Evander Holyfield – život a kariéra

Rodičia nemali vzdelanie. Vyrástol v chudobe. Veril, že ak bude potichu, nikto si nevšimne diery na jeho oblečení. Dnes ho pozná celý svet… Legenda boxerského ringu Evander Holyfield.

Evander Holyfield, prezývaný „The Real Deal” (Skutočná dohoda) či „The Warrior” (Bojovník), sa narodil 19.októbra 1962 v meste Atmore, štáte Alabama. Od roku 2015 žije v Atlante, v štáte Georgia. Jeho výška je 188 cm a váha 99 kg. Je bývalý profesionálny boxér a jediný bojovník, ktorý štyrikrát vyhral svetový šampionát v ťažkej váhe, čím prekonal rekord Muhhamada Aliho. Počas svojej kariéry viacnásobne vyhral všetky tri najvýznamnejšie tituly v ťažkej váhe – WBA, WBC a IBF.

Holyfield je najmladší z deviatich detí a preto to v živote nemal jednoduché. Jeho starší brat Bernard Holyfield, je herec a tanečník. So svojou treťou manželkou Candi žije oddelene a majú spoločne dve deti. Holyfield má celkovo jedenásť detí so šiestimi rôznymi ženami: Evander Junior, Elijah, Evette, Ewin, Ebonne, Eleazar, Elijah Jedidiah, Emani, Eden, Eve a Eli. Jeho syn Elijah Holyfield sa venuje americkému futbalu a v súčasnosti hrá v tíme Národnej futbalovej ligy – Carolina Panthers.

Neskôr sa s rodinou presťahoval do Atlanty, kde sa vo veku 7 rokov začal venovať boxu. Ako 13-ročný sa prvý krát kvalifikoval na súťaž vrámci juniorských olympijských hier. O rok neskôr sa Holyfield stal regionálnym juhovýchodným šampiónom a získal ocenenie pre najlepšieho boxera. Do roku 1984 absolvoval 160 výhier, z toho 76 výhier knokautom a 14 prehier.

Súvisiace: Muhammad Ali – život a kariéra

Holyfield skonštatoval: “Na začiatku mojej boxerskej kariéry mi povedali, že mám šancu byť niečím, čím chcem byť… Výhoda bojovníka spočíva v tom, že všetko závisí na vás. Môžete ovládať situáciu. Musíte zakaždým bojovať naplno, ako keby to bol najdôležitejší boj vášho života. Majte silnú vôľu a odvahu. Jedným z dôvodov, prečo som bol tak dobrý, bolo to, že som chcel tak strašne vyhrať.“

Jeho amatérskými úspechmi boli: 1. miesto na turnaji Zlatá rukavica v roku 1984 a 3. miesto na olympijských hrách v Los Angeles 1984. Z tých profesionálnych napríklad Svetový šampión WBA, WBC, IBF, IBO. Bol tiež vyhlásený Boxerom roku v rokoch 1987, 1996 a 1997.

Do histórie boxu sa zapísal tiež vďaka zápasu s Mikom Tysonom v roku 1997 v Las Vegas, kde mu Tyson odhryzol časť ušného laloku. Mal tiež zdravotné problémy a lekári sa obávali, že trpí Parkinsonovou chorobou, ktorou trpí Ali.

Je až fanatický katolík. Verí,že mu Boh v ringu pomôže. Veľakrát v ringu povedal: „Ja nemôžem prehrať, pretože to Boh nedopustí. To by sme museli prehrať obaja.“ Inokedy zase povedal: „Boh ma nechal tento zápas prehrať, aby mi ukázal, že ten najväčší nie som ja, ale on.“

Svoj prvý profesionálny zápas vybojoval 15.11.1984 v New Yorku proti Lionelovi Byarmovi. Vyhral v 6.kole na body. Prvý titul vyhral 12.7.1986 a jeho súperom bol Dwight Muhammad Qawi. Vyhral v 15.kole na body. Išlo však o titul WBA v poloťažkej váhe. Prvý titul v tažkej váhe prišiel 11.3. 1989 proti Michaelovi Dokesovi. Tento zápas vyhral v 10. kole technickým knokautom, pred zrakmi divákov v Las Vegas. Jeho prvá prehra prišla 13.11.1992, proti súperovi Riddickovi Boweovi. Prehral na body. Holyfield mu však 6.11.1993 túto porážku vrátil. Jeho súpermi boli napríklad James Douglas, ktprý ako prvý porazil Tysona. Holyfield ho porazil 25.10.1990 v 3.kole knokautom.

