Aj vy sa často zamýšľate nad tým, ako si máte v 24-hodinovom dni nájsť čas aj na cvičenie? Pravdepodobne ste sa už pokúšali vstať skôr a ísť do posilňovne skoro ráno. Po zvyšok dňa ste sa však cítili veľmi vyčerpaný. Alebo ste sa pokúšali cvičiť uprostred dňa, no vašu rutinu neprestajne prerušovali nečakané pracovné stretnutia.
Každý má iné preferencie týkajúce sa toho, kedy počas dňa sa mu najlepšie cvičí. V tomto článku vám prinášame pár rád, ako si nájsť čas na cvičenie. Skúste cvičiť v rôznych časoch dňa a zistite čas, kedy je cvičenie pre vás najprirodzenejšie. Ak sa vám podarí zakomponovať každodenný tréning do svojej rutiny, budete o krok bližšie k tomu, aby ste boli fit.
Skoro ráno
Ak chcete cvičiť skoro ráno, musíte sa na to dostatočne pripraviť už deň vopred. Pripravte si oblečenie na cvičenie a všetko potrebné už večer. Uistite sa, že ste si pripravili primerané oblečenie, ak plánujete ísť ráno von behať, je potrebné si obliecť reflexné a teplé bežecké oblečenie.
Nachystajte si výživné raňajky. Medzi najpopulárnejšie zdravé raňajky, ktoré si môžete pripraviť vopred sú cez noc odstáte ovsené vločky. Okrem toho si môžete pripraviť aj obed na nasledujúci deň, vďaka čomu si ráno ušetríte drahocenný čas, ktorý môžete stráviť cvičením.
Nepoužívajte svoj mobilný telefón ako budík, radšej si kúpte klasický kovový analógový budík, alebo nejakú jeho modernejšiu obmenu. Veľmi často sa totiž stáva, že po prebudení zostanete v posteli a začítate sa do mailov alebo správ. Pokúste sa si zvyknúť kontrolovať telefón až po tom, čo ráno docvičíte. Choďte spať skoro. Nemôžete sa predsa nútiť vstávať skoro ráno, ak budete chodiť spať po polnoci.
Po zazvonení budíka sa vezmite a vstaňte z postele. Predtým ako začnete cvičiť si dajte kávu na prebudenie. Ak je vonku príliš veľká zima na to, aby ste opúšťali teplo svojho domova zacvičte si kľudne aj v spálni. Nájdite si partnera na cvičenie a naplánujte si spoločné ranné spoločné tréningy. V okamihu, keď budete mať záväzok voči inej osobe, nedovolíte si cvičenie jednoducho vynechať a radšej si dlhšie pospať.
Podobné: Čo je to kondičný tréning?
Skombinujte dochádzanie do práce alebo školy s tréningom
Nie každý môže do práce alebo školy dochádzať pešo alebo na bicykli. Každý sa však môže rozhodnúť zmeniť spôsob dochádzania do práce tak, aby vyhovoval jeho životnému štýlu. Skúste vymeniť jazdu autom za prechádzku. Ak bývate v blízkosti vlakovej stanice alebo zastávky autobusu skúste tam dôjsť pešo a pokračovať hromadnou dopravou.
Do práce alebo školy môžete kľudne aj behať. Ak bývate iba pár kilometrov od svojej kancelárie a zvyčajne využívate verejnú dopravu, ste vo výbornej pozícii na zmenu. V pondelok ráno choďte do práce ako zvyčajne a zabaľte si dva obedy a náhradné pracovné oblečenie, ktoré necháte v kancelárii. Po skončení pracovnej doby jednoducho domov odbehnite. A nasledujúce ráno si zabehajte cestou do práce, kde sa oblečiete do čistého oblečenia a vychutnáte obed, ktorý ste si tam priniesli deň predtým. Domov choďte zasa verejnou dopravou a vezmite so sebou aj špinavé oblečenie a obedové nádoby. Tento dvojdňový cyklus opakujte po zvyšok týždňa.
Choďte do práce alebo do školy na bicykli. Dochádzanie na bicykli je vhodnou voľbou pre jednotlivcov žijúcich v mestách, kde sa dobre bicykluje. Nepotrebujete cestný bicykel z uhlíkových vlákien, na ktorý by ste minuli tisícky eur. Ojazdený hybridný bicykel vás môže vyjsť pár desiatok eur a je skvelou investíciou na začiatok. Tašku cez rameno radšej vymeňte za batoh a pusťte sa do toho.
Počas obednej prestávky
Každodenný tréning môžete absolvovať aj počas 30-minútovej alebo hodinovej obedovej pauzy. Všetko závisí od toho, ako dobre viete využívať čas. V prvom rade, by ste si mali v danom čase zablokovať svoj kalendár. Keď budete cvičiť, nebudete mať možnosť prebrať najnovší projekt so svojim šéfom. Okrem toho si musíte dávať viac záležať na plánovaní svojich pracovných aktivít, aby ste sa vyhli stretnutiam naplánovaným na poslednú chvíľu.
