15 historicky najsledovanejších bojových zápasov

Bývalý majster sveta v boxe Floyd Mayweather bol dlho považovaný nielen za najlepšieho bojovníka, ale taktiež aj za najsledovanejšieho športovca v tejto oblasti. Svoje boxovacie rukavice pritom zavesil na klinec len nedávno, a to v roku 2017 po svojom (v poradí už desiatom) víťazstve nad Conorom McGregorom.

V súčasnosti sa ale zdá, že pomyselné žezlo v sledovanosti preberá už spomínaná nová hviezda.
Írsky útočný bojovník Conor McGregor sa do súťaže UFC opätovne vrátil po takmer dvojročnej prestávke. Jeho prvým zápasom pri novom štarte profesionálnej kariéry sa stal súboj s Khabibom Nurmagomedovom vrámci bojov o titul šampióna ľahkej váhy organizácie UFC. Nanešťastie pre Conora, Nurmagomedov v zápase absolútne dominoval a nad McGregorom vyhral technikou rear naked choke už vo štvrtom kole.

Výsledok zápasu však nebol hlavným faktorom, ktorý k obrazovkám pritiahol masy publika. To, čo verejnosť zaujalo a podnietilo jej záujem, bola rivalita a neskutočné súperenie týchto športovcov. Vo všeobecnosti je však možné tvrdiť, že McGregor ostal na výslní aj po prehre v tomto zápase a v súčasnosti je tak základom všetkých najpredávanejších prenosov.

Pokračujte v čítaní a zistite, ktoré zápasy v tomto športovom odvetví možno zaradiť medzi tie najsledovanejšie – a to na základe počtu divákov, ktorí si za priamy prenos zaplatili a promotérom tak zarobili najviac peňazí.

14) Evander Holyfied vs George Foreman – 1,4 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Odveký súboj

Dátum a miesto konania: 19. apríl 1991 – v hale Boardwalk v Atlantic City

Pamätný moment: Siedme kolo. Len si to pozrite. A potom si to pozrite znova. Toto Holyfiedove výherné kolo totižto získalo cenu Zápasu roka, v roku 1991.

14) Manny Pacquiao vs Juan Manuel Marquez III – 1,4 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: 25. kolo začína

Dátum a miesto konania: 12. november 2011 – v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: V tomto prípade ide o ďalší zo zápasov, ktoré mohli skončiť akokoľvek, pretože ešte pred zápasom nebolo možné jednoznačne určiť, ktorý zo zápasníkov má navrch. Dokonca aj samotní rozhodcovia v priebehu a po zápase neboli vo svojom rozsudku jednotní a hlasy boli odovzdané v pomere 2:1. V konečnom dôsledku je ale možné konštatovať, že Manny Pacquiao bol o niečo lepší.

Podobné: 10 najlepších boxerov v rebríčku bez ohľadu na váhovú kategóriu

12) Conor McGregor vs Nate Diaz – 1,5 milióna platiacich divákov

Šport: zmiešané bojové umenia / MMA

Názov udalosti: UFC 196

Dátum a miesto konania: 5. marca 2016 – v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: V čase konania sa zápasu Conor McGregor disponoval už dvomi titulmi UFC – a to v ľahkej perovej a ľahkej váhe. Prostredníctvom tohto zápasu tak smeroval k získaniu titulu aj vo velterovej váhe. To sa mu však z dôvodu šikovného hmatu Diaza v druhom kole nepodarilo.

12) Floyd Mayweather vs Miguel Cotto – 1,5 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Králi ringu

Dátum a miesto konania: 5. máj 2012 – v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: Je možné konštatovať, že tento zápas nebol ničím iným, ako opäť raz ďalšou výhernou (12-kolovou) rutinou Floyda Mayweathera.

11) Mike Tyson vs Peter McNeeley – 1,55 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Je späť.

Dátum a miesto konania: 19. august 1995 – v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: Tento zápas sa stal opätovnou premiérou Mikea Tysona po tom, čo si odpykal svoj trojročný trest vo väzení za usvedčenie zo znásilnenia. Celá udalosť pritom netrvala viac, ako 89 sekúnd. Tyson totižto vyhral prostredníctvom diskvalifikácie oponenta, nakoľko manažér Petra McNeeleyho vbehol do ringu aby ochránil svojho zverenca.

10) Mike Tyson vs Evander Holyfied – 1,59 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Konečne

Dátum a miesto konania: 9. november 1996 – v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: Evander Holyfied sa od čias Muhammada Aliho stal prvým šampiónom ťažkej váhy už po tretí krát v rade. Aj napriek agresívnemu štýlu svojho oponenta tak Holyfied Tysona porazil (konkrétne v jedenástom kole).

9) Brock Lesnar vs Frank Mir II – 1,6 milióna platiacich divákov

Šport: zmiešané bojové umenia / MMA

Názov udalosti: UFC 110

Dátum a miesto konania: 11. júl 2009 – v Centre Mandalay Bay Events v Las Vegas

Pamätný moment: Ako stá udalosť MMA, ktorá sa mediálne prenášala prostredníctvom platených živých prenosov – bola považovaná za udalosť roka. Vo finálnom zápase sa však Brock Lesnar so svojim oponentom doslova povýšenecky pohrával a v druhom kole ho už aj definitívne porazil.

