Dokázali zarobiť milióny: Najbohatší bojovníci MMA na svete

Títo bojovníci v klietkach sa úspešne prebojovali k desiatkam miliónov dolárov.

Zmiešané bojové umenia, alebo MMA, vyprodukovali niektorých najsilnejších zápasníkov na svete a tiež najbohatších, s čistou hodnotou majetku v desiatkach miliónov dolárov.

Ak ovládate škrtenie, hody na podložku, oblúkové kopy a ostatné údery, dokážete zarobiť veľa peňazí. Bojovníci MMA, ktorí preukazujú talent a víťazia v klietke, sú odmenení obrovskými finančnými odmenami, dohodami o spolupráci a ďalšími možnosťami generovania príjmu.

Predstavujeme vám najbohatších bojovníkov MMA súčasnosti podľa portálu Celebrity Net Worth.

14. Frank Mir

Čistá hodnota majetku: 11 miliónov dolárov

Frank Mir začal svoju kariéru bojovníka v roku 2001 a stále pokračuje. V súčasnosti súťaží v divízii ťažkej váhy vrámci organizácie Bellator MMA.

Mir predtým pôsobil 16 rokov ako bojovník v Ultimate Fighting Championship, alebo UFC, a je bývalým ligovým šampiónom UFC v ťažkej váhe. Je držiteľom svetového rekordu za najväčší počet absolvovaných zápasov, celkových víťazstiev a víťazstiev, kde sa jeho protivník vzdal odklepaním.

Medzi jeho ďalšie významné úspechy patrí skutočnosť, že ako prvý zničil a knokautoval brazílsku legendu MMA – Antonia Rodriga Nogueiru.

12. Ronda Rousey (spoločne s Quintonom „Rampage“ Jacksonom)

Čistá hodnota majetku: 12 miliónov dolárov

Ronda Rousey je multitalent: americká športovkyňa, autorka autobiografie a herečka. Je bývalou šampiónkou UFC v bantamovej váhe v turnaji žien a tiež prvou ženou, ktorá bola uvedená do elitnej siene slávy UFC.

Do povedomia divákov sa dostala tým, že na letných olympijských hrách v roku 2008 získala bronzovú medailu v džude. Potom nasledoval jej počiatočný úspech vrámci zápasov MMA, keď získala svoj debut „King of the Cage“ („Kráľovná klietky“).

V roku 2018 začala Rousey zápasiť o titul WWE vo wrestlingu. Jej bohatstvo pochádza nielen z bojov, zápasov a Pay Per View bonusov za sledovanosť, ale aj z jej hereckých rolí (vrátane Expendables: Nezničiteľní 3) a z úspešnej autobiografie “My Fight/Your Fight” („Môj boj/Tvoj boj“).

12. Quinton „Rampage“ Jackson (spoločne s  Rondou Rousey)

Čistá hodnota majetku: 12 miliónov dolárov

Quinton „Zúrivec“ Jackson získal počas svojej zdĺhavej kariéry značné bohatstvo, a to vďaka ôsmim najviac sledovaným plateným podujatiam UFC. Tento americký športovec sa objavil aj v reklamách, televíznych reláciách a filmoch, ako napríklad kultový film A-Team.

Jackson začínal ako wrestler, keď zápasil za svoj tím na strednej škole. Na začiatku svojej kariéry MMA súťažil v japonskej bojovej organizácii Pride a získal si tak značný rešpekt a popularitu.

Do UFC nastúpil v roku 2006 a okrem ocenení UFC „Performance of the Night“ („Zápas večera“) sa stal šampiónom UFC v poloťažkej váhe.

11. Chuck Liddell

Čistá hodnota majetku: 14 miliónov dolárov

Chuck Liddell je jedným z uznávaných MMA hviezd, vďaka ktorej sa zmiešané bojové umenia stávajú bežným športom. Je prvým bojovníkom MMA, ktorý sa v roku 2007 objavil na obálke magazínu ESPN The Magazine.

V rokoch 1998 až 2010 Liddell súťažil v 23 zápasoch UFC, vrátane 13 platených zápasov s veľmi vysokou sledovanosťou a zaznamenal 13 knokautov. Je bývalým šampiónom v poloťažkej váhe. Liddell bol v roku 2009 uvedený do Siene slávy organizácie UFC.

Liddell je tiež vynikajúcim hercom a spisovateľom. V roku 2008 napísal svoju autobiografiu “Iceman: My Fighting Life” („Ľadový muž: Môj život bojovníka“) a svoj herecký talent preukázal v televíznych seriáloch Kosti a Hawaii Five-O.

