10 šampiónov MMA, ktorí získali svetové tituly aj inde

Je samozrejmé, že ak chcete byť najlepšou hviezdou vo svete zmiešaných bojových umení (MMA), musíte excelovať v disciplínach podľa vášho výberu. Bojový šport nie je vhodný pre tých, ktorí ho neberú seriózne a nemajú v úmysle tvrdo trénovať, aby sa čo najlepšie pripravili na zápas v klietke. Mnoho MMA šampiónov sa otestovalo na svetových šampionátoch a niektorí z nich sa stali kráľmi arény. Zisk titulu majstra sveta však bohužiaľ nie je záruka úspechu.

Stačí sa opýtať Yoela Romera, víťaza Svetového šampionátu vo wrestlingu – FILA z roku 1999, ktorý sa stále pokúša vyhrať svoj prvý kúsok zlata v UFC. To však nijak neobmedzuje vaše šance na dosiahnutie vrcholu v tomto mnohotvárnom športe, ak sa vám už predtým podarilo dobiť svet.

10. Fabricio Werdum (Zlatý medailista zo Svetového šampionátu IBJJF v Jiu-Jitsu, čierny pás)

Majster Európy v jiu-jitsu, 2x majster sveta na Šampionáte ADCC v divízii ťažkej váhy, držiteľ čierneho pásu v brazílskom jiu-jitsu, džude a muay thai a tiež 4x majster sveta v brazílskom jiu-jitsu. Teraz už máte predstavu, prečo tento talentovaný zápasník vyhral titul UFC v tej istej váhovej kategórii. Werdum sa začal zaujímať o brazílske jiu-jitsu po tom, čo ho bývalý partner jeho ex-priateľky takmer uškrtil nohami – čo je dobrý dôvod ako každý iný – a môže poďakovať práve jemu za svoju dominanciu v bojových umeniach. Táto skúsenosť a výučba jiu-jitsu ho katapultovala na Majstrovstvá sveta v brazílskom Jiu-Jitsu a v rokoch 2000, 2003 získal najvyššie ocenenia.
Brazílčan využil svoj obrovský potenciál v zápasoch PRIDE, Strikeforce a UFC, kde zvíťazil nad Cainom Velasquezom, aby sa stal nesporným majstrom v ťažkej váhe UFC.

9. Alistair Overeem (Šampión Grand Prix K-1 v Kickboxe)

Alistair Overeem určite do kategórie „veľmi neobvyklej“ ťažkej váhy patrí. Jediným pohľadom na toho muža by ste si mysleli, že je to ničiteľ, ktorý jednoducho prevalcuje svojich protivníkov veľkosťou a silou. Nie je to tak úplne pravda. Porazil špičkových bojovníkov ako Brock Lesnar, Fabricio Werdum a Mark Hunt, triumfoval na podujatiach organizácií PRIDE, UFC a Strikeforce, za čo si zasluhuje plnú pozornosť. Je označovaný za „najlepšieho grapplera v Európe,“ keďže všetkých svojich odporcov prinútil odklepať zápas. Jeho obľúbenou technikou je gilotínové škrtenie. Overeem zožal úspech ako wrestler, reprezentujúc svoje rodné Holandsko vrámci Európskeho šampionátu ADCC v roku 2005 (a získal zlato). Nakoniec sa našiel vo svojom milovanom kickboxe. Svetové finále Grand Prix K-1 je vyvrcholením celoročných zápasov, v ktorých sa do boja o konečný titul skutočného šampióna kickboxu kvalifikujú iba najlepší z najlepších. V roku 2010 sa stal šampiónom sveta Grand Prix-K1. Ku kompletnému triumfu mu už chýba len titul UFC v tej istej divízii.

Podobné: Dokázali zarobiť milióny: Najbohatší bojovníci MMA na svete

8. Luke Rockhold (Zlatý medailista No-Gi zo Svetového šampionátu IBJJF v Jiu-Jitsu, fialový pás)

Luke Rockhold, za ktorým sa skrýva surfer, model luxusnej módnej značky Ralph Lauren a vášnivý korčuliar, sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou vybaví autor podcastu o tom, ako „V živote zvíťaziť a byť skutočne cool“, než ako bývalý majster UFC v strednej váhovej kategórii. Ak ho náhodou nepoznáte, bol posledným šampiónom organizácie Strikeforce v strednej váhe, než ju odkúpil Dana White. Keďže vyrastal v rodine športovcov, tiež začal športovať. Vo veku 6 rokov začínal džudom a už vtedy bolo jasné, že bojové umenia budú súčasťou jeho života. Rozhodol sa naplno venovať jiu-jitsu. Niekoľkokrát vyhral zápasy v brazílskom jiu-jitsu, až sa v roku 2007 vypracoval k zlatu na Svetovom šampionáte IBJJF v jiu-jitsu, v kategóriách modrý a fialový pás). Rockhold začal zápasiť v MMA arénach a zničil všetkých bojovníkov v Strikeforce a UFC. O 8 rokov neskôr v roku 2015 nakoniec získal najvyššie ocenenie v divízii strednej váhy, keď technickým knokautom zdolal Chrisa Weidmana. Rockhold medzičasom stratil svoj titul a pokúšal sa získať titul v divízii poloťažkej váhy, avšak svoj prvý boj proti Janovi Błachowiczovi prehral knokautom.

