Boxer Floyd Mayweather

Jeden z najlepších bojovníkov v histórii, americký boxer Floyd Mayweather vyhral šampionáty naprieč piatimi váhovými kategóriami.

Prehľad

Americký boxer Floyd Mayweather sa narodil 24. februára 1977 v meste Grand Rapids, štátu Michigan. Vďaka svojej neúnavnej snahe vyhral tri národné Zlaté rukavice (tzv. Golden Gloves) a bronzovú olympijskú medailu – a to všetko dokonca ešte pred tým, než odštartoval svoju profesionálnu kariéru v roku 1996. Svoj prvý šampionát Mayweather vyhral v kategórii perovej váhy počas roku 1998 a následne začal získavať tituly aj v ostatných štyroch váhových kategóriách. To všetko pri zároveň neustálom udržiavaní si svojho neporaziteľného rekordu.

Mayweatherove začiatky

Mnohými ľuďmi považovaný za najlepšieho boxera svojej éry, Floyd Mayweather mladší (nar. Floyd Joy Sinclair) sa narodil 24. februára 1977. Je možné tvrdiť, že box bol už od narodenia v jeho krvi, nakoľko jeho otec (Floyd starší) bol velterovým boxerom a jeho strýko Jeff Mayweather bývalým IBO šampiónom v superpérovej kategórii. Jeho ďalší strýko, Roger Mayweather, bol pritom bývalým šampiónom v super pérovej kategórií organizácie WBA ako aj šampiónom v super ľahkej váhovej kategórii organizácie WBC.

Floyd starší viedol svojho syna k fyzickej aktivite už od mala. Hneď po tom čo sa naučil chodiť, uviedol ho do sveta fitnessu a posilňovní – no najmä do sveta boxu, ktorý synovi Floydovi prezentoval pred boxovacími vrecami ,pri každej návšteve telocvične. Čoskoro sa tak Mayweather priučil láske k boxu a keď dovŕšil 7 rokov, získal aj svoj prvý vlastný pár boxovacích rukavíc.

Podobné: Muhammad Ali – život a kariéra

Malý Floyd, ako ho všetci volali, sa tak čoskoro stal stálicou lokálnej posilňovne, ktorá sa nachádzala len o 5 domov ďalej od toho, v ktorom býval. Vďaka svojim osobným úspechom v tejto oblasti tak čoskoro prevzal okrem vášne pre šport aj otcove priezvisko, ako symbol silnej túžby a odhodlania pokračovať v jeho šľapajach, ktoré viedli na tie najvyššie miesta „sveta boxu“.

Mayweatherov rodinný život však nebol tak bezstarostný, ako napredovanie v jeho koníčku. Boxerov otec mal totižto cholerickú povahu a často koketoval s nebezpečenstvom, ako drogový díler. Niet preto divu, že zatiaľ čo v roku 1978 ho postrelili do nohy (držiac svojho malého syna v náručí), v roku 1993 bol právoplatne odsúdený na základe obchodovania s kokaínom. Nanešťastie pre mladého chlapca to však nebol len otec, kto mal k drogám blízko. Mayweatherova matka Deborah mala s návykovými látkami taktiež dostatočné skúsenosti, avšak na rozdiel od otca dílera – už ako ich užívateľ.

Úspechy v boxe

Je možné tvrdiť, že možno aj práve spomínaná rodina bola dôvodom, pre ktorý sa Mayweather tak často a rád uchyľoval k boxu, v ktorom nachádzal na rozdiel od rodinného zázemia pokoj. Vďaka nekonečným hodinám pri boxovacích vreciach sa tak v prvých rokoch znateľne zlepšil a získal prezývku Pretty Boy (tzn. Pekný chlapec), ktorá bola vďaka neustálym výhram športovca priamou narážkou na jeho boxom nepoznačenú tvár. Svojim rýchlym, ale stále precíznym štýlom, sa mu navyše podarilo vyhrať aj ocenenie “Zlaté rukavice“ v rokoch 1993, 1994 a 1996.