10. Tito Ortiz

Čistá hodnota majetku: 15 miliónov dolárov

Vášeň Tita Ortiza pre bojové športy sa začala rozvíjať počas wrestlingových zápasov na jeho strednej a vysokej škole. V roku 1998 začal profesionálne bojovať o titul UFC a od roku 2000 do roku 2003 získal titul majstra sveta v poloťažkej váhe.

Ortiz roku 2006 zápasil v troch najviac sledovaných platených zápasoch UFC, a v roku 2012 bol uvedený do Siene slávy UFC.

Mimo klietky je Jacob Christopher „Tito“ Ortiz generálnym riaditeľom spoločnosti Punishment Athletics zaoberajúcej sa výrobou športových odevov a potrieb. Napísal knihu o zmiešaných bojových umeniach s názvom “This is gonna hurt” („Bude to bolieť“) a objavil sa v niekoľkých filmoch, televíznych šou a hudobných videoklipoch.

9. Randy Couture

Čistá hodnota majetku: 17 miliónov dolárov

Randy Couture sa stal bohatým vďaka svojej kariére v oblasti MMA a z účinkovania vo filmoch, videohrách a komentovaním podujatí MMA. Tiež vlastní niekoľko telocviční v Las Vegas a Hollywoode.

Tento bývalý seržant americkej armády vo výslužbe sa prvý krát angažoval v bojových športoch, keď zápasil na strednej škole – a vyhral Washingtonský štátny šampionát vo wrestlingu. Neskôr zápasil na vysokej škole a v rokoch 1988, 1992 a 1996 bol menovaný za náhradníka v americkom olympijskom wrestlingovom tíme.

Couturov prvý zápas v MMA sa odohral v máji 1997 a do októbra toho istého roku sa stal majstrom UFC v ťažkej váhe. Tento titul obhájil trikrát a je tiež bývalým majstrom UFC v divízii ľahkej váhy. Randy Couture je šampiónom vo viacerých váhových kategóriách, podobne ako Conor McGregor a BJ Penn.

6. Wanderlei Silva

Čistá hodnota majetku: 18 miliónov dolárov

Wanderlei Silva je bojovníkom MMA z Brazílie, ktorý je odborníkom na muay thai, brazílske jiu-jitsu, vale tudo a ďalšie bojové športy. Svoju profesionálnu bojovú kariéru odštartoval niekoľkými víťazstvami v Brazílii v rokoch 1997 až 1999.

V rokoch 1999 až 2006 vyhral početné zápasy Pride Fighting Championship a je držiteľom niekoľkých titulov tejto japonskej organizácie. Zápasil v divízii stredne ťažkej váhy.

Časť jeho bohatstva pochádza z hereckých rolí, ako napríklad vo filme režiséra Kevina Jamesa – “Profesor v ringu” z roku 2012 a z klubu bojových umení, ktorý otvoril v roku 2007 v Las Vegas.

6. Fedor Emelianenko

Čistá hodnota majetku: 18 miliónov dolárov

Fedor Emelianenko je ruským zápasníkom, ktorý preukázal svoje zručnosti vo viacerých športoch.

Emelianenko v priebehu svojej kariéry dosiahol viaceré významné úspechy. Predovšetkým je bývalým šampiónom japonskej MMA Pride v ťažkej váhe v rokoch 2003 až 2007, bronzovým medailistom Ruskej judo federácie v rokoch 1998 a 1999 a tri roky svetovým šampiónom v ruskom bojovom športe – sambo.

Keď Emelianenko v roku 2010 oficiálne odišiel z MMA scény, stal sa prezidentom Ruskej únie MMA. Angažoval sa v miestnej politike a taktiež sa objavil vo videohrách, filmoch, televíznych šou či reklame.

6. Anderson Silva

Čistá hodnota majetku: 18 miliónov dolárov

Anderson Silva je brazílsky bojovník MMA a herec, ktorý za svoju dlhoročnú kariéru vyhral početné profesionálne majstrovstvá. Preslávil sa ako zápasník, ktorému sa podarilo udržať si titul UFC takmer 7 rokov, čo je najdlhšie v histórii tejto organizácie.

Získal viaceré ocenenia – od mediálnych spoločností ESPN, Sports Illustrated, vrámci televíznej šou MMA Live a od ďalších organizácií a médií.

Silva zvýšil svoj príjem prostredníctvom sponzorských dohôd so spoločnosťami Burger King, Nike, brazílskym futbalovým tímom Corinthians a ďalšími. Vystupoval tiež vo videohrách, filmoch a televíznych šou vrátane NCIS: Los Angeles.

