Kto je Anthony Joshua a čo bude ďalej?

Anthony Joshua je profesionálny boxer, ktorý je v súčasnosti už dvojnásobným šampiónom ťažkej váhy a zároveň aj držiteľom titulov WBA (Super), IBF, WBO a IBO. Je taktiež len druhým britským boxerom (po Jamesovi DeGaleovi), ktorý na olympijských hrách získal zlatú medailu a zároveň aj svetový titul šampióna. Je tak možné konštatovať, že vďaka tomu sa stal celkovo prvým britským boxerom ťažkej váhy, ktoré si tieto úspechy pripísal na svoje konto.

Podľa známej webovej stránky BoxRec je pritom od decembra 2019 považovaný aj za svetovo najlepšieho aktívneho boxera svojej váhovej kategórie.

Pôvod

Celým menom Anthony Oluwafemi Olaseni Joshua sa narodil 15. októbra 1989 v meste Watford v Anglicku. Svojej farbe pleti pritom vďačí rodičom Yete a Robertovi, ktorí majú prevažne nigérijské korene. Predkovia z otcovej strany dokonca pochádzajú až zo známej etnickej skupiny, respektíve kmeňa Yoruba.

Vzdelanie

Prvé roky svojho života strávil Joshua v Nigérii ako študent internátnej školy Mayflower School, nachádzajúcej sa v meste Ikenne. Keď mal však 12 rokov tak sa jeho rodičia rozviedli a preto sa následne opätovne vrátil do Spojeného kráľovstva, kde pokračoval vo svojom štúdiu na škole Kings Langley.

Je známym faktom, že v období dospievania mu medzi rovesníkmi prischla prezývka „Femi“, ktorá odvodená z jeho stredného mena Oluwafemi.

Čo sa týkalo športových aktivít, exceloval vo futbale, ale aj atletike a dokonca v nej aj pokoril školský rekord. Ten sa týkal behu na 100 metrov, ktorý zvládol za obdivuhodných 11,6 sekúnd. Je tak možné konštatovať, že už od mala bol naozaj nadaným športovcom.

Podobné: Boxer Floyd Mayweather

Súkromný život

Pre zlepšenie svojich boxerských a taktických schopností prejavil Joshua záujem o šach a taktiež aj o čítanie príznačnej literatúry. Pred tým, než sa stal profesionálnym boxerom bol však murárom.

V roku 2009 bol však obvinený z (podľa jeho slov) „bitia sa a iných bláznivých vecí“, pričom stanoveným trestom sa stal pobyt vo väzení v Readingu s názvom HM Prison Reading. Po tom, čo bol z väzby prepustený, bol donútený nosiť elektronický monitorovací náramok.

V marci 2011 bol políciou zastavený za prekročenie rýchlosti, pričom pri prehliadke auta mu príslušníci polície našli približne 200 gramov konope, ukrytých v športovej taške. Bol tak obvinený z neoprávnenej držby drogy triedy B, s úmyslom jej následného distribuovania, čo je v trestnom zákonníku krajiny definované ako trestný čin s prislúchajúcim trestom odňatia slobody až na maximálne 14 rokov. Jushua tak bol tak na základe tejto udalosti suspendovaný z jeho boxerského tímu GB Boxing Squad, pričom bol na základe súdu povinný vykonávať verejné práce v dobe trvania 12 mesiacov a odpracovať 100 hodín neplatenej práce po tom, čo sa pred súdom priznal k svojej vine.

Amatérska kariéra

Boxu sa Anthony začal venovať v roku 2007 a teda až vo veku 18 rokov, kedy ho na prvý tréning vzal jeho bratranec. Niekto by možno mohol povedať, že 18 rokov je už na štart s týmto športom neskoro, ale v jeho prípade to tak rozhodne nebolo. Dokázal sa totižto naozaj rýchlo učiť a v súvislosti s jeho predchádzajúcimi športovými skúsenosťami sa veľmi rýchlo stal úspešným bojovníkom. Je pritom zaujímavosťou, že jeho prvý klub Finchley ABC v Barnete je taktiež domovom aj profesionálneho boxera ťažkej váhy Derecka Chisora. Aj napriek začiatkom v už spomínanom roku 2007 sa spoločný debut bratrancov odohral až o päť rokov neskôr a teda v roku 2013.