Zatiaľ čo ako amatér skončil so svojim výborným skóre 84-6, Mayweatherova amatérska kariéra skončila o niečo trpkejším koncom. V roku 1996 na Olympijských hrách v Atlante totižto prehral v súboji o tretie miesto a to na základe diskutabilného rozhodnutia bulharského rozhodcu Serafima Todorova.

Aj napriek dlhej a úspešnej ceste mladého boxera sa Mayweather oficiálne stal profesionálnym boxerom až 11. októbra 1996. Rovnako ako predtým, tak aj na svojej dráhe profesionálneho športovca však vo svojom úsilí nepoľavil a pokračoval vo vyhrávaní s naozaj udivujúcimi hodnoteniami. Spoločne so svojim otcom, pracujúcim na pozícii synovho manažéra a trénera, vyhral hneď niekoľko jednoduchých zápasov. V roku 1998 porazil Genara Hernandeza a zaistil si tak prvý svetový titul a to na šampionáte super-pérovej váhy organizácie WBC.

Jeho kariéra nabrala bleskové otáčky najmä začiatkom roka 2000, kedy sa vydal na 7-ročnú športovú púť bez jedinej prestávky, ktorá spôsobila nie len búrlivé diskusie medzi fanúšikmi, ale viedla k označeniu Mayweathera ako jedného z najlepších boxerov v histórií.

Počas tohto obdobia sa vo váhových kategóriách presúval až 4 x, pričom získal množstvo rôznych trofejí. Medzi ne možno zarátať WBC titul v ľahkej váhovej kategórii z roku 2002, WBC titul v super ľahkej váhovej kategórii z roku 2005 a velterové tituly z roku 2006 v organizáciách IBF, IBO, WBC a IBA. V roku 2007 porazil Oscara De La Hoyu a získal tak titul super velterového titulu WBC. Vďaka svojmu talentu a námahe zožal mnoho úspechov, ktoré mu okrem slávy a prestíže priniesli aj mnoho iných výhod. Výbornou ukážkou tohto tvrdenia je fakt, že v roku 2010 sa stal tretím najlepšie plateným americkým športovcom, s ročným príjmom na hodnote viac ako 60 miliónov dolárov.

Výhry a vysoké finančné odmeny však len o to viac posilnili Mayweatherove už tak dosť veľké ego. V športe postavenom na odvahe a popularite sa preto prejavil ako jedna z osobností, ktorá fanúšikov delila buď na tých, ktorí ho úplne milovali – alebo na tých, ktorí ho úplne nenávideli. Mayweather poznamenal: „Mojim cieľom vždy bolo stať sa jedným z najlepších bojovníkov, ktorí kedy žili. Preto moju kariéru a moje posolstvo považujem za veľmi dôležité.“

No dôležitým pre neho však bol i celkový dojem, ktorý na ľuďoch zanechával a taktiež jeho snaha stať sa niekým, koho by viac medzi ľuďmi nebolo potrebné predstavovať. A to sa mu aj darilo. Ako rástol jeho medzinárodný profil, Mayweather preniesol svoju hviezdnu tvár aj do televízie. V období pred jeho dlho-očakávaným súbojom s boxerom De La Hoyom, Mayweather zaujal ústrednú rolu v štvordielnom dokumentárnom filme stanice HBO s názvom 24/7, ktorá viedla k novému systému tzv. pay-per-view (tzn. systému platenej televíznej služby, poskytovanej prostredníctvom súkromného vysielania). O niečo neskôr, no stále toho istého roku, sa objavil aj ako účastník súťaže televíznej súťaže Dancing with The Stars, produkovanej televíziou ABC.

Osobné problémy

Dynamický, no najmä problematický rodinný život Mayweathera sa neskôr podpísal aj na jeho pracovnom živote. V roku 2000 bol nútený prepustiť svojho otca z pozície manažéra. Ich rozdielne vnímanie sa týmto krokom však len o to viac prehĺbilo a netrvalo dlho, kým Mayweather prepustil svojho otca aj ako trénera a miesto neho zamestnal na danú pozíciu svojho strýka – Rogera Mayweathera.

