7 princípov jednotky SEAL, pomocou ktorých si udržíte motiváciu

Či už ste amatérskym alebo profesionálnym športovcom – zápasníkom MMA alebo sľubným boxerom, je nevyhnutné neustále hľadať nové spôsoby, ako si udržať inšpiráciu a zmysel pre konkrétny cieľ. Schopnosť motivovať samého seba na začiatku cesty za úspechom je fantastickým osobnostným predpokladom, ale všetci sme iba ľudia – čo znamená, že z času na čas sa príliš ľahko necháme rozptýliť každodennými povinnosťami a záležitosťami, ktoré nesúvisia s naším konečným cieľom.

Pozrite sa s nami na sedem motivačných výrokov špeciálnych jednotiek amerického námorníctva SEAL, pomocou ktorých si budete schopný udržať ten správny kurz na ceste za svojimi osobnými a profesionálnymi cieľmi.

1. Jediný jednoduchý deň bol včera

Toto je snáď jeden z najznámejších výrokov jednotky SEAL. Keď sa totiž budete neustále snažiť dosahovať čo najlepšie výsledky, na Vašej životnej ceste sa budú objavovať výzvy, v dôsledku ktorých bude každý deň náročným bojom.

Tento výrok dokonale motivuje každého športovca, pretože dodáva veciam vhodnú perspektívu. Ak sa budete denne budiť s vedomím, že najbližších 24 hodín Vám prinesie nové výzvy a že ste pripravený čeliť každému potenciálnemu problému, budete dokonale vyzbrojený na dosahovanie akéhokoľvek cieľa, ktorý si vytýčite.

2. Zvyknite si na nepohodlie

Príslušníci jednotky SEAL okrem iných výziev čelia extrémnemu tréningu známemu ako „mučenie v príboji“. Jedná sa o aktivitu, pri ktorej zúčastnení kadeti spoja ruky a stoja, sedia alebo ležia na brehu chladného Tichého oceánu až dovtedy, kým ich telo nedosiahne prvé štádiá podchladenia. Počas počiatočných fáz tréningu sa to opakuje denne. Následne sa kadeti zahrabú od hlavy až po päty do piesku a strávia tak zbytok dňa. Po tejto extrémnej aktivite môže nasledovať beh cez prekážkovú dráhu, tréning so zbraňami alebo čas strávený na odbornej prednáške – od každého zúčastneného sa však očakáva, že prekoná svoje nepohodlie a zostane zameraný na svoju úlohu.

Každý športovec či zápasník MMA sa v priebehu svojej kariéry ocitá v mimoriadne nepohodlných situáciách – či už je to náročný tréning, rozhovor s koučom plný kritiky alebo prehra v ringu. Nepohodlie sa naozaj objavuje v mnohých podobách. Keď ho však prijmete ako svoju realitu, Vaša zóna komfortu sa bude neustále rozširovať. Takýmto spôsobom si zásadne zvýšite sebavedomie a nadobudnete osobné nástroje, pomocou ktorých budete schopný odolávať ešte väčším výzvam na svojej ceste za úspechom.

3. Nebežte v ústrety smrti

Čo sa týka jednotky SEAL, tento výrok nie je metaforou. Keď totiž príslušníci tejto vojenskej jednotky robia nájazdy na cieľové objekty, v rámci ktorých sa dostávajú do bojového scenára muža proti mužovi, zdržanlivosť je často najlepším prístupom. Akonáhle preniknú vonkajšou obranou cieľového objektu a vstúpia do interiéru, najlepšou stratégiou je pomalé a metodické postupovanie vpred. Z tohto obozretného napredovania pochádza fráza „Nebežte v ústrety smrti“.

Vedieť, kedy radšej nekonať, je v niektorých situáciách rovnako dôležité ako vedieť, kedy sa pohnúť vpred. A to neplatí iba v ringu či na ihrisku, ale tiež pri tréningu a všetkom, čo je spojené s Vaším osobným a profesionálnym životom. Osobnostný rast a rozvoj je síce fantastický, ale inteligentný rast je ešte lepší. Vždy by ste sa mali riadiť vhodným plánom, zvažovať rôzne možnosti, spomaliť a zhodnotiť svoju aktuálnu situáciu, inteligentne sa rozhodnúť o ďalšom postupe a v žiadnom prípade sa nerozbehnúť priamo v ústrety smrti.