8) Nate Diaz vs Conor McGregor II – 1,65 milióna platiacich divákov

Šport: zmiešané bojové umenia / MMA

Názov udalosti: UFC 202

Dátum a miesto konania: 20. august 2016 – v T-Mobile Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: Táto noc sa stala nezabudnuteľným zážitkom pre Conora, pretože sa ňou pomstil za svoju predchádzajúcu porážku. Vo svojom opätovnom zápase s týmto súperom tak Natea vôbec nešetril a v konečnom dôsledku aj zápas vyhral. Ide pritom o druhý najsledovanejší zápas v histórii MMA.

7) Lennox Lewis vs Mike Tyson – 1,97 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Lewis-Tyson: práve prebieha

Dátum a miesto konania: 8. jún 2002 – v Pyramid Aréne v Memphise, v štáte Tennessee

Pamätný moment: Záujem o túto udalosť bol podstatne zvýšený konfliktom na predzápasovej konferencii. Samotný zápas mal však v podstate rýchly priebeh. Lewis knokautoval Tysona hneď niekoľkokrát a jednoznačne sa tak v konečnom dôsledku stal víťazom zápasu (konkrétne v ôsmom kole, kedy Tysona nadobro vyradil).

6) Evander Holyfield vs Mike Tyson II – 1,99 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Zvuk a zúrivosť

Dátum a miesto konania: 28. jún 1997 – v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: Mike Tyson odhryzol Evanderovi Holyfieldovi kúsok ucha. Prečo? To nikto netuší. Je však nanajvýš pravdepodobné, že šlo o nadmiernu frustráciu Tysona, ktorý do tohto bodu zápasu jednoznačne a absolútne prehrával (znova raz). V súčasnosti je možné konštatovať, že málokto pozná tento súboj pod jeho originálnym názvom. Dnes mu už totižto nikto nepovie inak, ako len „hryzací zápas“ (v angl. The Bite Fight). Po tomto kúsku bol však Tyson samozrejme automaticky diskvalifikovaný.

5) Floyd Mayweather vs Canelo Álvarez – 2,2 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Jediný

Dátum a miesto konania: 14. september 2013 – v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: V danom čase bol Canelo Álvarez jednou z práve vychádzajúcich hviezd boxu. Floyd Mayweather bol pritom ostrieľaný veterán. Tento zápas sa tak mohol stať poetickým predaním žezla v boxe, ktoré by bolo nesmierne symbolickým. Miesto toho sa však stalo, že ako to už bývalo zvykom, Mayweather oponentovi uštedril drvivú porážku v celkovom rozsahu až 12 kôl.

4) Oscar de la Hoya vs Floyd Mayweather – 2,4 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Svet v očakávaní

Dátum a miesto konania: 5. máj 2007 – v MGM Grand Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: Práve toto víťazstvo je pre Floyda nesmierne dôležitým miľníkom v jeho kariére, nakoľko práve ono odštartovalo jeho hviezdnu kariéru. Vystrelilo ho na prvú pozíciu v oblasti boxu, pričom taktiež iniciovalo aj vznik nesmierne populárnej televíznej relácie s názvom „24/7“, ktorá bola pravidelne vysielaná na stanici HBO. Šlo o televízny program, ktorý sledoval bojovníkov a ich obyčajné životy, zaužívané denné rutiny, ale taktiež aj ich špecifické prípravy na bojové večery.

3) Khabib Nurmagomedov vs. Conor McGregor – 2,5 milióna platiacich divákov

Šport: zmiešané bojové umenia / MMA

Názov udalosti: UFC 229

Dátum a miesto konania: 6. október 2018 – v T-Mobile Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: Zápas bol považovaný za hlavnú udalosť UFC 229, ktorá sa mala odohrať medzi vtedajším ľahkým šampiónom UFC Khabibom Nurmagomedovom a Conorom McGregorom. Vzhľadom na fakt, že medzi športovcami existovala aj rivalita na osobnej úrovni, je zrejmé, že zápas pritiahol pozornosť obrovskej časti publika. V konečnom dôsledku bol však výsledok zápasu jasný, nakoľko Khabib McGregora totálne zlikvidoval. Porážke však nasledovala ďalšia zaujímavá scéna, nakoľko sa Nurmagomedovov rozhodol fyzicky napadnúť člena McGregorovho tímu. Táto udalosť tak ostane jednou z najdiskutovanejších v oblasti MMA ešte po dlhý čas.

Podobné: UFC: Fakty, ktoré ste možno nevedeli o Khabibovi Nurmagomedovi

2) Floyd Mayweather vs. Conor McGregor – 4,3 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Najväčší zápas v histórii bojových umení

Dátum a miesto konania: 26. august 2017 – v T-Mobile Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: Nekonvenčná, kontroverzná, ale epická propagácia zápasu v sebe zahŕňala turné po celkovo štyroch mestách. Avšak v porovnaní s tým, čo obaja športovci predvádzali na predzápasových konferenciách, bol samotný zápas pomerne dlhý a nudný. Je však potrebné konštatovať, že jeho výhercom sa stal jednoznačne Floyd.

1) Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao – 4,6 milióna platiacich divákov

Šport: box

Názov udalosti: Zápas storočia

Dátum a miesto konania: 2. máj 2015 – v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas

Pamätný moment: Zápas bol v štádiu príprav neuveriteľných 6 rokov. Súdiac podľa priebehu zápasu sa však odohral neskoro. Manny Pacquiao totižto nebol schopný adekvátne a správne aplikovať svoj bojový štýl a aj napriek tomu, že dlhú dobu patril medzi elitu boxu – obranu svetovej jednotky jednoducho nedokázal prekonať. Mayweatherovi tak podľahol (a to konkrétne v dvanástom kole).