Kľúč k mentálnemu, fyzickému a technickému rozvoju športovcov

V priebehu posledných týždňov sme sa s rôznymi trénermi a koučmi rozprávali o osobnostnom a profesionálnom vývoji športovcov. Diskutovali sme o minulých výkonoch, objavujúcich sa výzvach, tréningových harmonogramoch, vynaloženom úsilí, intenzite a objeme tréningu a o mnohých ďalších faktoroch.

Čím dlhšie sme riešili tieto témy, tým častejšie sa konverzácia vracala ku konzistentnosti.

Niektorí športovci trénujú neuveriteľne tvrdo, niekedy dokonca dvakrát až trikrát denne. Často však následkom svojej prílišnej snahy končia so zraneniami alebo vyhorením, v dôsledku čoho sa v rámci ich tréningového plánu objavujú dlhšie časové intervaly nečinnosti. Takéto prestávky vedú k zníženiu ich srdcovej činnosti, sily, výdrže a sebaistoty, ktorá je potrebná na podávanie špičkových výkonov.

Ostatní športovci jednoducho netrénujú dosť. Práca, rodina, zodpovednosti a iné rozptýlenia ich držia mimo telocvične a zdanlivo nikdy nenadobudnú hybnosť potrebnú pre zlepšovanie svojich výkonov. Títo športovci jednoducho nespravili z tréningu svoju prioritu.

Veríme, že kľúčom k napredovaniu športovca je vypracovanie harmonogramu a tréningového plánu, ktorého sa dokážete držať v dlhodobom časovom horizonte. Intenzita a objem tréningu by mali kolísať, aby sa športovec mohol konzistentne zlepšovať, nie len sa unaviť. Na celý tento proces síce vplýva mnoho faktorov, ale pozrime sa aspoň na niekoľko príkladov.

Príklad č. 1: Konzistentne nekonzistentné

Povedzme, že sa chcete jednoducho dostať do formy. Možno sa plánujete zúčastniť svojho prvého šampionátu, alebo sa skrátka chcete zlepšiť oproti svojmu predošlému výkonu. Nie ste športovcom na plný úväzok, ale máte záujem zostať aktívny a zlepšovať sa.

Každý týždeň máte v pláne absolvovať 3 tréningy brazílskeho jiu jitsu a 3 tréningy v posilňovni. Trénujete raz denne, od pondelka do soboty, ale niekedy sa stane, že Vám v realizácii tohto plánu bránia každodenné povinnosti – práca, rodina, oprava auta, priatelia, rôzne udalosti či čokoľvek iné. A tak vynecháte jeden tréning.

Nech to už ospravedlníte akokoľvek, skutočnosťou ostáva, že ste vynechali naplánovaný tréning. Z krátkodobého hľadiska Vám to síce nemusí pripadať ako veľký problém, ale v dlhodobom horizonte sa to začne nabaľovať.

Keď každý týždeň vynecháte 1 tréning, v priebehu roka prichádzate o 50 tréningov. V priebehu 5 rokov je to 250 tréningov. V priebehu 10 rokov dokonca celých 500 tréningov.

Takto premeškané tréningy sú jasným ukazovateľom toho, prečo niektorí ľudia rastú, menia sa, vyvíjajú sa a neustále sa zdokonaľujú… kým iní majú problém napredovať. Keď sa na situáciu pozrieme z dlhodobého časového horizontu, je zrejmé, prečo niektorí ľudia naberajú hybnosť, zlepšujú sa a vyhrávajú.

Podobné: Zmiešané bojové umenia – MMA

Príklad č. 2: Návaly úsilia

Povedzme, že aktívne súťažíte, nejaký čas už trénujete a pripravujete sa na veľký turnaj alebo zápas. Vaším cieľom je vyhrať a ste ochotný urobiť čokoľvek, aby ste napredovali a zlepšovali sa.

Skutočne kompetitívni športovci obvykle trénujú jedenkrát až trikrát denne, 5 až 7 dní v týždni a vystavujú svoje telo obrovskej záťaži. Nehovoriac o tom, že súčasne zvládajú zamestnanie, rodinu, spoločenský život a tak ďalej.

Odhodlali ste sa trénovať trikrát denne, pričom vždy zo seba vydáte maximum a nikdy nezmeškáte tréning. Všetko sa vyvíja ideálne, ale časom začnete pociťovať bolesť. Možno je to Váš lakeť, rameno, krk, chrbát, koleno alebo iná časť Vášho tela. Každá spočiatku nenápadná bolesť je spôsobom, ktorým Vám telo hovorí, že niečo nie je v poriadku. Ak tieto signály ignorujete alebo ich neriešite, časom sa zvyčajne zhoršujú a môžu viesť k vážnym ochoreniam. Akonáhle sa bolesť stáva neznesiteľnou, utrpí tým Váš výkon a budete nútený vynechať niekoľko tréningov. V horšom prípade sa Vaša tréningová aktivita zníži aj dlhodobo.

