaľ najväčšiu a najambicióznejšiu udalosť svojej 8-ročnej histórie v známej sumo-wrestlingovej aréne Toki\. Jednalo sa o v poradí už stú udalosť spoločnosti, ktorá zahŕňala zápasy prominentných športovcov ako napríklad Johnsona, Angela Leeho, ale aj Xionga Jingnana. Táto akcia bola pritom prostredníctvom živého prenosu vysielaná aj na pôde USA.
Ako si ale môže byť Sityodtong istý, že ONE Championship sa so svojim prístupom ako k životu, tak aj k športu, v USA uplatní? Podľa neho sa tak stane na základe dvoch dôvodov. Po prvé, kontroverzní športovci ako McGregor presýtili oblasť zmiešaných bojových umení násilím, urážkami a vulgarizmami. Sityodtong preto verí, že fanúšikovia už túžia po zmene a radi by konečne videli aj niečo rýdze a čisté. Po druhé, politická klíma rozporuplnosti a nenávisti zdanlivo vyvolaná súčasným prezidentom Spojených štátov – Donaldom Trumpom otvára dvere pre „osviežujúce“ hodnoty „hrdinov, hodnôt a príbehov“. Ako Sityodtong uviedol: „americký trh čaká konečne niečo nové, niečo osviežujúce a povznášajúce. Publikum USA je už unavené z neustálej negativity, zlosti a kontroverzie a to nielen v bojových športoch, ale aj v politickej oblasti. Žil som v Amerike 18 rokov, no v súčasnosti ju kvôli spomínanej nenávisti a negativite absolútne nespoznávam. Krajina prechádza náročným obdobím vo svojej histórii a ONE Championship jej v jeho prekonaní do veľkej miery pomôže, nakoľko pre ňu bude nesmierne osviežujúcim prvkom, ktorý bude americkými obyvateľmi na základe svojich hodnôt vítaný.“
Aj keď sa ONE Championship považuje za rovnocenného súpera UFC, stále má na čom pracovať
UFC dominuje oblasti zmiešaných bojových umení. Zahŕňa totižto mnoho vynikajúcich hviezd ako napríklad Georga St. Pierra, Rondu Rouseyovú a Conora McGregora. Okrem toho v rámci nej existuje aj spoločnosť Bellator MMA so svojimi investíciami do Európy, liga Professional Fighters League, ktorá je sezónnou propagáciou v súlade s NFL alebo NBA a taktiež aj ONE Championship so svojou základňou v Ázii a plánmi rastu a rozmachu v USA.
Sityodtong však ONE Championship vníma ako rovnocenného partnera UFC: „Vo svete bojových športov naozaj dochádza k akémusi globálnemu dvojvládiu. Zatiaľ čo UFC spravuje 80% podielov na trhu západnej hemisféry, ONE Championship má až 90% podiel na trhu východnej hemisféry. Na základe toho sa domnievam, že práve tieto dve spoločnosti sú jedinými gigantami v tejto oblasti. Vo svojej podstate sme však iní, ako UFC. Sme oslavou najväčšieho ázijského kultúrneho dedičstva, ktorými zmiešané bojové umenia sú. Prístup UFC pritom práve naopak zahŕňa len kontroverziu, hnev, nenávisť a istú formu násilia, ktoré sú využívané na propagáciu zápasov.“
Sityodtong uviedol, že v Ázii existujú iba tri športové značky s hodnotou vyše jednej miliardy dolárov. Prvou je indská Premier League v krikete s hodnotou piatich miliárd dolárov, zatiaľ čo čínska futbalová Super liga má hodnotu okolo jednej miliardy dolárov. ONE Championship sa pritom nachádza v približne rovnakom finančnom ohodnotení.
Podobné: Čo je to UFC?
UFC bola predaná v roku 2016 a talentovú agentúru WME-IMG stála 4 miliardy dolárov. Ide tak až o štyri krát väčšiu finančnú hodnotu, než akú má spoločnosť ONE Championship v súčasnosti. No nezávisle od toho, či ONE Championship prekonala zlomovú miliardovú hranicu alebo nie, neznamená to, že je automatický zisková. Finančný reportér MMA – John S. Nash uviedol, že záverečný účet ONE Championship v rokoch 2015 až 2017 bol v každoročnej strate vo veľkosti až osem-ciferného čísla. Straty roka 2017 sa pritom vyšplhali až na 67 miliónov dolárov. Naopak UFC mala v roku 2015 zisk až 119 miliónov dolárov. Aj napriek tomu sa však ONE Championship pomerne darí. Opiera sa o investorov ako napríklad Sequoia Capital, Temasek Holdings, ale aj Greenoaks Capital. Spoločnosť založená v roku 2011 napreduje aj vďaka rozvoju a rozmachu technológií, sociálnych sietí a smartfónov. Sú to totižto perfektné prostriedky pre publikum generácie Milenia, nakoľko je možné publikovať veľmi rýchlo aj krátke a stručné príspevky, ktoré jednoznačne zdvihnú fanúšikov zo stoličiek.