Conor McGregor – zaujímavé fakty o najpopulárnejšom zápasníkovi MMA

Zmiešané bojové umenia (MMA) sa iba pomerne nedávno začali presúvať do mainstreamovej oblasti športového diania – a to obzvlášť v rámci svojich najmodernejších formátov. Momentálne najpopulárnejšou organizáciou vo svete tohto bojového športu je Ultimate Fighting Championship (UFC), ktorá bola založenou až v roku 1993.

No aj napriek relatívne krátkej histórii si organizácia UFC vydobyla popularitu už naprieč celým svetom. A spolu s nárastom diváckej obľúbenosti MMA sa do popredia nevyhnutne dostávajú zápasníci, ktorí neustále stúpajú po rebríčku slávy a úspechu. V tomto ohľade sa nedá poprieť, že snáď žiadny z nich nedosiahol takú prestíž, ako populárny Conor McGregor.

Nahliadnite do života najznámejšieho írskeho zápasníka MMA a pozrite sa na niektoré zaujímavé fakty, ktoré pomohli formovať jedného z najzaujímavejších, najnevyspytateľnejších a najtvrdších športovcov na planéte.

1. Zástanca európskej zábavy

Predtým, ako Conor McGregor rozdával knokauty v Oktagone, súťažil na veľmi odlišnom type ihriska. Mladý McGregor totiž vyrastal ako vášnivý futbalový fanúšik a hral za svoj miestny klub v írskom meste Crumlin.

McGregor hral na pozícii útočníka, čo snáď nie je žiadnym prekvapením s ohľadom na spôsob, akým je schopný zdolávať svojich oponentov. Futbalu sa údajne venoval až do roku 2011, keď bol nútený zanechať tento koníček a upriamiť celú svoju pozornosť na MMA.

2. Hrdinom až v ringu

Nenechajte sa zmiasť teatrálnou osobnosťou tohto zápasníka MMA. Silné reči síce patria do jeho profesionálnej výbavy a miestami môžu pôsobiť až okázalo, no sú iba trikom, ktorý je určený takmer výhradne pre jeho zápasnícku kariéru.

McGregorove odvážne vyjadrenia na adresu svojich protivníkov sú dokonalým spôsobom, ako navnadiť divákov na nadchádzajúce zápasnícke stretnutie, ale jeho kariéra v MMA vychádza skôr z potreby sebaobrany – miesto skutočnej túžby po boji.

McGregor sa na verejnosti úprimne vyjadril o tom, ako bol šikanovaný na strednej škole. Šampión UFC dokonca opísal niektoré z preventívnych opatrení, ku ktorým sa uchýlil ešte predtým, ako sa dal na box.

Nikdy nesúďte knihu podľa obalu – dokonca ani vtedy, keď je reč o jednom z najtvrdších zápasníkov súčasnosti.

Podobné: Zmiešané bojové umenia – MMA

3. Rýchly nástup na scénu

Conor McGregor absolvoval svoj prvý zápas MMA vo februári roku 2007 v rámci krátko trvajúcej írskej organizácie Ring of Truth (ROT). V tom čase iba 18-ročný McGregor sa v ringu postavil proti rovnako neskúsenému zápasníkovi Ciaranovi Campbellovi.

Stretnutie počas turnaja ROT 6 však bolo dokonalým debutom Conora McGregora, ktorého poznáme v súčasnosti – Campbella vyradil zo súboja iba v priebehu 91 sekúnd.

Tento pôsobivý výkon okamžite prispel k jeho popularite a írska organizácia mu obratom ponúkla kontrakt profesionálneho zápasníka.

4. Súťaživé gény

Conor však nie je jediným členom svojej rodiny, ktorého atletická zdatnosť niektorých zahanbuje. Conorova sestra Erin, ktorá je jeho najstarším súrodencom, je profesionálnou (a úspešnou) kulturistkou.