7. Khabib Nurmagomedov (2x svetový šampión v Combat Sambo)

Keď ste sa stali slávnym vďaka zápaseniu s medveďom, nie je jednoduché nájsť v životopise niečo viac pôsobivejšie. Khabib Nurmagomedov rozhodne nepatrí medzi priemerných ľudí. Ako držiteľ rekordu v počte víťazstiev v MMA 28-0, je kraľujúcim šampiónom ľahkej váhy UFC a zároveň si najdlhšie drží svoju neporaziteľnosť v histórii zmiešaných bojových umení. Nurmagedonov dominuje v boji vďaka zručnostiam v combat sambo, džude a wrestlingu, získanými v rodnom Dagestane a San Jose v Kalifornii. Trénoval v hviezdnej Americkej kickboxovej akadémii. V súčasnosti tiež podniká a je prezidentom organizácie Eagles MMA. Combat sambo je bojové umenie vyvinuté pre vojenské účely a zahŕňa variácie kopov, úderov, a samozrejme Khabibov obľúbený grappling. Pravidlá dokonca umožňujú kopanie do rozkroku, čo zvyčajne neveští príjemný večer. Súčasný majster sveta v ľahkej váhe získal zlato na Majstrovstvách sveta v combat sambo rokoch 2009 a 2010. Pridajte k tomu dve ocenenia za najlepší výkon z Majstrovstiev sveta v NAGA v roku 2012 a je zrejmé, že jeho drastická zdatnosť mu vždy vygeneruje obrovské zisky vrámci UFC.

6. Cris Cyborg (Zlatá medailistka Svetového šampionátu IBJJF v Jiu-Jitsu, fialový pás)

Ak vaše meno doslova naznačuje, že ste polovičný stroj, očakávajte istú mieru presnosti a tvrdosti. Cyborgová je bývalou šampiónkou UFC a Strikeforce v divízii ženskej pérovej váhy, majiteľkou čierneho pásu v muay thai a hnedého pásu v brazílskom jiu-jitsu. Je považovaná za jednu z najtvrdších žien v MMA. Predtým bola hráčkou hádzanej v brazílskej národnej lige. Až neskôr ju objavil Rudimar Fedrigo zo slávnej Brazílskej kickboxovej akadémie Chute Boxe Academy, vtiahol do sveta kickboxu, muay thai a dovolil jej rozšíriť svoj repertoár aj o brazílske jiu-jitsu. V roku 2011 aj 2012 si vybojovala zlatú medailu na Svetovom šampionáte IBJJF v jiu-jitsu, v kategórii fialový pás. Aj keď jej nedávne zmluvné problémy a horké ukončenie jej vzťahu s UFC takmer ohrozili jej vynikajúcu kariéru, Cyborgová sa chystá v dohľadnej budúcnosti poraziť všetku svoju konkurenciu v Bellatore.

5. Joanna Jedrzejczyk (5-násobná majsterka sveta v Muay Thai)

Ako sa vraví: „Kto hľadá, nájde.“ Joanna Jędrzejczyk sa našla v muay thai. Súťaženie na európskych a národných športových podujatiach v rodnom Poľsku jej prinieslo úspechy a niekoľko rokov dominancie v amatérskom muay thai a kickboxe, kde triumfovala 60-krát. Aby sa táto bývalá majsterka UFC v ženskej váhovej kategórii do 52 kg presadila ešte viac, v rokoch 2009-2013 vyhrala päť zlatých medailí (57 kg) na Majstrovstvá sveta IFMA v muay thai. Svoju nepochybnú excelentnosť v muay thai ukázala aj vrámci zápasov MMA, kde drží rekord 15-3, z toho 14 úvodných zápasov bez prehry. Jędrzejczyková sa v decembri 2018 stretla v súboji s Valentinou Ševčenko o titul v mušej váhe, kde utrpela prehru. Poľskej majsterka sveta sa v 161. zápase UFC proti Michelle Waterson podarilo obnoviť svoju slávu a navýšiť bilanciu víťazstiev.