Je možné konštatovať, že po dvoch rokoch neustáleho tréningu začal Joshua zbierať plody svojej práce a vyhrával jednu súťaž za druhou. Stal sa tak víťazom Boxerského pohára Haringey v roku 2009 a 2010 a taktiež aj seniorského šampionátu ABA v roku 2010, pričom následne odmietol ponuku v hodnote približne 65 000 dolárov na štart jeho profesionálnej kariéry. Ako sám konštatoval: „Nebolo jednoduché odmietnuť tak veľkú sumu. Avšak so športom som nezačal kvôli peniazom ale preto, že chcem vyhrávať medaily.“ Nasledujúci rok sa tak opätovne zúčastnil rovnakého šampionátu a v roku 2010 mu jeho domáce úspechy priniesli účasť v britskom boxerskom tíme GB Boxing. Následne sa tak ešte v priebehu toho istého roka stal aj britským amatérskym šampiónom v šampionáte GB Amateur Boxing Championship a to po tom, čo jednoznačne porazil Amina Isu.

V júni 2011 sa zúčastnil aj Európskeho šampionátu amatérskych boxerov, kde porazil Erica Berechlina a Cathala McMonaglea. Jeho sériu výhier zastavil až agresívny rumunský ľavák Mihai Nistor. V októbri 2011 bol vymenovaný za amatérskeho boxera roka a to britskou asociáciou Boxing Writers Club of Great Britain. Je tak potrebné konštatovať, že jeho amatérskym rekordom je úžasný pomer 40-3.

Počas svetového šampionátu amatérskych boxerov v Baku v Azerbajdžane odštartoval svoju hviezdnu kariéru svetovej úrovne, porážkou vládnuceho svetového a olympijského šampióna z Talianska – Roberta Cammarella a následne tak učinil aj v zápase proti nemeckému športovcovi Erikovi Pfeiferovi a to všetko bez toho, aby stratil čo i len jeden bod v zápase proti miestnej hviezde boxu Magomedrasulovi Majidovi. Na svojej ceste do finále si pritom Joshua zabezpečil aj miesto v britskej športovej delegácii pre olympijské hry roku 2012 a to konkrétne vo váhovej kategórii nad 91 kilogramov.

Profesionálna kariéra

Dňa 11. júla 2013 bolo potvrdené, že Joshua sa oficiálne stal profesionálnym boxerom pod záštitou spoločnosti Matchroom Sport. Svoj profesionálny debut tak uskutočnil 5. októbra 2013 v londýnskej O2 Aréne v hlavnom zápase večera, kedy hneď v prvom kole porazil Taliana Emanuela Lea, technickým knokautom. Druhým profesionálnym zápasom bolo stretnutie Anthonyho s Angličanom Paulom Butlinom v aréne Motorpoint mesta Sheffield, ktoré sa uskutočnilo dňa 26. októbra 2013. Zápas bol prerušený v priebehu druhého kola keď rozhodca rozhodol, že v zápase jednoznačne dominuje Anthony a preto ho vyhlásil za celkového víťaza. Joshuov tretí profesionálny zápas sa uskutočnil 14. novembra 2013 na turnaji Prizefighter Series, kde sa v ringu stretol s Chorvátom Hrvojem Kišičekom. Práve týmto zápasom tak získal už v poradí tretie víťazstvo dosiahnuté knokautom.

Kritika boxera

V septembri 2019 bol Joshua do značnej miery kritizovaný medzinárodnou mimovládnou organizáciou Amnesty International za svoj súhlas so zápasom, ktorý bol súčasťou udalosti Clash of the Dunes v Saudskej Arábii a za ktorý mal dostať zaplatené približne 60 miliónov dolárov. Skupina na ochranu ľudských práv totižto už dlhší čas tvrdí, že táto krajina nie je veľmi demokratickým štátom a že pravidelne zasahuje do práv svojich občanov, pričom vo všeobecnosti potláča najmä jedno zo základných práv, ktorým je právo na slobodu prejavu. Navyše je podľa ich názoru krajina známa aj metódou tzv. „sportwashing-u“, ktorá znamená, že práve prostredníctvom veľkých športových udalostí sa snaží zatieniť a akýmsi spôsobom odtlačiť do úzadia svoju zlú reputáciu a negatívne komentáre o jej fungovaní. Okrem tejto mimovládnej organizácie sa tak aj mnoho ľudí zhodovalo v názore, že Joshua by mal viac presadzovať a spomínať problematiku dodržiavania ľudských práv, či dokonca, že by sa zápasu nemal zúčastniť vôbec.