4. Nájdite spoločný zmysel pre cieľ

Aj v prípade, že súťažíte v individuálnom športe, nikdy nekráčate cestou k úspechu úplne osamote. Aj najlepší bojovníci MMA za sebou majú tím ľudí, ktorí im pomáhajú v rôznych oblastiach ich kariéry. Je kľúčové, aby ste si so svojimi najbližšími vytvorili efektívnu komunikáciu, ktorou budete neustále budovať svoj spoločný zmysel pre jeden cieľ. Svet športu sa neustále mení, organizácie prichádzajú a odchádzajú, oponenti sa medzi jednotlivými stretnutiami či odvetnými zápasmi prispôsobujú Vašim taktikám. Nenechajte sa však vykoľajiť žiadnym rušivým faktorom a suverénne kráčajte za cieľom, ktorý zdieľate s ľuďmi, ktorí Vás podporujú.

5. Hýbte sa, strieľajte, komunikujte

Keď ste členom jednotky SEAL a chcete zabezpečiť úspech svojej misie, musíte byť schopní dokonale vykonávať všetky tieto tri činnosti. Hýbte sa – v rámci svojho tímu musíte byť schopní fungovať ako jeden dokonale pracujúci mechanizmus so schopnosťou konštantného a plynulého pohybu. Strieľajte – čo sa týka vojenskej jednotky, definícia tohto kroku je samozrejmosťou. Komunikujte – každý dobrý tím je postavený na častej, otvorenej a transparentnej komunikácii. Keď totiž vzduchom začnú lietať guľky, každý musí vedieť, čo je jeho úlohou a aký je ďalší krok celého tímu.

Podobné: Kľúč k mentálnemu, fyzickému a technickému rozvoju športovcov

Rovnaká filozofia samozrejme platí aj vo svete športu. Ako sme už uviedli, za úspechom nikdy nekráčate osamote. Celý Váš tím musí byť schopný efektívne komunikovať a udržiavať krok s meniacimi sa prostredím. A to nás privádza k ďalšiemu výroku.

6. Žiadny plán neprežije prvý kontakt s nepriateľom

Autorom tohto výroku je Helmuth von Moltke, nemecký poľný maršal z prvej svetovej vojny. Podobnú myšlienku má však aj známy výrok Mika Tysona: „Každý má plán, kým nedostane ranu do nosa.“ V konečnom dôsledku to znamená, že kvalitná príprava a tréning sú dôležitejšie ako prehnané plánovanie.

Každý zápasník MMA sa už nepochybne ocitol v situácii, keď si musel uvedomiť, že jeho stratégia jednoducho narazila na plytčinu. V takýchto prípadoch je však dôležité nestratiť duchaprítomnosť a spoľahnúť sa na dlhé hodiny strávené tréningom. Keď stojíte proti náročnému súperovi a zasadí Vám nečakanú ranu, nepanikárte. Namiesto toho reagujte s rozvahou a prispôsobte sa vzniknutej situácii. Ak za Vami navyše stojí tím ľudí, ktorí sa riadia rovnakou filozofiou, budete schopní spamätať sa aj po prehratom zápase a do ďalšieho stretnutia nastúpiť s čistou hlavou. Tréning a profesionálny rozvoj sú kľúčovými činiteľmi v akomkoľvek športe.

7. Vždy choďte naplno

Zoznam našich odporúčaní ukončíme ďalším všeobecne známym princípom jednotky SEAL. Musíte totiž pamätať na to, že iba Vaše schopnosti a zručnosti nebudú stačiť na to, aby ste sa stali členom tohto elitného tímu. Neustále musíte ísť naplno, aby ste sa dožili ďalšieho dňa. Rovnako ako pri zvládaní stresu, aj na ceste za úspechom v jednotke SEAL musíte pristupovať k jednotlivým problémom systematicky a po jednom. Neobávajte sa testu, ktorý Vás čaká poobede. Vaším cieľom je prekonať raňajší tréning, potom absolvovať obedňajšie cvičenie a až potom sa zamerať na ďalšiu výzvu.

Či už trénujete na najbližší šampionát, pripravujete sa na odvetný zápas v Oktagone, ste aktívnym rodičom, bojujete s rakovinou alebo trénujete na triatlon, v každej situácii musíte ísť naplno. Priemerné výkony Vás nikam neposunú a neistými krokmi budete za svojím úspechom kráčať príliš dlho.