Ďalej boxoval 19.4.1991 proti Georgeovi Foremanovi v Atlantic City. Vyhral v 12.kole na body. S Foremanom sú veľmi dobrí priatelia. 19.6.1992 v Las Vegas porazil ďalšiu boxerskú hviezdu Larryho Holmesa. Vyhral v 12. kole na body. Dvakrát porazil Tysona. Prvý krát 9.11.1996 technickým knokautom v 11. kole, druhý krát 28.6.1997 v 3. kole, kde mu Tyson odhryzol kus ucha. Taktiež dvakrát boxoval s Lennoxom Lewisom. Prvý krát 13.3.1999. Tento zápas skončil remízou, aj keď mal vyhrať Lewis. Druhý krát, 13.11.1999 v New Yorku už s Lewisom v 12.kole prehral. Potom, čo 12. apríla 2000 Lewis po súdnom rozhodnutí prišiel o titul WBA, Holyfield znovu získal tento titul v ťažkej váhe v boji s Johnom Ruizom.V roku 2001 však s Ruizom prehral. V decembri toho istého roku sa Holyfield a Ruiz opäť stretli a zápas skončil remízou, čím si Ruiz udržal svoj titul. Následne sa opakovane pokúsil o návrat, ale bezúspešne.

V decembri 2002 na majstrovstvách IBF v ťažkej váhe, bojoval proti Chrisovi Byrdovi a zápas nešťastne prehral na základe jednohlasného rozhodnutia. Potom, čo v roku 2004 prehral zápas s Larrym Donaldom, Holyfieldovi v New Yorku odobrali boxerskú licenciu kvôli zjavne zhoršujúcim sa bojovým schopnostiam. V auguste 2006 sa Holyfield vrátil do ringu po 21-mesačnej neprítomnosti a v nasledujúcom roku pokračoval v štyroch po sebe nasledujúce zápasoch. Následne prehral zápasy so Sultanom Ibragimovom (v októbri 2007) a Nikolayom Valuevom (v decembri 2008) a stratil tituly WBO a WBA. Holyfield pokračoval v boji aj po týchto dvoch stratách, ale zápasy neboli také náročné a titul, udelený Svetovou federáciou boxu v roku 2010, nebol všeobecne uznaný.

4.10.2003 prehral s Jamesom Toneym po technickom knokaute, keď v 9. kole jeho roh hodil uterák. Vo veku 42 rokov (2004) sa Holyfield vrátil do ringu, aby zápasil proti Larrymu Donaldovi. Tretíkrát po sebe stratil zápas kvôli jednohlasnému rozhodnutiu v dvanástich kolách. V auguste 2005, Štátna atletická komisia v New Yorku oznámila zákaz boxovania pre Evandera Holyfielda kvôli ubúdajúcim fyzickým schopnostiam, napriek tomu, že Holyfield úspešne prešiel radom lekárskych testov.

Aj napriek tomu, v roku 2006 ohlásil svoj návrat. Cieľ bol jasný. Chcel skončiť ako šampión. Pretože sa chcel stať najstarším šampiónom v boxe. Najstarším šampiónom je doteraz Big George Foreman, ktorý v roku 1994 ako 45-ročný porazil svojho krajana Michaela Moorera. Spočiatku bol za svoj návrat kritizovaný, ale bol neústupný a tvrdil, že zápasy proti Toneymu a Donaldovi boli výsledkom zranenia ramena, a nie stárnutia.

18.8.2006 Holyfield v zápase, ktorý sa uskutočnil v Dallase porazil Jeremyho Batesa technickým knokautom v 10. kole. Holyfield dominoval v boji, ktorý bol zastavený v druhom kole po tom, čo Bates dostal približne dvadsať po sebe idúcich úderov.

Holyfield porazil Fresa Oquenda jednomyseľným rozhodnutím v San Antoniu 10.11.2006. V prvej minúte 1.kola porazil Oquenda a zostal agresorom počas celého zápasu. 17.3.2007 Holyfield porazil Vinka Maddalona na technický knockout, keď roh Maddalona hodil uterák, aby zachránil svojho bojovníka pred vážnym zranením v ringu. 30.6.2007 Holyfield porazil väčšieho a ťažšieho Lou Savaresa, ktorého v 4. a znovu v 9.kole zrazil na zem, na ceste k jednohlasnému víťazstvu v rozhodovaní. Toto bolo Holyfieldovo štvrté víťazstvo za desať mesiacov, z toho dve knokautom, ktoré mu pripravilo pôdu pre boj o titul WBO v ťažkej váhe proti Sultanovi Ibragimovovi.