5. B.J. Penn

Čistá hodnota majetku: 22 miliónov dolárov

Americký herec, autor knihy, tréner a bojovník zmiešaných bojových umení B.J. Penn vie, že vďaka svojim skúsenostiam patrí medzi svetovú špičku: Vyhral svetový šampionát jiu-jitsu a je bývalým šampiónom UFC v ľahkej a velterovej váhe.

V rokoch 2006 až 2011 bol Penn hlavnou hviezdou v 11 zápasoch. Má zásluhu na tom, že sledovatelia podujatí MMA začal sústrediť svoju pozornosť aj na nižšie váhové kategórie UFC.

Okrem svojej zdĺhavej a úspešnej kariéry MMA bol Penn hlavným trénerom v dvoch sezónach televíznej šou The Ultimate Fighter. Je autorom knihy “Why I Fight: The Belt Is Just an Accessory” (“Prečo bojujem: Pás je iba doplnok”) a tiež sa objavil vo filmoch a televíznych šou.

4. Brock Lesnar

Čistá hodnota majetku: 28 miliónov dolárov

Brock Lesnar je všestranný tvrdý chlapík: americký zápasník vo wrestlingu, MMA bojovník a bývalý futbalový hráč americkej NFL. V rokoch 2000 až 2004 trikrát vyhral majstrovstvá vo wrestlingu WWE a je bývalým dvojnásobným šampiónom UFC v ťažkej váhe.

V roku 2004 sa Lesnar pripojil k tímu Minnesota Vikings ako obranca v drese číslo 69, avšak ešte pred začiatkom pravidelnej sezóny sa zranil. V rokoch 2004 až 2018 sa vrátil k bojom a zápasom vrámci MMA a získal mnoho ďalších titulov.

Lesnar bol hlavným protagonistom v ôsmich platených zápasoch, vrátane niektorých najpredávanejších podujatí všetkých čias. Zarobil si tiež prácou v televíznych šou a filmoch, vrátane filmu “Foxcatcher” (“Hon na líšku”), ktorý bol v roku 2015 nominovaný na Oscara.

3. Georges St. Pierre

Čistá hodnota majetku: 30 miliónov dolárov

Georges St.Pierre je kanadský MMA bojovník, ktorý získal viacero titulov UFC v strednej a velterovej váhe.

Konkrétne je bývalým trojnásobným šampiónom UFC vo velterovej váhe a tento titul si udržal celkovo viac ako šesť rokov, čo predstavuje druhé najdlhšie obdobie v histórii podujatí MMA.

St.Pierre zbohatol vďaka 14 plateným podujatiam počas celej svojej kariéry, z ktorých všetky prilákali obrovské množstvo divákov. Okrem toho, spolupracuje so spoločnosťami Bacardi, NOS, ktorá vyrába energetické nápoje, Under Armour, Electronic Arts a ďalšími.

2. Rorion Gracie

Čistá hodnota majetku: 50 miliónov dolárov

Rorion Gracie je legendou a priekopníkom zmiešaných bojových umení. Brazílsky bojovník jiu-jitsu, spisovateľ, vydavateľ, producent, lektor a spoluzakladateľ organizácie UFC.

Je známy tým, že do Spojených štátov zaviedol brazílske jiu-jitsu a vycvičil niektorých najlepších MMA bojovníkov všetkých čias.

Gracie rozšíril svoje bohatstvo vytvorením videonahrávok o výcviku bojových umení, vydaním výživovej príručky s názvom The Gracie Diet, poskytovaním školení pre vojenských profesionálov a poradenstvom vo filmoch vrátane niekoľkých sérií filmu Smrtonosná zbraň.

1. Conor McGregor

Čistá hodnota majetku: 120 miliónov dolárov

Conor McGregor je rozhodne najbohatším a pravdepodobne najznámejším bojovníkom MMA. V súčasnosti ho magazín Forbes umiestnil na zoznam najlepšie platených športovcov na svete, keďže v roku 2018 zarobil vyše 47 miliónov dolárov.

Írsky bojovník vyhral šampionát Cage Warriors v ľahkej aj pérovej váhe a súčasne drží tituly majstrov UFC v rovnakých kategóriách. V roku 2017 bojoval so skvelým boxerom Floydom Mayweatherom Juniorom a prehral – napriek tomu zinkasoval údajne 85 miliónov dolárov.

McGregor navýšil svoje bohatstvo tým, že uviedol na trh vlastnú značku odevov a whisky. Navyše sa objavil vo videohrách a v niekoľkých televíznych vysielaniach UFC.