UFC: Fakty, ktoré ste možno nevedeli o Khabibovi Nurmagomedovi

Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov je ruský profesionálny bojovník zmiešaných umení, ktorý sa narodil 20. septembra 1988 v ruskom Dagastane. Je druhým z troch detí vrátane staršieho brata Magomeda a mladšej sestry Aminy. Rodina sa presťahovala zo Sildi do Kirovaulu, kde jeho otec premenil prízemie svojej dvojpodlažnej budovy na telocvičňu. Nurmagomedov vyrastal v domácnosti so svojimi súrodencami a bratrancami.

Jeho záujem o bojové umenia začal pozorovaním tréningov študentov v otcovej telocvični. 

Začal zápasiť ako šesťročný, pod vedením svojho otca Abdulmanapa Nurmagomedova. Jeho otec, významný športovec a armádny veterán, zápasil už od útleho veku, ešte predtým ako v armáde absolvoval výcvik v džude a sambe. V roku 2001 sa jeho rodina presťahovala do Machačkaly, kde trénoval wrestling vo veku 12 rokov a džudo od 15 rokov. Pod otcovým vedením začal v 17 rokoch opäť trénovať combat sambo. Podľa Nurmagomedova bol prechod z wrestlingu na džudo ťažký, ale jeho otec chcel, aby si zvykol súťažiť v tradičnom odeve, známom ako gi. Než sa začal venovať zmiešaným bojovým umeniam, v mladosti sa Nurmagomedov často dostal do pouličných bojov.

V septembri 2009 dosiahol Khabib Nurmagomedov svoj profesionálny debut v MMA a vrámci jedného mesiaca vyhral štyrikrát. 11. októbra v Moskve sa Nurmagomedov stal šampiónom turnaja Atrium Cup, kde porazil svojich troch protivníkov. Počas nasledujúcich troch rokov zostal neporazený a zničil 11 z 12 súperov. V roku 2011 súťažil v siedmich zápasoch, z ktorých všetky vyhral technickým knokautom alebo odklepaním. Dokonalá bilancia 16-0 vrámci zápasov v Rusku a na Ukrajine stačila na to, aby následne zažiaril v UFC. Namáhavý tréning na zápasníckej podložke a mnoho zápasov v klietke mu vydláždili cestu k neporaziteľnému rekordu, ale ako tridsiatnik uznáva, že ani zďaleka nie je dokonalý.

Nurmagomedov sa oženil v júni roka 2013. Má štvorročnú dcéru a takmer dvojročného syna. Zaujímavosťou je, že jeho syn Mohamed sa narodil v tú istú noc, keď v zápase porazil svojho protivníka Barbozu (30. septembra 2017). Jeho rodina je preňho veľmi dôležitá. Khabib je veľmi nábožensky založený. Je oddaným sunnitským moslimom a nikdy nezápasí počas posvätného mesiaca Ramadán. Počas tejto doby drží pôst a trénuje neskoro večer alebo v noci. Alkohol vôbec nepije.

Keďže Khabib je silný vlastenec, často na zápasoch nosí pamiatku po svojom starom otcovi, takzvanú„papakhu“, ako neodmysliteľnú súčasť jeho avarskej kultúry. V Rusku je parochňa alebo „papakha“ tradičná vlnená ozdoba hlavy v Dagestane, ktorú kedysi nosili vojaci, aby udržali teplo na svojich hlavách. Úvodná pieseň, kedy vchádza do klietky, majúc na sebe papakhu, je o jeho rodnej krajine Dagestan a spieva ju speváčka Sabine Kors.

Je dvojnásobný majster sveta v zápasení combat sambo a vládnuci majster sveta v ľahkej váhe UFC. S 27 výhrami a bez prehier zatiaľ najdlhšie drží pás MMA. Je prvým Rusom, ktorý získal titul UFC. V roku 2018 získal titulné víťazstvo proti Conorovi McGregorovi na UFC 229. Toto platené podujatie malo veľmi vysokú sledovanosť- až 2,4 milióna sledovaní – čo je vôbec najväčšia udalosť vrámci MMA. Od 19. augusta 2019 je na pozícii číslo 2 v oficiálnych rebríčkoch UFC Pound-for-pound.

Podobné: Prečo je Georges St-Pierre najlepším bojovníkom všetkých čias

V doterajšej profesionálnej kariére nebol nikdy zdolaný a v 27 zápasoch vyšiel vždy víťazne. Jeho štýl je hlavne zápasenie, ale ide o veľmi všestranného a talentovaného bojovníka. Ako tínejdžer bol úspešný vo všetkých typoch zápasenia a bojových umení, populárnych v Rusku, ako sú džudo, sambo, pankration, wrestling, či grécko-rímske zápasenie. Je považovaný za zápasníka hlavne preto, že súperov často poráža na zemi svojim typickým „guardom“, kedy v prvom rade zakliesni nohy súpera v „klinči“ a potom ho zbije ako hada alebo uškrtí. Má prezývku „The Eagle“ teda „Orol.“

Je veľkým fanúšikom Fedora Emelianenka. Fedor je najobľúbenejší a najuznávanejší MMA bojovník medzi ruskými fanúšikmi. Prvý krát sa stretli v roku 2004 v zápase sambo, v rámci „Dagestan Open,“ kde zvíťazil Fedor. Od toho času Khabib pozorne sledoval jeho kariéru a zápasy. V jednom z rozhovorov Khabib uviedol, že Fedor je tiež dôvodom, prečo miluje MMA a prečo si ho vybral pred ostatnými olympijskými športami.