Mayweather tak nebojoval len priamo v ringu. Počas svojho života musel absolvovať viacero životných súbojov, či už v rámci vlastnej rodiny, alebo so svojím okolím. Ku koncu decembra 2011 bol navyše v Las Vegas odsúdený na 90 dní vo väzbe po tom, čo sa priznal k domácemu násiliu a neviedol žiadnu obhajobu voči dvom obvineniam z obťažovania. Od roku 2002 bol zatknutý hneď niekoľkokrát z dôvodu nezákonného fyzického kontaktu a taktiež kvôli násilnému správaniu a to ako v Las Vegas, tak aj vo svojom rodnom meste Grand Rapids.

Pokračovanie hviezdnej dráhy

Mayweather ohromil športový svet v roku 2007, keď po výhre nad Rickym Hattonom ohlásil ukončenie svojej profesionálnej kariéry. Na boxerskú scénu sa vrátil až v septembri roka 2009, keď vyhral nad Juanom Manuelom Marquezom, v zápase o čiastku vyše 60 milióna dolárov. Čo bolo, ale markantnejším míľnikom pre boxera – to bol o osem mesiacov neskôr vyhratý 12-kolový zápas proti Shaneovi Mosleymu v Las Vegas, kedy prekonal svoj osobný rekord a to výsledkom 41-0.

Podobné: Mike Tyson – život, kariéra a úspechy

V máji roku 2013 sa Mayweather opätovne objavil na titulných stránkach všetkých športových časopisov – v dôsledku výhry 12 kolového zápasu proti Robertovi Guerrerovi v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas. Týmto víťazstvom si tak nezvýšil len prestíž, no uchmatol si tak aj titul WBC vo velterovej kategórii a prekonal svoj rekord, ktorý navýšil na skóre 44-0 (s 26 KO). Vďaka nasledujúcim trom úspešným kolám a súhlasom so súbojom proti šampiónovi v 8 váhových kategóriách, menom Manny Pacquiao v MGM Grand Garden Aréne 2. mája 2015 – Mayweather znova rozprúdil krv v žilách všetkých fanúšikov boxu. Ukazujúc svoju nepreniknuteľnú obranu v „súboji storočia“, Mayweather udržal svojho oponenta na krátko a znova raz nie len zvíťazil, ale taktiež si udržal aj svoj perfektný rekord.

V roku 2017 sa Mayweather odhodlal na súboj s kontroverzným šampiónom organizácie UFC – Conorom McGregorom, ktorý sa pred zmiešanými bojovými umeniami venoval boxu len amatérsky. Zaujímavosťou je, že súčasťou predpríprav na dlho očakávaný súboj boli aj prípravné rokovania, na ktorých Mayweather súhlasil s bojom v 8-OZ rukaviciach (čo možno chápať ako kompromis medzi štandardnými 10-OZ rukavicami používanými pre klasické súboje v kategórii strednej váhy a 4-OZ rukavicami používanými v UFC). Po mesiacoch neutíchajúcich diskusií na túto tému sa nadšení fanúšikovia vytúženého zápasu konečne dočkali a to konkrétne dňa 26. augusta 2017, v T-mobile aréne v Las Vegas. Aj napriek svojmu vyššiemu veku, Mayweather predčil svojho mladšieho, silnejšieho a menej skúseného oponenta McGregora, ktorého neľútostne zbombardoval prívalom rán v desiatom kole tesne pred tým, ako bol vyhlásený za víťaza. Po opätovnom zvýšení svojho rekordu v pomere 50-0 Mayweather, však znova raz ohlásil ukončenie svojej športovej kariéry. Tentokrát už ale nadobro. Otec štyroch detí (dvoch synov a dvoch dcér) sa tak boxu už aktívne nevenuje. Miesto toho trávi čas rodinou vo svojom domove v Las Vegas.