Avšak 13.10.2007 ho Sultan Ibragimov porazil. Boj bol však väčšinou neoblomný, pričom ani jeden z nich nebol skutočne zdrvený alebo zrazený. Konečným výsledkom bolo jednohlasné rozhodnutie pre Ibragimova.

20.12.2008 se Holyfield stretol v Zurichu v zápase o titul WBA s Nikolajom Valujevom, ktorý meral neuveriteľných 213 cm a vážil 140 kg. Tento zápas Holyfield síce prehral na body, ale v zápase bol lepší. To sa hneď po zápase nepáčilo ani divákom v hale a svoj nesúhlas vyjadrili hlasitým piskotom. Valujev vedel, že zápas mal možno dopadnúť inak. Tento boj dopadol sporne a pripravil Holyfielda o titul. Valuev prišiel o svoj titul WBA v nasledujúcom zápase proti britskému boxerovi Davidovi Hayemu.

Po strate s Valuevom sa 10.4.2010 v Las Vegas stretol v súboji s Francoisom Bothom. Holyfield vyhral knokautom v 8. kole, menej prestížny titul WBF v ťažkej váhe. Po zápase s Bothom Holyfield prehlásil, že chce bojovať buď proti Vitalijovi Klitschkovi, ktorý bol v tom čase majstrom WBC, alebo s jeho mladším bratom Vladimírom Klitschkom. Ďalší jeho zápas sa odohral 5.11.2010 v Detroite proti Shermanovi. Holyfield začal zápas pomaly a v 2.kole po neúmyselnej zrážke hláv skončil s porezaným ľavým okom. Po skončení 3. kola Holyfield svojmu rohu povedal, že kvôli zraneniu oka nemohol vidieť. V dôsledku toho bol zápas vyhlásený za neplatný. Po boji s Williamsom a Nielsenom sa WBC dohodla na zápase Holyfielda s Vitalijom Klitschkom.

Boj s Brianom Nielsenom, obľúbeným dánskym boxerom v ťažkej váhe, sa odohral 7.5.2011 v histórii Dánska. Nielsen povedal, že hoci by pre neho bolo ťažké poraziť Holyfielda, sľúbil, že to nebude jednostranná záležitosť. Na druhej strane Holyfield povedal, že ak vyhrá, vyzve ho na väčšie súboje. 46-ročný Holyfield od začiatku bojoval agresívne a tlačil Nielsena do rohu a mlátil ho kombinovanými údermi, až rozhodca zápas zastavil. Holyfield sa následne pokúsil o získanie svetového titulu v ťažkej váhe, keďže všetky hlavné pásy vtedy držali Vladimír a Vitali Klitschkovci.

Súvisiace: Mike Tyson – život, kariéra a úspechy

Svoju 30-ročnú, rekordne úspešnú kariéru oficiálne ukončil v júni 2014 s bilanciou 57 zápasov, 44 výhier (z toho 29 knokautom), 10 prehier, 2 remízy. Holyfield bol 9. augusta 2014 slávnostne uvedený do Medzinárodnej siene slávy v Las Vegas. Vrámci svojich ďalších aktivít sa rozhodol venovať promotérstvu a poradenstvu v ťažkej váhe. Je muž na cestách a je stále veľmi populárny. Fanúšikovia, bojovníci, slávne osobnosti a reportéri, všetci sa s nim chcú stretnúť. Jeho zámerom je vniesť pozitívne zmeny do sveta bojovníkov.

Pre magazín Fightnews.com povedal: “Nedokázal som robiť príliš veľa vecí naraz. Ale teraz sa vraciam späť a som schopný dať ľuďom príležitosť. Uvedomujem si, že som tým, kým som vďaka moje mame, pretože chcela aby som bol lepší ako ona. Povedala mi, že nemusím robiť rovnaké chyby, ako ona. Nestrácajte čas tým, že budete robiť tie isté chyby, ako predtým.”

Ako bývalý majster v ťažkej váhe a promotér zdôrazňuje, že jeho bojovníci musia mať perfektnú kondíciu. „Nebol som vždy najlepším bojovníkom, ale bol som vždy v dobrej kondícii. Súperi si bolo vedomí toho, že keď bojujú s Evanderom Holyfieldom, musia byť lepší. Existuje veľmi veľa talentovaných bojovníkov, ktorým chýba kondícia. Ak ste v skvelej kondícii, neurobíte toľko chýb ako ľudia, ktorí nie sú.“