V roku 2016 spolu so Ziyavudinom Magomedovom založil vlastný tím „Eagles MMA Team.“ Je fanúšikom futbalových tímov Anzhi Machačkala, Real Madrid a Liverpool FC, ako aj ruského národného futbalového tímu.

Khabib Nurmagomedov sa stal veľmi populárnym a úspešným bojovníkom UFC. Po zdolaní Conora McGregora, ktorý sa vzdal odklepaním, nechvalne skočil na jedného z McGregorových priateľov, čo vyvolalo poriadnu hádku medzi oboma tímami. Nurmagomedov je so svojim rekordom UFC 27-0 stále neporazený a vedie prinajmenšom zaujímavý život. Tu je šesť vecí, ktoré možno neviete o jednej z najžiarivejších hviezd UFC.

1. Bojuje s medveďmi

Fanúšikovia Nurmagomedova to pravdepodobne vedia, ale mnoho ďalších to nevie. Ako dieťa mal Khabib Nurmagomedov tvrdý tréningový režim, čo ho vyformovalo až k dospelosti. V UFC je jedným z najlepších zápasníkov MMA a túto zručnosť si postupne rozvinul zápasením s medveďmi. Jeho tréneri, medzi ktorých patril aj jeho otec, neboli hlúpi. Nedovolili mu zápasiť s dospelým medveľom, ale skôr s medveďom jeho veľkosti. Medvede boli tiež pripútané, aby ich mohli zadržať, ak by sa situácia začala vymykať kontrole. Stále je to však neskutočne šialené nechať dieťa zápasiť s medveďom. A to je presne to, čo Nurmagomedov robil ako dieťa. V súčasnosti si z času na čas stále rád zabojuje s medveďom, ale hlavne pre zábavu.

2. Nie je skutočne neporaziteľný

https://youtu.be/EwsEzMg3HhU

Áno, Nurmagomedova zatiaľ nikto neporazil v profesionálnych MMA ani v UFC. Avšak už predtým okúsil chuť prehry. Predtým, ako sa začal venovať MMA, Nurmagomedov súťažil v zápasoch Combat Sambo, ktoré sú v Rusku veľmi populárne. V Combat Sambo utrpel jednu prehru a táto strata ho priviedla k slzám. Takže zatiaľ čo je v MMA neporazený, prinajmenšom vie čo porážka znamená.

3. Podnietil zmenu hry

EA Games, ktoré fanúšikom servírujú oficiálne hry UFC, urobili chybu, keď v jednej hre nesprávne vykreslili Khabiba Nurmagomedova. Ako oddaný moslim sa urazil, keď jeho postava v hre urobila znak kríža, ktorý je symbolom kresťanstva. Spoločnosť EA Games rýchlo zmenila hru a opravila túto chybu po tom, čo Nurmagomedov a jeho fanúšikovia verejne protestovali.

4. Svoju váhu si vraj neudržal vďaka tiramisu

Na UFC 209 mal Nurmagomedov konečne bojovať proti Tonymu Fergusonovi. Fanúšikovia predvídali tento boj, pretože sa očakávalo, že sa obaja muži stretnú a to viackrát, ale každý zápas bol zrušený. Obaja bojovníci boli veľmi blízko k zápasu UFC 209, ale bohužiaľ, boj bol zrušený znova, pretože Nurmagomedov mal problém s redukciou hmotnosti. Počas série vlogov, ktoré viedli k udalosti, Nurmagomedov zdanlivo zjedol tiramisu pri znižovaní svojej hmotnosti. Nie je presne známe, čo sa stalo a čo ho prinútilo zhrešiť, ale fanúšikovia a komentátori špekulovali, že vinníkom bolo tiramisu. Jeho tím to popiera, ale tiramisu sa odvtedy stalo bežným žartom medzi fanúšikmi UFC, keď si bojovník neudržuje svoju váhu.

5. Počas úpravy svojej váhy dostal záchvaty

Khabib Nurmagomedov mal záchvaty predtým, ako porazil Conora McGregora

Znižovanie hmotnosti môže byť nebezpečné a údajne kvôli tomu mal Nurmagomedov v boji proti McGregorovi záchvaty. Ak je táto správa pravdivá, poukazuje to na tri veci. V prvom rade je znižovanie hmotnosti vážne nebezpečné. Je tiež nezodpovedné, aby UFC nechalo bojovať Nurmagomedova, ak mal v dôsledku toho záchvaty. Nakoniec tiež vidíme silnú odhodlanosť a zároveň šialenstvo Khabiba Nurmagomedova, keďže bol schopný bojovať a poraziť McGregora. Taktiež by sme nemali podceňovať ani preceňovať tento typ zdravotných problémov, ale tento prípad ukazuje, aký typ osobnosti je Nurmagomedov.

Podobné: 13 zápasníkov ktorí by mohli pretrhnúť Khabibovu sériu víťazstiev

6. Ovláda niekoľko cudzích jazykov

S takmer 16 miliónmi sledovateľov na Instagrame je najobľúbenejším ruským športovcom. Nurmagomedov vie, ako aplikovať svoje jazykové zručnosti bojovníka ku svojej popularite. Tvrdí, že hovorí plynule piatimi jazykmi – avarčina, ruština, angličtina, turečtina a arabčina – a často komunikuje so svojimi fanúšikmi v týchto jazykoch. To mu umožňuje kontakt s fanúšikmi z celého sveta, napríklad z jeho domovskej krajiny, ako aj zo Severnej Ameriky.