Tesne pred uskutočnením udalosti v decembri tohto roka však Joshua tieto tvrdenia o nedemokratických postupoch krajiny znegoval a postavil sa na obranu Saudskej Arábie prehlasujúc, že lídri Saudskej Arábie sa len zodpovedne a správne usilujú vykonávať svoju politickú povinnosť.

Zápas v Saudskej Arábii

Spomínaný saudský experiment mal priviesť akési nové poznanie pre každého. Aj napriek tomu však stále nie sme o nič bližšie k zisteniu toho, kto je najlepším bojovníkom ťažkej váhovej kategórie na svete – ako ani k zisteniu toho, ako by mal byť nastavený náš morálny kompas.

Zistili sme však, že v prípade Deontaya Wildera ide o nepochybne najnebezpečnejšieho bojovníka v tejto oblasti. Tyson Fury je zasa tým najrafinovanejším a najbláznivejším. Na druhej strane je Oleksandr Usyk najmenej presvedčivým. No a Andy Ruiz mladší je tým najobjemnejším.

V očakávaniach od pripravovaného zápasu tak mali všetci jasno. Pokiaľ by sa totižto stalo, že by Ruiz porazil Anthonyho už druhý krát v priebehu len šiestich mesiacov – jeho kariéra by bola doslova rozdrvená. Rozhodne by sa mu tak nenaskytli ďalšie ponuky zápasov v atraktívnych prostrediach s veľkým množstvom divákov, čo je možné charakterizovať ako jednoducho moderný box. Je príťažlivý, ale zároveň aj frustrujúci, krutý a plný zlyhaní.

Preto keď Joshua porazil Ruiza v 12 kolách v odvetnom stretnutí, v živom prenose tak predviedol doslova záchranu svojej kariéry. V konečnom dôsledku tak iba 36 minút dokázalo Joshuovi priniesť dôležité víťazstvo, ktoré obnovilo jeho reputáciu a navýšenie majetku o 90 miliónov dolárov.

Čo čaká boxera v budúcnosti?

Najpravdepodobnejšími oponentmi do najbližších zápasov Anthonyho sú Wilder, Fury a Usyk.
Čo sa týka Wildera – je možné, aby ho Joshua porazil. Musel by však opätovne bojovať s neskutočnou vervou a zároveň by sa tento Američan musel boriť s kriminálnou nedbalosťou vzhľadom k športovým disciplínam, ako sa tomu už niekoľkokrát v minulosti stalo.

Podobné: 10 najlepších boxerov v rebríčku bez ohľadu na váhovú kategóriu

Či by Joshua dokázal poraziť aj Furyho je otázne. Tento manchesterský obyvateľ síce predstavuje omnoho menšiu hrozbu v oblasti sily (ako napríklad Wilder), ale disponuje takými schopnosťami a vyrovnaným sebavedomým, že pokiaľ sa dostatočne namotivuje, dokáže poraziť naozaj kohokoľvek.

V prípade Usyka ide o ukrajinského bojovníka, ktorý predstavuje nežiaduceho a pomerne o dosť menšieho oponenta. Ide totižto o zatiaľ neporazeného „zakončovateľa profesionálnych boxerských kariér“, ktorý dokázal kompletne zničiť bojovníka poloťažkej váhy Tonyho Bellewa. Následne po svojom prestupe do ťažkej váhovej kategórie zároveň odrovnal aj známeho veterána tohto športu, menom Chazz Witherspoon.

Najschodnejšou cestou pre Anthonyho je tak návrat na bezpečnejšiu pôdu, čo pravdepodobne znamená sústredenie sa na obranu svojho WBO pásu v súboji proti 38-ročnému Kubratovi Pulevovi, ktorý sa má uskutočniť v jari, alebo v lete a to ešte pred tým, než sa spoločne zúčastnia udalosti Fury-Wilder II, ktorá je naplánovaná na 22. február a bude náročným bojom o titul WBC.