Keď sa nakoniec opäť vrátite k tréningu, chcete sa rozbehnúť na 100%, ale Vaše telo na to nie je pripravené. Musíte postupovať opatrne, znovu sa dostať formy a pomaly nadobudnúť stratenú hybnosť. Niektorí športovci tvrdohlavo a opakovane vystavujú svoje telo neprimeranej záťaži a následne sa čudujú, prečo neustále čelia zraneniam. Keď totiž nezmeníte svoj prístup a neustále opakujete predošlé chyby, veci sa nikdy nebudú vyvíjať podľa Vašich predstáv.

Legenda MMA Randy Couture zápasil v ringu na vrcholovej úrovni až do veku 46 rokov. Na otázku, ako sa dokázal udržať vo forme tak dlho, odpovedal: „Či som vyhral, prehral alebo remizoval, v pondelok som bol späť v telocvični. Nikdy som si nedovolil vypadnúť z formy. Mnohí športovci absolvujú stretnutie a potom na niekoľko týždňov niekam zmiznú. Keď sa nakoniec chcú znovu dostať do formy, iba sa zrania.“

Príklad č. 3: Sabotovanie seba samého

Poznáte niekoho, kto stále dookola opakuje tie isté chyby?

Či už je to tréning bez plánu, zlé stravovacie návyky, drogy, zlé vzťahy, lenivosť alebo podobné zlozvyky… niektorí ľudia sú jednoducho svojou vlastnou prekážkou. Takéto správanie môže viesť k zanedbávaniu trénovania, dlhým obdobiam nečinnosti a nakoniec k úplnému ukončeniu aktívneho životného štýlu.

Môže sa jednať o chúlostivú situáciu, pričom deštruktívne návyky mnohým ľuďom bránia dosiahnuť svoj plný potenciál. Nebuďte jedným z nich a pozrite sa na svoj život objektívnym pohľadom. Ktoré zvyky Vám bránia v osobnostnom rozvoji?

Konzultujte svoje problémy s ľuďmi, ktorým dôverujete. Nech už je to Váš osobný tréner alebo človek, s ktorým cvičíte. Čo by ste mohli zmeniť? Ak sa chcete zlepšovať, úprimná spätná väzba je nevyhnutnou pomocou.

Zhodnoťte svoju situáciu

Bez ohľadu na Váš aktuálny stav je kľúčové, aby ste si zostavili harmonogram, ktorého sa môžete držať. Nie v priebehu mesiaca alebo pol roka, ale niekoľkých rokov. Všetci musíme prekonávať prekážky a časy, keď je život ťažký. Dôležité je však nájsť rovnováhu medzi „toto nestačí“ a „toto je už príliš veľa“.

Nájdite si chvíľu pokoja a zhodnoťte svoje súčasné tréningové návyky. Ako sa cíti Vaše telo? Robíte pokrok? Voči ktorým ľuďom cítite zodpovednosť a kto sleduje Váš progres? Objektívne zhodnotenie Vašej situácie a žiadanie o radu v prípade potreby je nevyhnutné pre Váš dlhodobý úspech.

Podobné: Prečo je Georges St-Pierre najlepším bojovníkom všetkých čias

Vytvorte si vlastný harmonogram, konzistentný prístup k cvičeniu a monitorujte svoje pokroky v priebehu času. Je vhodné vytyčovať si krátkodobé ciele, ale zároveň si stanovte ciele na obdobie 6 mesiacov, jedného roka či nasledujúcich 5 rokov. Krátkodobé ciele Vám pomôžu zlepšovať sa z týždňa na týždeň, ale dlhodobé ciele Vám pomôžu uvedomiť si, že pred sebou máte ešte veľa práce.

Domáca úloha:

1. Zostavte si týždenný tréningový plán.
2. Vyžiadajte si spätnú väzbu od koučov, rodiny či tréningových partnerov, ktorým dôverujete.
3. Vytýčte si niekoľko krátkodobých cieľov na obdobie nasledujúcich 6-12 týždňov.
4. Vypracujte si plán na dosiahnutie týchto cieľov.
5. Vytýčte si niekoľko dlhodobých cieľov na nasledujúci rok alebo dva.
6. Monitorujte konzistentnosť svojho tréningu pomocou mesačného kalendára.

Vaša konzistentnosť Vám pomôže nadobudnúť mentálnu sebaistotu, fyzickú silu a zlepšenú technickú zdatnosť. Do cvičenia sa síce nebudete vždy hrnúť s nadšením, ale veľkí športovci majú dostatočnú disciplínu na to, aby robili aj veci, ktorým sa ostatní vyhýbajú. Spravte si čas na zostavenie osobného plánu, zorganizovanie harmonogramu, navarenie dobrého jedla, kvalitný odpočinok a postupne nadobudnete hybnosť, vďaka ktorej bude ťažké zastaviť Vás.