Erin sa nechala inšpirovať charizmatickým úspechom svojho brata v rámci UFC, rozhodla sa nasledovať jeho príklad a vydala sa cestou profesionálnej kulturistiky. Pre časopis Irish Mirror povedala: „Keď som sa rozhodla preraziť v tomto športe, bola som strašne naivná. Vyžaduje si to obrovské sebaobetovanie. Teraz si už skutočne uvedomujem, ako tvrdo na sebe Conor pracuje.“

Erin si však vybudovala pôsobivé portfólio vlastných úspechov ako fitness modelka a dokonca sa zúčastnila aj 26. série tanečnej televíznej súťaže „Dancing with the Stars“.

5. Symbolická aréna

Ešte predtým, ako McGregor sám začal víriť vody v UFC, s inštitúciou sa zoznámil počas turnaja, ktorý organizovala v írskom Dubline v aréne O2 – v súčasnosti známej ako 3Arena. V januári roku 2009 sa tak stal svedkom stretnutia UFC 93: Franklin vs. Henderson.

Pohľad na vzájomných súboj najväčších mien MMA už vtedy nepochybne rozdúchal túžbu mladého McGregora vydať sa po ich stopách. A presne o päť rokov neskôr sa írsky zápasník stal hviezdou stretnutia UFC Fight Night: McGregor vs. Brandao – v rovnakej aréne, ktorú prvýkrát navštívil ako fanúšik.

Jeho návrat do tohto prostredia bol o to sladší, že svojho protivníka zdolal už v prvom kole.

6. Kariérna voľba

Práve zmiešaným bojovým umeniam môžeme vďačiť za to, že McGregor pri prehodnocovaní svojho kariérneho smerovania spravil veľmi odvážne rozhodnutie.

Conor sa totiž spočiatku učil za inštalatéra v írskom meste Kilternan, avšak po 18 mesiacoch v tejto profesii sa rozhodol zavesiť ju na klinec a naplno sa vrhnúť do sveta MMA.

A našťastie mal po boku perfektného sparingového partnera. McGregor presedlal z boxu na MMA v čase, keď začal trénovať so svojím kamarátom Tomom Eganom, ktorý sa neskôr stal prvým írskym zápasníkom pôsobiacim v UFC – bola to dokonca presne tá udalosť, ktorej sa McGregor zúčastnil v Dubline ako divák.

Vďaka Eganovi tak môžeme sledovať McGregora v Oktagone a nie inštalatérskej kombinéze.

 

Podobné: 20 najbohatších zápasníkov MMA na svete v roku 2019

7. Tvrdé začiatky

Conor McGregor dosiahol pozoruhodnú úroveň profesionálneho úspechu, vďaka čomu ho môžeme bezpečne považovať za jedného z najväčších športovcov v histórii bojových umení.

Ale predtým, ako jeho kariéra v UFC nadobudla legendárne rozmery, McGregorova budúcnosť bola pomerne neistá.

Svoje prvé dva zápasy síce vyhral, ale počas stretnutia Cage of Truth 3 ho Artemij Sitenkov porazil iba v priebehu 1 minúty a 9 sekúnd.

McGregor utrpel svoju druhú prehru v šiestom zápase svojej kariéry, keď ho už za 38 sekúnd zdolal Joseph Duffy – jeho írsky krajan a budúci zápasník UFC.

8. Láska na prvý pohľad

McGregor je síce mimoriadne žiadanou komoditou aj medzi ženským pokolením, ale svoju vyvolenú mal po boku už dávno predtým, ako sa jeho meno stalo legendou MMA. Jeho dlhoročná priateľka Dee Devlin pri ňom stála od začiatku.

Dee podporovala Conora už v časoch, keď bol v podstate nezamestnaným zápasníkom, ktorý dúfal, že sa mu podarí preraziť vo svete bojových umení. Svojej úlohy sa zhostila dokonca tak vážne, že keď sa McGregorova kariéra konečne rozbehla, najal si svoju partnerku, aby mu spravovala financie ako oficiálny člen jeho tímu.