Prehodnoťte svoje pracovné oblečenie. Ak chcete počas obedovej pauzy cvičiť, mali by ste sa pokúsiť nosiť čo najviac kusov športového oblečenia na sebe, aby ste zbytočne nestrácali čas prezliekaním. Pod sako si dajte priedušné ľahké tričko. Elegantné topánky vymeňte za tenisky. Rifle a sukne zasa za elastické nohavice. Taktiež si vhodne upravte vlasy. Ak máte dlhšie vlasy, noste ich zaplatené vo vrkoči.
Nestrácajte čas čakaním na obed. Radšej si doma dopredu pripravte alebo kúpte ľahký obed, ktorý rýchlo skonzumujete. Pokúste sa minimalizovať čas strávený čakaním v rade v reštaurácii. Svoju obedovú prestávku sa pokúste využiť naplno. Ak máte kratšiu obedovú prestávku, absolvujte intenzívnejší tréning. Dobré intenzívne kardio vám bude trvať iba 20 minút. Za rovnaký čas zvládnete aj intenzívny tréning hornej alebo dolnej časti tela.
Vyhnite sa návštevy posilňovne v dobe, kedy tam bude najviac ľudí. Ak nechcete čakať na uvoľnenie jednotlivých strojov, nechoďte medzi 11:30 a 13:00 do posilňovne. Ak stihnete posilňovňu navštíviť skôr, môžete si svoj obed v pokoji vychutnať.
Nezabudnite sa po tréningu upraviť. Samozrejme, väčšina z nás potrebuje po intenzívnom tréningu sprchu. Jednoduchým riešením je priniesť si uterák a sprchovací gél so sebou a osprchovať sa v telocvični. Ak na to nemáte čas, alebo nemá vaša posilňovňa sprchy, zvoľte detské vlhčené obrúsky, dezodorant a studenú vodu z umývadla. Taktiež sa môžete rozhodnúť absolvovať tréning, pri ktorom sa nebudete veľmi potiť.
Podobné: Čo je to CrossFit?
Po práci a v noci
Väčšina ľudí nechce na konci pracovného dňa na cvičenie ani myslieť. Ide však o vhodný spôsob ako takzvane vypustiť paru a uvoľniť sa. Ak si do práce vezmete športové oblečenie so sebou a prezlečiete sa do neho po skončení pracovnej doby, budete viac motivovaný k tomu, aby ste išli cvičiť. Mozog sa vtedy automaticky prepne z pracovného do tréningového režimu a bude vám vysielať signály, že je čas na cvičenie.
Po práci nechoďte rovno domov. Skúste pred príchodom domov po celom dni absolvovať ešte jeden tréning. Potom si svoj relax na gauči oveľa viac vychutnáte. Okrem toho nie je vhodné cvičiť tesne pred spaním, nakoľko môže intenzívny tréning telo neprimerane nabudiť. Spánkový režim je mimoriadne dôležitý na to, aby si telo oddýchlo a vy ste zvládali vaše každodenné povinnosti.
Ak musíte ísť domov ešte predtým ako ste si stihli zacvičiť, dajte po príchode domov variť nejakú jednoduchú večeru, ktorú nemusíte pravidelne kontrolovať a zacvičte si, kým bude hotová. Môžete si k tomu pustiť váš obľúbený televízny program alebo hlavné správy dňa. Kým docvičíte bude vás čakať čerstvá a chutná večera.
Ak vám ani jeden z vyššie uvedených trikov nepomohol so zakomponovaním cvičenia do dennej rutiny, skúste si zaplatiť osobného trénera alebo sa prihláste na skupinové tréningy. Berte to ako investíciu do svojho zdravia.
Tréningy, by ste nemali brať ako nepríjemnú povinnosť, ale ako cestu k zlepšeniu svojho celkového zdravia. Americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb odporúča, aby dospelý človek absolvoval aspoň 150 minút miernej alebo 75 minút intenzívnej aeróbnej aktivity týždenne. Ak preferujete silové tréningy, mali by ste hlavné skupiny svalov precvičiť najmenej dvakrát do týždňa.
V SPARTAKUS FIGHT GYME SI VIETE KAŽDÝ DEŇ ZACVIČIŤ VIACERÉ OBĽÚBENÉ ŠPORTY AŽ NA NAŠICH 3 PODLAŽIACH. POPRÍPADE SA PRIDAŤ NA NAŠE TRĚNINGY, ALEBO VÁM RADI POMÔŽU NAŠI TRÉNERI.