4. B.J. Penn (majster sveta v brazílskom Jiu-Jitsu)

B.J. Penn je držiteľom rekordu za najúspešnejšiu obhajobu titulov v histórii divízie ľahkej váhy UFC. Predtým, ako sa Penn stal druhým z piatich velikánov MMA, ktorí vlastnia tituly vo viacerých divíziách UFC (vo velterovej a ľahkej váhe), zápasil v medzinárodných súťažiach jiu-jitsu. Čierny pás 5. stupňa ho neodradil od návratu na svetový šampionát a stal sa prvým Američanom, ktorý vyhral zlato. Ako člen Siene slávy organizácie UFC si právom získal povesť najlepšieho bojovníka, ktorý kedy vstúpil do organizácie pod vedením Dana White. Je preto škoda, že ho v septembri 2019 vylúčili zo zápasov UFC po záberoch na videu z Havaja, ktoré ukazujú, ako sa dostal do pouličného boja. Dúfajme, že sa v budúcnosti vyhne podobným incidentom.

3. Henry Cejudo (zlatý medailista z olympijských hier v Pekingu 2008)

Cejudo je wrestler vo voľnom štýle a držiteľ titulu v mušej a bantamovej váhe. Na Olympijských hrách v Pekingu v roku 2008 získal zlato v spomínanej disciplíne. Nepotrebuje veľkú podporu, pretože má veľké sebavedomie a rád pripomína svoj štatút zlatého olympionika. Vďaka svojim vynikajúcim výsledkom sa v rebríčku Pound-for-poud (bez ohľadu na váhovú kategóriu) umiestnil na 3. mieste, s rekordnou bilanciou 15-2. Cejudo nie je jediný zlatý medailista z olympijských hier, ktorý vstúpil do UFC. Sú traja, spoločne s Markom Schultzom a Kevinom Jacksonom. V súčasnosti sa lieči so zraneným ramenom a nebude zápasiť až do roku 2020. Viete si predstaviť aký humbuk nastane, keď sa vráti do arény?

2. Valentina Ševčenko (8 zlatých medailí z Majstrovstiev sveta IFMA v Muay Thai a z Kráľovského pohára IFMA)

Súčasná šampiónku mušej váhy UFC – Valentina Ševčenko, známa aj ako „Strela“, má v súčasnosti najlepšiu a najkompletnejšiu bilanciu v ženskej kategórii (okrem Amandy Nunes). Ševčenková súťaží v MMA od roku 2003 a za tú dobu získala rekordný pomer 18-3. Prehrala len dvakrát, a to v boji s Amandou Nunes. Dvakrát obhájila svoj nedávno získaný titul UFC v mušej váhe a zdá, že sa opäť vracia do formy, ktorú mala pred MMA. Ševčenková si prvýkrát našla cestu k bojovým športom ako päťročná, keď sa rozhodla venovať taekwondu. Vo veku 12 rokov začala s muay thai a kariérou v kickboxe. V jednom zo svojich prvých zápasov zvíťazila nad 22 ročnou protivníčkou. V rokoch 2003 – 2015 získala viac ako 50 amatérskych aj profesionálnych víťazstiev vo všetkých turnajoch, od muay thai až po K-1. Skutočným vrcholom jej úspešnej kariéry je 8 zlatých medailí (z rokov 2003, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2014), ktoré vybojovala na Majstrovstvách sveta IFMA v muay thai a zároveň vyhrala aj Kráľovský pohár IFMA v roku 2015. Za svoje výkony si Ševčenková bezpochyby zaslúži, aby sa dostala do čela tabuľky MMA žien, či na miesto vedľa Amandy Nunes.

Podobné: 13 zápasníkov ktorí by mohli pretrhnúť Khabibovu sériu víťazstiev

1. Ronda Rousey (zlatá medailistka IJF v džude, kategória seniorov)

Ronda Rousey je meno, ktoré na našom zozname rezonuje najviac. Bývalá majsterka UFC v bantamovej váhe, ktorá šesťkrát úspešne obhájila svoj titul, vládla na vrchole ako Najbojovnejšia žena na planéte. Stala sa vôbec prvou ženskou majsterkou UFC a vôbec prvou olympijskou víťazkou v organizácii. O Ronde sa bežne vie, že získala bronzovú medailu v džude na Olympijských hrách v roku 2008. Čo sa však prehliada, je produktívna práca v Medzinárodnej džudistickej federácii IJF. Rouseyová vyhrala zlato na Svetovom pohári (2006, 2007 a 2008) a tiež na Majstrovstvách sveta v džude (v roku 2006 ako juniorka a v roku 2008 ako seniorka). Rouseyová sa stala filmovou hviezdou, profesionálnou zápasníčkou a všestranným vzorom pre ženy po celom svete, ktoré sa usilujú dosiahnuť svoje sny, aj napriek hroziacemu neúspechu.